Dni adaptacyjne w Żłobku Miejskim w Kętrzynie na rok szkolny 2019/2020

Cele:

ułatwienie dzieciom przekroczenia progu żłobka

zmniejszenie stresu związanego ze zmianą otoczenia

umożliwienie rodzicom poznanie żłobka , programu oraz osób, które będą miały wpływ na wychowanie ich dziecka

stwarzanie możliwości poznania rówieśników

nawiązanie pierwszych kontaktów  : rodzic-rodzic, rodzic – opiekun, dziecko-opiekun

zapewnienie poczucia bezpieczeństwa w poznaniu środowiska żłobkowego

zniwelowanie lęku rodziców związanego z koniecznością oddania dzieci pod opiekę personelu żłobka

nawiązanie współpracy z rodzicami

integracja rodziców i dzieci.

Dzień pierwszy:     „Miś wita dzieci”

Termin realizacji

Zadanie do realizacji

28.08.2019

od 9 00 do 10 30

1. Powitanie -przywitanie dzieci i rodziców z udziałem misia, przedstawienie opiekunek.

2. Zabawa na powitanie "Misiowa rundka"- miś Leon wita się ze wszystkimi, rodzice przedstawiają się wraz ze swoimi dziećmi.

3. Zabawa integracyjno – poznawcza „Wszyscy są witam was”- wspólna zabawa rodziców z dziećmi przy piosence, improwizacja.

4. Zabawa ruchowa „Jedziemy na wycieczkę”- opiekunka zaprasza dzieci i rodziców do pociągu z udziałem misia; zabawa przy piosence pt.„Ciuch, ciuch”

5. Zabawa naśladowcza na podstawie wiersza "Miś"- recytacja wiersza przez opiekun, wspólna improwizacja słów wiersza.

6. Wspólna zabawa – zabawy dowolne dzieci według zainteresowań w kącikach tematycznych.

7. Rozmowy z rodzicami na temat dzieci oraz przekazanie ważnych informacji opiekunkom oraz dyrektorowi.

sala „Motylki”

Dzień drugi:           „ Miś oprowadza nas po żłobku”

termin realizacji

zadanie do realizacji

29.08.2019

od 9 00 do 10 30

1. Powitanie - -przywitanie rodziców i dzieci z udziałem misia.

2. Zabawa integrująca dzieci i rodziców "Witamy się"-  dzieci i rodzice chodzą swobodnie po sali i witają się z innymi osobami podając ręce (muzyka w tle)

3. Piosenka ilustrowana ruchem "Umyjemy łapki"- opiekun śpiewa piosenkę, pokazując gesty; dzieci wraz z rodzicami naśladują gesty i ruchy opiekunek.

4. Poznajemy nasza salę – rozmowy połączone z obserwacją zapoznanie dzieci oraz rodziców z pomieszczeniami żłobkowymi.

5. Masażyk „Dreszczyk"- zabawa relaksacyjna.

6. Zabawa z chustą animacyjną ,,Huśtamy misia”- - dzieci stoją razem z rodzicami wokół chusty, opiekunka kładzie na niej misia. Miś chce spać. Delikatnie kołyszemy chustą usypiając misia. Następnie pluszak się budzi i skacze po całej chuście, odbijając się jak na trampolinie. Dzieci naśladują podskoki, mówiąc hops-hops. Sygnałem do zmiany ruchu może być muzyka.

7. Wspólna zabawazabawy dowolne dzieci według zainteresowań w kącikach tematycznych.

8. Zapoznanie rodziców z wyprawką żłobkową jaką powinny mieć dzieci w żłobku.

sala „Motylki”

Dzień trzeci:          „Prezent dla misia”

termin realizacji

zadanie do realizacji

30.08.2019

od 9 00 do 10 30

1. Powitanie -przywitanie rodziców i dzieci z udziałem misia.

2. Zabawa integracyjno – poznawcza „Wszyscy są witam was - dzieci z rodzicami stoją w kręgu i śpiewają piosenkę. Przypomnienie piosenki z dnia pierwszego.

3. Zabawa orientacyjno – porządkowa "Słońce świeci-deszczyk pada" - na hasło "Słońce świeci" dzieci biegają swobodnie po sali przy wesołej muzyce, "Deszczyk pada" podbiegają szybko do rodzica chroniąc się w jego objęciach.

4. Zabawa muzyczno- ruchowa "Kółko graniaste"- w czasie, kiedy dzieci mówią BĘC, wszyscy kucają na podłogę

5. Praca plastyczna "Prezent dla misia " - malowanie farbami w odcieniach brązu, okrągłego, papierowego talerzyka, przyklejanie brakujących elementów (uszy, nos, oczy, buzia).

6. Wspólna zabawa - zabawy dowolne dzieci według zainteresowań w kącikach tematycznych.

7. Rozmowy rodziców z dyrektorem placówki ( zapoznanie z organizacją żłobka).