Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, miłości i pogody ducha. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przeniesie radość i zadowolenie, a wspólne spotkania w gronie najbliższych będą pięknym czasem spędzonym w ciepłej, rodzinnej atmosferze.
Niech Nowy Rok 2025
przyniesie pomyślność i pozwoli na spełnienie marzeń.
Dyrektor oraz pracownicy
Miejskiego Przedszkola Integracyjnego „Malinka”
i Żłobka Miejskiego w Kętrzynie.
Dnia 19.12.2024r. dzieci z grupy "Jagódki" wybrały się do Urzędu Miasta w Kętrzynie, aby złożyć gorące i serdeczne życzenia z okazji Świąt Boego Narodzenia, władzom miasta Kętrzyn i pracownikom Urzędu Miasta, w imieniu Pani dyrektor i wszystkich pracowników naszego przedszkola. Dzieci składały życzenia świąteczne i wręczały słodkie upominki. Celem tego przedsięwzięcia było kultywowanie tradycji świątecznych, okazywanie szacunku osobom sprawującym pieczę nad naszym miastem, okazywanie pamięci i serdeczności wszystkim ludziom szczególnie w okresie świątecznym, nauka kulturalnego zachowania w miejscach publicznych, integracja dzieci w grupie oraz społeczności miasta Kętrzyn.
W środę, 18 grudnia odbyło się uroczyste podsumowanie Międzyprzedszkolnego Konkursu Plastycznego "Świąteczne Krasnale i Skrzaty". Konkurs miał na celu poznawanie i kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia, rozwijanie aktywności twórczej oraz zdolności plastycznych dzieci, promowanie talentów plastycznych przez umożliwienie prezentacji twórczości dziecięcej.
Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć prace przedstawiające krasnale i skrzaty w świątecznym klimacie, co pozwoliło im na wykazanie się wyobraźnią oraz indywidualnym podejściem do tematu. W holu przedszkola zaprezentowano wszystkie prace, które zachwycały różnorodnością technik i pomysłów.
Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor, która podkreśliła znaczenie sztuki w życiu dzieci oraz gratulowała wszystkim uczestnikom zaangażowania i pomysłowości. W swoich słowach zwróciła uwagę na to, jak ważne jest wspieranie pasji i talentów najmłodszych oraz zachęciła do dalszej twórczości.
Po części oficjalnej nadszedł czas na wręczenie dyplomów i nagród. Pani dyrektor z radością wręczyła uczestnikom dyplomy oraz drobne upominki, które miały być wyrazem uznania za ich wysiłek i talent.
Na konkurs wpłynęło 26 prac. Wszystkie prace były niezwykłe, pełne kreatywności i wyrazu artystycznego. Wybór zwycięzców nie był łatwy, ponieważ każda praca była wyjątkowa i wnosząca coś niezwykłego do tematu.
Wykonane prace oceniała niezależna komisja w składzie:
Pan Jacek Fąderski,
Pani Bożena Mickiewicz
Pani Joanna Szawkowska.
Zwycięzcy:
Kategoria wiekowa 3-4 latki
Miejsce I
Franciszek Gawrysiak- Przedszkole "Malinka"
Miejsce II
Maria Roguszka- Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Przedszkolnymi
Miejsce III
Patrycja Tkacz- Przedszkole "Malinka"
Wyróżnienia:
Kategoria wiekowa 5-6 latki
Miejsce I:
Hanna Sieniakowska- Przedszkole "Malinka"
Miejsce II
Wiktoria Mackiewicz- Przedszkole "Smerfowa Kraina""
Miejsce III:
Barbara Kuriata- Przedszkole "Akademia Przedszkolaka"
Wyróżnienia:
1. Maria Ciesielska- Przedszkole "Malinka"
2. Karolina Jakołcewicz- Przedszkole "Malinka"
3. Franciszek Bugnacki - Przedszkole "Malinka"
4. Stanisław Drozd - Przedszkole "Malinka"
5. Zofia Szklar - Przedszkole "Malinka"
Nagrodę specjalną Dyrektora Przedszkola otrzymał Antoni Gawrysiak.
Podsumowując, Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny "Świąteczne Krasnale i Skrzaty" okazał się nie tylko wspaniałą okazją do zaprezentowania talentów plastycznych dzieci, ale także ważnym wydarzeniem integrującym społeczność przedszkolną. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i mamy nadzieję, że ta inicjatywa stanie się tradycją, która będzie kontynuowana w kolejnych latach!
Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymają dyplomy oraz upominki. Prosimy przedstawicieli przedszkoli biorących udział w konkursie o odbiór nagród.
