DNI ADAPTACYJNE 29-31.08.2022

Plan adaptacyjny w Żłobku Miejskim w Kętrzynie na rok szkolny 2022/2023

Cele:

•ułatwienie dzieciom przekroczenia progu żłobka

•zmniejszenie stresu związanego ze zmianą otoczenia

•umożliwienie rodzicom poznania żłobka i jego programu oraz osób, które będą miały wpływ na wychowanie ich dziecka

•możliwość poznania rówieśników

•nawiązanie pierwszych kontaktów: rodzic-rodzic, rodzic – opiekun, dziecko-opiekun

•zapewnienie poczucia bezpieczeństwa w poznaniu środowiska żłobkowego

•zniwelowanie lęku rodziców związanego z koniecznością oddania dzieci pod opiekę personelu żłobka

• nawiązanie współpracy z rodzicami

•integracja rodziców między sobą

Adaptacja odbywać się będzie w sali gr. "Motylki"

Dzień pierwszy: „Miś wita dzieci”

miejsce spotkania

29.08.2022

9:15 – 10:30

1. Powitanie -przywitanie dzieci i rodziców przy pomocy misia, przedstawienie opiekunek.

2. Zabawa na powitanie "Misiowa rundka"- miś Leon wita się z wszystkimi, rodzice przedstawiają się wraz z swoimi dziećmi.

3. Zabawa integracyjno – poznawcza „Wszyscy są witam was”- wspólna zabawa rodziców z dziećmi przy piosence, improwizacja.

4. Zabawa ruchowa „Jedziemy na wycieczkę”-- opiekunka zaprasza wszystkich do pociągu za pomocą  misia przy piosence „Ciuch, ciuch”

5. Zabawa naśladowcza z wykorzystaniem wiersza "Miś"- recytacja wiersza przez opiekunkę, wspólna improwizacja słów wiersza.

6. Wspólna zabawa – zabawy dowolne dzieci według zainteresowań dzieci.

7. Rozmowy  z rodzicami na temat dzieci oraz przekazanie ważnych informacji opiekunkom oraz dyrektorowi.

Sala grupy „Motylki”

Dzień drugi: „ Miś oprowadza nas po żłobku”

miejsce spotkania

9:15 – 10:30

1. Powitanie -  -przywitanie rodziców i dzieci za pomocą misia.

2. Zabawa integrująca dzieci i rodziców "Witamy się"- - dzieci i rodzice chodzą swobodnie po sali i witają się z innymi osobami podając ręce (muzyka w tle)

3. Piosenka ilustrowana ruchem "Umyjemy łapki"-  opiekun śpiewa piosenkę, pokazując gesty, które dzieci wraz z rodzicami starają się naśladować

4. Poznajemy nasza salę – rozmowy połączone z obserwacją – zapoznanie dzieci oraz rodziców z pomieszczeniami żłobkowymi.

5. Masażyk „Dreszczyk"- zabawa relaksacyjna.

6. Zabawa z chustą animacyjną ,,Huśtamy misia”- - dzieci stoją razem z rodzicami w koło chusty, opiekunka kładzie na niej misia. Miś chce spać. Delikatnie kołyszemy chustą usypiając misia. Następnie pluszak się budzi i skacze po całej chuście, odbijając się jak na trampolinie. Dzieci naśladują podskoki, mówiąc hops-hops. Sygnałem do zmiany ruchu może być muzyka.

7. Wspólna zabawa – zabawy dowolne dzieci według zainteresowań.

8. Zapoznanie rodziców z wyprawką żłobkową jaką powinny mieć dzieci w żłobku.

Sala grupy „Motylki”

Dzień trzeci: „Prezent dla misia”

Miejsce spotkania

9:15 – 10:30

1. Powitanie -przywitanie rodziców i dzieci za pomocą misia.

2. Zabawa integracyjno – poznawcza „Wszyscy są witam was - dzieci z rodzicami stoją w kręgu i  śpiewają piosenkę. Przypomnienie piosenki z dnia pierwszego.

3. Zabawa orientacyjno – porządkowa "Słońce świeci-deszczyk pada" -  na hasło "Słońce świeci" dzieci biegają swobodnie po sali przy wesołej muzyce, "Deszczyk pada" podbiegają szybko do rodzica chroniąc się w jego objęciach.

4. Zabawa muzyczno- ruchowa "Kółko graniaste"- w czasie, kiedy dzieci mówią BĘC, wszyscy kucają na podłogę

5. Praca plastyczna "Prezent dla misia " - malowanie farbami w odcieniach brązu okrągłego, papierowego talerzyka, przyklejanie brakujących elementów (uszy, nos, oczy, buzia).

6. Wspólna zabawa -  zabawy dowolne dzieci według zainteresowań.

7. Rozmowy z rodzicami  - przekazanie ważnych dokumentów .