• SZANOWNI RODZICE

INFORMUJEMY RODZICÓW DZIECI UCZĘSZCZAJĄCYCH DO MIEJSKIEGO PRZEDSZKOLA INTEGRACYJNEGO „MALINKA ” W KĘTRZYNIE O TERMINACH DYŻURÓW WAKACYJNYCH W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

W MIESIĄCU SIERPIEŃ 2024 MIEJSKIE PRZEDSZKOLE INTEGRACYJNE „MALINKA” W KĘTRZYNIE JEST NIECZYNNE

Podczas dyżuru wakacyjnego przedszkola miejskie zapewniają opiekę dzieciom rodziców pracujących w miesiącu lipiec i sierpień 2024r.

ORGANIZACJA DYŻURU WAKACYJNEGO W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU INTEGRACYJNYM „MALINKA” W KĘTRZYNIEW ROKU SZKOLNYM 2023/2024

• Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z utęsknieniem czekają zarówno dzieci jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom. Tuż przed Wielkanocą i w naszym przedszkolu nadszedł czas świątecznych przygotowań i dekoracji. Właśnie z tej okazji, dzieci z grup "Ananaski", "Jeżynki" i "Jagódki" gościły w przedszkolu swoich Rodziców. Wstępem do wielkanocnych warsztatów były występy dzieci. Z wiosenną energią i radością dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze, tańczyły i grały na instrumentach muzycznych. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy również rodziców i razem bawiliśmy się przy wesołych utworach muzycznych. Po występach i zabawie z rodzicami nadszedł czas na wspólne przygotowywanie ozdób świątecznych. Z różnorodnych materiałów dzieci wspólnie z rodzicami wyczarowywali piękne wielkanocne dekoracje. Pod koniec warsztatów mogliśmy podziwiać świąteczne płotki z pisankami, zajączkami, jajeczkami, motylkami, biedronkami, zieloną trawką i z mnóstwem innych kolorowych ozdób (Ananaski); pisanki z wykorzystaniem "metody decoupage" (Jagódki); ozdobione styropianowe jajka (Jeżynki). Spotkanie było doskonałą okazją dla Rodziców do zobaczenia swoich pociech podczas prezentacji umiejętności, miłego spędzenia czasu oraz wspólnej zabawy. Zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze, umiliły dzieciom oczekiwanie na święta i wprowadziły je w wielkanocny nastrój. Dziękujemy Rodzicom za obecność oraz zaangażow

• 25 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Gofra. Dzień Gofrów wywodzi się ze Skandynawii, mieszkańcy tego regionu mają wręcz obsesję na temat tych słodkości. Same gofry znane były już w średniowieczu i mimo upływu setek lat, nadal trudno się im oprzeć.... Dzieci z naszego przedszkola, również obchodzily to święto. Dzień Gofra to dobra okazja, aby przypomnieć sobie jak bardzo je lubimy. Chrupiące na zewnątrz, puszyste w środku, suche lub z ulubionymi dodatkami, zjadane ze smakiem kojarzą się nam z wakacjami nad Bałtykiem. Przedszkolaki dowiedziały się, z jakich składników powstaje ciasto na gofry, a także jakie urządzenia potrzebne są do ich wykonania. Kształty gofrów były przeróżne, począwszy od najbardziej tradycyjnej kwadratowej kratki, przez serduszka. Również dodatki stanowiły całą gamę smaków, bita śmietana, świeże owoce i różnokolorowe posypki lub po prostu niezastąpiony cukier puder, tak jak każdy lubi. Po skończonej pracy dzieci zajadali się pysznymi goframi a wszystkie smakowały i wyglądały wyśmienicie !.

• Każdego dnia woda jest wykorzystywana w niemal wszystkich obszarach naszego życia. Korzystamy z niej zarówno w domu – m.in. do przygotowywania żywności, prania, sprzątania, higieny osobistej, mycia samochodu, podlewania kwiatów, ale również w działalności przemysłowej (zarówno jako komponent wytwarzanych dóbr, jak i środowisko do ich powstawania) i rolnictwie.

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. W tym roku jest on pod hasłem “Water for Peace” – “Woda na rzecz pokoju”. Ma ono na celu pokazanie roli czystej wody w budowaniu pokoju na świecie. 22 marca również w naszym przedszkolu nie zapomnieliśmy o Światowtm Dniu Wody. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły ubrane na niebiesko i wspólnie odkrywaliśmy tajemnice wody i jej znaczenie dla życia ludzi, zwierząt i roślin. Postanowiliśmy połączyć zajęcia edukacyjne ze świetną zabawą. Poprzez różnorodne działania dzieci dowiedziały się wielu informacji i ciekawostek o wodzie. Dzieci wieloma zmysłami doświadczały kontaktu z wodą i eksperymentowały z nią. Jak na przedszkolaków przystało, nie zabrakło również plac plastycznych związanych tematycznie z wodą. Poszczególne zadania przeplatane były aktywnością ruchową przy muzyce. Światowy Dzień Wody był okazją, by uświadomić dzieciom, że woda daje człowiekowi nie tylko zdrowie, życie i ochłodę, ale też dużo radości. Przedszkolaki z „Malinki” już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem do życia i należy o nią dbać.

• Dzieci z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego "Malinka" wzięły udział w Wielkanocnym Konkursie Plastycznym "Wielkanocne pisani, kraszanki, stroiki i palmy" zorganizowanym przez Kętrzyńskie Centrum Kultury, inst. ds. plastyki Justyna Kamińska. Cele konkurasu:

- popularyzacja wiedzy o zwyczajach i obrzędach związanych ze Świętami

Wielkiej Nocy;

- prezentacja możliwości twórczych dzieci, młodzieży i dorosłych;

- upowszechnianie regionalnych zwyczajów wielkanocnych;

- doskonalenie umiejętności i warsztatu plastycznego.