Dnia 13.12 nasze przedszkole odwiedzili muzycy z Filharmonii Warmińsko- Mazurskiej. W atmosferze pełnej świątecznej magii i radości, dzieci miały okazję posłuchać najpiękniejszych polskich kolęd oraz utworów bożonarodzeniowych przy akompaniamencie keyboarda, fleta poprzecznego i altówki. Dodatkowo, dzięki zaprezentowanej w słuchowisku pt.: "Opowieść Wigilijna" historii Pawełka, nasunęła się nam wszystkim refleksja, że w święta prezenty nie powinny być ważne, najważniejsze jest, by spędzić czas z bliskimi.
W grudniowy poranek, 6 grudnia, dzieci z naszego przedszkola z niecierpliwością czekały na wyjątkowe wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz przedświątecznych atrakcji. Tematem przewodnim Mikołajek były zabawy pt. "W poszukiwaniu Świętego Mikołaja". Cała społeczność lokalna zaangażowała się w organizację tego radosnego przedsięwzięcia, które miało na celu nie tylko rozweselenie dzieci, ale także wprowadzenie ich w magiczny klimat zbliżających się świąt. Dzieci zostały losowo podzielone na sześć grup, co zainicjowało proces integracji i współpracy. Każda grupa miała za zadanie odwiedzenie przygotowanych przez nauczycielki komnat, które były pełne atrakcji i wyzwań. Pierwszą z nich była komnata zabaw ruchowych, gdzie dzieci mogły wyładować swoją energię, bawiąc się w różnorodne gry i zabawy. Następnie przeszły do komnaty kulinarnej, gdzie pod okiem nauczycielek przygotowywały pyszne, świąteczne pierniczki. Z wielkim zapałemi ozdabiały je kolorowymi lukrami, posypkami, co wzbudzało wiele radości i uśmiechów. W komnacie muzycznej miały okazję śpiewać, grać, tańczyć do świątecznych piosenek i utworów instrumentalnych. W komnacie plastycznej wykonały piękne, kolorowe pawie oczka, które później posłużą do ozdoby domowego, świątecznego drzewka. Nie mogło również zabraknąć komnaty pisania listów do Mikołaja. Każda grupa z zapałem tworzyła swoje własne, piękne wiadomości, w których dzieci dzieliły się swoimi marzeniami i prośbami. W komnacie bajek dzieci miały okazję obejrzeć film o Świętym Mikołaju oraz innych postaciach związanych z Bożym Narodzeniem, co wprowadzało je w jeszcze bardziej świąteczny nastrój. Po wykonaniu wszystkich zadań, dzieci zebrały się w holu przedszkola, gdzie miały za zadanie przywołać Świętego Mikołaja. Zgromadzone przedszkolaki wspólnie zaśpiewały radosną piosenkę, a ich entuzjazm był tak wielki, że w końcu nadeszła ta chwila – do przedszkola wszedł Święty Mikołaj! Dzieci z radością przywitały go gromkimi okrzykami. Mikołaj bawił się z dziećmi przy świątecznych piosenkach, tańcząc... i czywiście, nie zapomniał również o prezentach, które z radością wręczał każdemu dziecku.
Wydarzenie "W poszukiwaniu Świętego Mikołaja" okazało się nie tylko świetną zabawą, ale także wspaniałą lekcją współpracy, kreatywności i radości ze wspólnego spędzania czasu. Dzięki zaangażowaniu nauczycielek oraz personelu, nasze przedszkole mogło wprowadzić dzieci w magiczny świat świąt, który na długo pozostanie w ich pamięci.
Z ogromną radością ogłaszamy, że od dziś, 6 grudnia, na dolnym holu naszego przedszkola ruszył Świąteczny Kiermasz. Celem tego wydarzenia jest wsparcie podopiecznych Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. To wyjątkowe przedsięwzięcie jest częścią większego konkursu, w którym nasza placówka bierze udział.
Głównym założeniem konkursu jest zebranie funduszy na stypendia i wsparcie dla dzieci oraz młodzieży będących pod opieką Fundacji. Konkurs polega na zbieraniu bilonu – zarówno wśród wychowanków, nauczycieli, jak i pracowników przedszkola. Nagrodzona zostanie placówka, która zgromadzi monety o największej wadze w przeliczeniu na jednego wychowanka lub o największej wartości.
Większość prac prezentowanych na kiermaszu to dzieła naszych przedszkolaków, które z wielką starannością przygotowały świąteczne ozdoby, kartki oraz dekoracje. Każda z nich powstała z myślą o niesieniu pomocy innym, co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi.
