Dnia 10 maja w przedzszkolu odbył się koncert Filharmonii Warmińsko- Mazurskiej pt. " Muzyczna podróż" . Muzycy zaprezentowali zebranym dzieciom możliwości instrumentów smyczkowych. Udaliśmy się wspólnie w inspirującą podróż do krainy muzyki.
Dnia 10.05.2019 r . w grupie Biedronek odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt. „W królestwie bajek- zabawy słowem”. Głównym celem zajęć było tworzenie sytuacji doskonalących mowę, zdolność kojarzenia, skupienia uwagi ,umożliwienie dziecku dokonywania wyborów i przeżywania pozytywnych efektów działań. Dzieci podczas zajęć potrafiły wskazać, co jest niezgodne z treścią bajki wyciągały wnioski, udzielały przemyślanych odpowiedzi, współpracowały w grupie, czerpały radość ze wspólnej zabawy, udoskonaliły umiejętność wypowiadania się poprzez słowo.
Dnia 09.05.2019r dzieci z grupy "Smerfy" uczestniczyły w zajęciach sportowych w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 4 w Kętrzynie. Dzieki uprzejmości Pani Judyty.R, nauczycielki wychowania fizycznego przedszkolaki miały okazję sprawdzić praktycznie, jakie mięśnie pracują podczas wykonywnia różnych ćwiczeń. Zajęcia wpisały się w realizację projektu badawczego "Człowiek", w którym to dzieci zadawały pytania dotyczące mięśni człowieka. Pani Judyta zaproponowała szereg ćwiczeń, w których z wielką chęcią uczestniczyły wszystkie dzieci i sprawdzały swoją sprawność fizyczną. Piękna sala gimnastyczna wzbudziła podziw niejednego "smerfa" i zachęciła do aktywności fizycznej. Zabawa stała się również miłą nauką i dostarczyła dzieciom wielu wrażeń.
Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w Powiatowym konkursie plastycznym pod hasłem "Moja miejscowość, mój region, moja mała ojczyzna - świat oczami niepełnosprawnych artystów". Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin "Razem" w Kętrzynie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie. Cele konkursu:
- pielęgnowanie tradycji i patriotyzmu lokalnego,
- kształtowanie tożsamości regionalnej, emocjonalnej więzi z "małą ojczyzną",
- rozwijanie zainteresowań i zdolności plastycznych osób z niepełnosprawnością intelektualną,
- prezentacja i promocja twórczości plastycznej osób z niepełnosprawnością intelektualna.
W ramach realizacji projektu badawczego "Człowiek" dzieci z grupy "Smerfy" gościły w przedszkolu lekarza okulistę Pana Grzegorza.L. Specjalista w dziedzinie okulistyki odpowiadał na szereg pytań postawionych w projekcie dotyczących budowy oka, koloru oczu czy chorób związanych ze wzrokiem. Pan Grzegorz w ciekawy i dostepny dla dzieci sposób opowiedział i praktycznie pokazał jak odbywają się różne badania, które wykonuje się w gabinecie okulistycznym oraz w jaki sposób należy dbać o wzrok. Dzieci z zainteresowaniem słuchały informacji na temat pracy lekarza okulisty, obejrzały specjalistyczny sprzęt i poznały podstawowe metody badania wzroku. Okulista małym „smerfom” już nie straszny….
Dnia 08.05.2019r dzieci z grupy "Smerfy" uczestniczyły w wycieczce do Medycznego Laboratorium Diagnostycznego OptiMed w Kętrzynie. Dzieci o kilku dni realizują projekt badawczy "Człowiek"i postanowiły zweryfikować postawione hpotezy dotyczące krwi. Pani Dyektor placówki oprowadziła przedszkolaki po laboratorim i odpowiadała na pytania związane z naszym tematem. Dzieci dowiedziały się się jakie analizy można wykonać w ketrzyńskim laboratorium oraz jakie jest ich znaczenie diagnostyczne. Poznały znaczenie krwinek czerwonych i białych oraz miały okazję zabaczyć pod mikroskopem jak wyglądają krwinki czerwone. Poznały również zasady pobierania krwi, moczu i wymazów z gardła. Podczas zwiedzania laboratorium dzieci zapoznały się ze specyfikę pracy pracowni analitycznej. Duże wrażenie zrobiły nowoczesne aparaty wykonujące morfologię krwi, badania biochemiczne i immunochemiczne.