Angażując dzieci w takie inicjatywy, uczymy je empatii, współpracy i odpowiedzialności społecznej. Dzięki takim akcjom najmłodsi rozwijają wrażliwość na potrzeby innych i uczą się, jak wielką satysfakcję niesie pomaganie tym, którzy potrzebują wsparcia.
Świąteczny Kiermasz to dopiero początek konkursu, ale każda zebrana moneta i każdy zakupiony przedmiot przybliżają nas do celu – pomocy dzieciom w potrzebie. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia naszego kiermaszu, wsparcia tej pięknej inicjatywy i docenienia pracy naszych przedszkolaków.
Razem możemy wiele! 🌟Niech ten świąteczny czas będzie pełen magii pomagania i radości z niesienia dobra. Dziękujemy za każde zaangażowanie i otwarte serce! ❤️
3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, którego celem jest zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami i potrzeby konkretnych działań w kierunku ich likwidowania. W tym dniu, w Kętrzyńskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość zorganizowana przez Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Msnron w Kętrzynie, na którą jak co roku zostały zaproszone dzieci z naszego przedszkola. Podczas wydarzenia goście mieli okazję obejrzeć występ artystyczny przygotowany specjalnie na tę okazje przez dzieci i nauczycielki z grupy "Jagódki" oraz "Jeżynki" . Dzieci zaprezentowały tańce i zaśpiewały piosenki. Cóż można powiedzieć? - Brawo dla nich ! - Gratulujemy. Występ był pełen ekspresji i pozytywnych emocji. Nasuwa się myśl, że każdy może osiągać sukcesy i spełniać marzenia, podobnie jak nasi wychowankowie. Osobom z niepełnosprawnościami jest trochę trudniej, dlatego powinni móc liczyć na Nas – zdrowych, przecież „Pomaganie jest dobre”. Dzień ten zaliczamy do szczególnie wyjątkowych i z pewnością pamiętać będziemy o tym, że „Ludzie być może bywają niepełnosprawni, za to nadal mają bardzo sprawne serca”. Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych przypomniały, że niepełnosprawni są wśród nas, że mają takie same potrzeby jak my i że chcą być traktowani na równi z pełnosprawnymi osobami.
Andrzejki to jedno z najbardziej wyczekiwanych świąt przez dzieci. To czas wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tę tradycję. To dzień, który przynosi nam ze sobą nie tylko radość i uśmiech na twarzach dzieci, ale także fascynujące przygody w świecie wróżb, muzyki i tańca. Tegoroczne andrzejki były wyjątkowe i magiczne, dzięki animatorom z Reszla – „Taka impreza”. Gościmy ich już nie pierwszy raz i wiemy, że "Taka Impreza" to gwarancja dobrej zabawy. Prowadzący przenieśli nas do magicznego świata i przygotowali zabawę w klimacie Harry,ego Pottera. W tym dniu - 28.11. w przedszkolu pojawiły się tajemnicze wróżki, czarownice oraz czarodzieje i czarnoksiężnicy. Niektórzy na głowach mieli dziwaczne kapelusze i śmieszne fryzury. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbywało się w rytmie pląsów i śpiewów. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym. Muzyka, taniec, wróżby i czarodziejska atmosfera zostaną w pamięci dzieci na długo. Cel: ta zabawa dostarczyła przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stała się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.
25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel maluchów - Pluszowy Miś. W naszym przedszkolu wszystkie grupy uczciły to święto w swoich salach różnymi zabawami związanymi z pluszowym misiem. Pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki w których w roli głównej występują misie są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia. Przedszkolaki z tej okazji wykonały prace plastyczne, obejrzały film, pt. "Teddy Eddie", nie zabrakło wspólnych zabaw muzyczno – ruchowych przy piosenkach „Dwa misie”, „Niedźwiadek” i „Jadą misie”. Ten dzień przebiegał w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze, a uczestnikom sprawił wiele radości i dostarczył miłych wrażeń.
22.11.2024r. w naszym przedszkolu mieliśmy ogromną przyjemność gościć przedstawicieli z ,, Fundacji Eko Senior. Celem spotkania była integracja społeczności przedszkolnej podczas sadzenia drzewek przed przedszkolem i uświadomienie dzieciom, że drzewa pełnią ważną funkcją, mającą bezpośredni wpływ nie tylko na nasze życie, ale też na funkcjonowanie całej planety, są naturalnym filtrem, pomagają w oczyszczaniu powietrza z dwutlenku węgla i wydzielają tlen, a liście drzew wchłaniają szkodliwe substancje chemiczne. Dlatego drzewa są prawdziwymi bohaterami adaptacji do zmian klimatu. Dzieci uważnie obserwowały w jaki sposób sadzi się drzewka, pomagały w pracy i utrwaliły sobie co jest potrzebne do ich wzrostu. Postanowiliśmy, że nowym sadzonkom jarzębiny nadamy imiona od nazw każdej grupy: "Jagodowa jarzębina", "Truskawkowa jarzębina" i "Jeżynowa jarzębina". Mali ogrodnicy byli bardzo szczęśliwi z powierzonego im zadania oraz z tego, że nasze przedszkole zyskało nowe drzewka. Na zakończenie dzieci podarowały gościom słodki upominek.
Dziękujemy przedstawicielom z Fundcji Eco Senior.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w naszym przedszkolu odbył się 20 listopada w ramach akcji organizowanej przez UNICEF. 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Dzieci w tym dniu przyszły ubrane na niebiesko, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. We wszystkich grupach zostały przeprowadzone zajęcia o prawach dziecka z wykorzystaniem ciekawych materiałów edukacyjnych oraz odbyły się rozmowy na temat praw dzieci. Została wyświetlona prezentacja, pt. „Prawa dziecka - Twoje prawa”. Cel: ważnym elementem wychowania przedszkolnego jest kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw, uczenie poszanowania praw innych i radzenie sobie w sytuacjach naruszania własnych praw.
Niedźwiedź Wojtek – polski „żołnierz”
Kto pierwszy raz to słyszy pewnie nie dowierza,
że prawdziwa jest historia niedźwiedzia żołnierza.
Gdy wojska Andersa Iran przemierzały
do Polskiej Brygady trafił niedźwiedź mały....
We wtorek 18.11. w naszym przedszkolu odbyło się przedstawienie teatralne w wykonaniu Studia Artystycznego „Pasja” zatytułowane „O dzielnym Misiu Wojtku”.
Spektakl dostarczył dzieciom nie tylko rozrywki, ale przede wszystkim pokazał, że przyjaźń ma wiele twarzy.
W sposób dostosowany do wieku młodych widzów (przedszkolaków) opowiedział o niesamowitej przyjaźni ludzi i niedźwiedzia. Spektakl promował wartości i postawy patriotyczne.
Dziadek zabiera swoją wnuczkę Kasię do ZOO, by przedstawić jej dawnego przyjaciela. Tak zaczyna się piękna i niezwykła opowieść o przyjaźni w trudnych czasach.
Dzielny miś Wojtek z armii generała Andersa zabrał dzieci w podróż od współczesności do czasów II wojny światowej, a nawet na afrykańską pustynię
15.11.2024r. odbyło się kolejne spotkanie dzieci z naszego przedszkola z muzykami z Filharmonii olsztyńskiej. Przedszkolaki poznały utwory światowej muzyki klasycznej, ale także rodzime kompozycje polskie. Koncert posiadał swój motyw przewodni, który pozostawał w związku z charakterem prezentowanej muzyki. Muzycy zaprezentowali różne instrumenty : waltornię, skrzypce i wiolonczelę. Dzięki temu młoda publiczność poznała cały wachlarz barw brzmieniowych instrumentów, dzieci z bliska mogły przyjrzeć się ich budowie. Bardzo ważna podczas całego spotkania była interakcja. Prowadząca często aktywizowała dzieci zadając im różne pytania lub zadania. Ważnym elementem i celem tego koncertu edukacyjnego była nauka uważnego słuchania i okazywania szacunku i podziwu do muzyków, ich umiejętności i przygotowania.
Z dumą informujemy, że nasze przedszkole dołączyło do ogólnopolskiej charytatywnej akcji "Ile waży św. Mikołaj", organizowanej przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo. Fundacja ta od blisko 30 lat angażuje się w działania na rzecz wychowania i edukacji dzieci oraz młodzieży, szczególnie tych z trudnych środowisk, przygotowując ich do odpowiedzialnego wejścia w dorosłe życie.
Celem konkursu jest wsparcie funduszu stypendialnego oraz pomoc dla dzieci i młodzieży będących podopiecznymi Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Zebrane środki pomagają w utrzymaniu placówek opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych przez Fundację, które odgrywają kluczową rolę w wychowywaniu młodego pokolenia.
Konkurs polega na zbieraniu bilonu – im więcej, tym lepiej! Zachęcamy dzieci i rodziców do wrzucania monet do specjalnie przygotowanej Skarbonki Miejskiego Przedszkola Integracyjnego "Malinka" w Kętrzynie, która znajduje się w holu dolnym przedszkola. Istnieje również możliwość wsparcia zbiórki poprzez Wirtualną Skarbonkę dostępną za pomocą linku https://www.darowizna.fsd.lublin.pl/IlewazyMikolaj/wesprzyj/miejskie-przedszkole-integracyjne-malinka-w-ketrzynie/ lub kodu QR widocznym na plakacie.
Aby uatrakcyjnić zbiórkę i zaangażować całą społeczność przedszkolną, przygotowaliśmy dodatkowe wydarzenia:
Zapraszamy wszystkich do aktywnego udziału w akcji. Każda moneta, każda złotówka ma znaczenie i przyczynia się do wsparcia dzieci i młodzieży, którym Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo pomaga na co dzień. Razem możemy osiągnąć wiele!
Pomaganie jest proste i radosne – dołącz do nas i pomóż ważyć św. Mikołaja!
W związku z Narodowym Świętem Niepodległości nasze przedszkole włączyło się w ogólnopolską akcję #SzkołaDoHymnu”, zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W ramach tej akcji dnia 8 listopada punktualnie o godzinie 11:11 nasza społeczność przedszkolna uroczyście zaśpiewała 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób uczciliśmy pamięć tych, dzięki którym odzyskaliśmy niepodległość.
„Szkoła do hymnu” to kontynuacja akcji, która rozpoczęła się w 2018 r. Wówczas wspólne śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” odbyło się pod hasłem „Rekord dla Niepodległej”
Polski hymn liczy 218 lat. Nadal jest żywym symbolem polskości i ducha narodu. Zawdzięczamy to słowom Józefa Wybickiego, a może poruszającej melodii mazurka. Jednak bez względu na jakiekolwiek przyczyny, hymn jest jednym z najwyżej cenionych patriotycznych elementów charakteryzujący jedność Polaków.
Inspiracją do jego napisania była uroczystość poprzedzająca wymarsz polskich legionów pod dowództwem generała Dąbrowskiego, które 21 lipca 1797 r. udawały się do Mediolanu na spotkanie z Napoleonem Bonaparte. Pierwszy raz Mazurek Dąbrowskiego został zaśpiewany publicznie 20 lipca 1797 r. w Reggio we Włoszech.
Hymn odgrywa bardzo ważną rolę w życiu społecznym, ponieważ daje poczucie jedności, pobudza patriotyczne uczucia.
Kolejna grupa przedszkolaków została włączona do zajęć eduacyjcnych w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”. W dniu 7 listopada 2024 r., tym razem w grupie „Jagódki” odbyły się specjalne zajęcia pod tytułem „Gadki z psem”. Celem tych zajęć była profilaktyka uniwersalna dotycząca problemu wykorzystywania seksualnego dzieci.
W trakcie zajęć dzieci miały okazję zapoznać się z treściami przedstawionymi w animowanym filmie „GADKI z psem”. Materiał ten został stworzony z myślą o edukacji najmłodszych, aby pomóc im w rozpoznawaniu i reagowaniu na trudne sytuacje. Choć zajęcia te nie dają absolutnej gwarancji ochrony, stanowią ważny krok w kierunku wyposażenia dzieci w wiedzę i umiejętności niezbędne do identyfikowania zagrożeń.
Kluczowym elementem zajęć było omówienie zasady, że dzieci powinny zwracać się do dorosłych o pomoc oraz otwarcie mówić o sytuacjach, które budzą w nich niepokój. W tym kontekście ważnym narzędziem okazał się akronim GADKI*, który wskazuje zasady, które pomogą dzieciom w edukacji na temat ochrony przed przemocą:
Przeprowadzone zajęcia stanowią nie tylko ważny element profilaktyki, ale również budują świadomość dzieci na temat ich praw oraz bezpieczeństwa. Wierzymy, że poprzez zabawę i edukację możemy wspierać rozwój naszych podopiecznych, pomagając im stawać się pewnymi siebie i świadomymi młodymi ludźmi.
Zachęcamy rodziców do wspierania tej inicjatywy i rozmowy z dziećmi na temat omawianych zagadnień. Razem możemy stworzyć bezpieczniejsze środowisko dla naszych dzieci!
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters) to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a. Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami.
Święto niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów, zasad gramatyki czy kształtowania właściwych postaw moralnych.
W naszym przedszkolu to święto obchodziliśmy 5 listopada. Dzieci w tym wyjątkowym dniu przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje.Wspólne świętowanie rozpoczęło się udziałem wszystkich dzieci we wspólnym Balu Postaci z Bajek. Było bardzo kolorowo i wesoło. Po integracyjnej zabawie dzieci udały się do swoich grup, gdzie między innymi wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Segregowały rekwizyty z bajek, układały puzzle.To święto sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe. Był to dzień pełen wrażeń.