6 maja o godzinie 10.00 dzieci z grupy "Smerfy" uczestniczyły w inauguracji Kętrzyńskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem "# Biblioteka". Na zaproszenie zaprzyjażnionej bibliotekarki Pani Bożenki przedstawiły koleżankom i kolegom z Niepublicznego Przedszkola "Miś Uszatek" i "Puchatek " bajkę muzyczną pt."Kozucha z dzwoneczkiem". W spotkaniu uczestniczyła również Pani Wioletta Czech, która przeczytała dzieciom legendę ze zbioru "Baśnie i legendy polskie" pt."Szklana góra". Kolejną ciekawą legendę związaną z miastem Toruniem pt."Toruńskie pierniczki" odczytała Pani Helena Szymkiewicz. Inaugurację Kętrzyńskiego Tygodnia Bibliotek zaszczycił swoją obecnością Pan Witold Gagacki- Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, który zaprezentował umiejętności aktorskie w wierszu logopedycznym pt."Żuczek". Czytanie to jeden z największych podarunków, jakie możemy ofiarować naszym dzieciom. Czytając dziecku – poszerzamy tematykę jego zainteresowań, używamy języka literackiego: poprawnego i bogatego, dajemy dziecku dostęp do treści, których nie dostarczy mu własne doświadczenie, rozwijamy jego wyobraźnię, wiedzę i wrażliwość moralną. Zachęcamy wszystkich do odwiedzania Biblioteki, wypożyczania książek i rozwijania zainteresowań czytelniczych naszych dzieci.
Dnia 30.04.2019 r. dzieci z grupy „Gwiazdeczki” obchodziły „Dzień Flagi”. Głównym celem zajęć było: zainteresowanie wydarzeniami ogólnopaństwowymi, rozwijanie poczucia przynależności narodowej, zapoznanie dzieci z historią i symbolami narodowymi - biało- czerwonymi barwami flagi, godłem i hymnem. Była to lekcja historii dla najmłodszych, którzy są Polakami i powinni być kształceni w zgodzie z podstawami patriotycznymi, tak aby godnie reprezentowali nasz kraj i świętowali różne uroczystości państwowe, wiedzieli jak się zachować podczas odśpiewywania hymnu oraz by wywieszali z rodzicami biało- czerwone flagi we własnych domach. Patriotyczne tradycje nie mogą być zapomniane, ponieważ jest to spuścizna naszych przodków, o którą walczyli. Nauczycielki przypomniały dzieciom historię państwa polskiego, rozmawiały na temat symboli narodowych: flagi, godła i hymnu. Przedszkolaki recytowały wiersz Czesława Janczarskiego: „Barwy ojczyste” i odśpiewały z powagą, w pozycji na baczność zwrotkę i refren Mazurka Dąbrowskiego. Na zakończenie „Gwiazdeczki” wyszły na spacer ulicami miasta z chorągiewkami. Po krótkiej zabawie w Parku Różanym, nauczycielki zrobiły zdjęcia dzieciom z przy fontannie. Pokazały najmłodszym w jaki sposób można to święto spędzić łącząc naukę z zabawą. Była to wspaniała lekcja przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna.
W miesiącu kwietniu 2019 roku dzieci z grup: „ Biedronki”, „ Krasnale” i „ Smerfy” wzięły udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „ Moja wymarzona złota rybka” , którego organizatorem jest Muzeum Złotej Rybki oraz Szkoła Podstawowa w Dydni. Cele konkursu to: zainteresowanie dzieci tematyką środowiska wodnego, ryb, ich anatomią, wędkarstwem, ekosystemem Sanu, rozwijanie umiejętności plastycznych oraz kreatywności i wrażliwości estetycznej, promowanie dzieci plastycznie uzdolnionych, prezentacja twórczości dziecięcej. Życzymy naszym uczestnikom powodzenia.
W grupie ,,Gwiazdeczki” w dniach 23.04. - 30.04.2019 realizowano ogólnopolski program edukacyjny ,,Mamo , Tato wolę wodę”, którego celem jest edukowanie dzieci w zakresie pozytywnego wpływu wody na organizm człowieka oraz znaczenia wody dla środowiska. Poprzez prowadzone zajęcia dydaktyczne dzieci poszerzyły poziom wiedzy na temat właściwości wody oraz jej wpływu na zdrowie człowieka. ,,Gwiazdeczki” poznawały sposoby oszczędzania wody podczas codziennych czynności. Utrwalały wiedzę na temat: obiegu wody w przyrodzie; wykorzystania wody przez ludzi; znaczenia wody dla roślin i zwierząt. Podczas realizacji programu dzieci podejmowały zabawy badawcze oraz wykonywały prace plastyczne indywidualnie i w zespołach. Najważniejszym przesłaniem programu było uświadomienie dzieciom znaczenia wody dla dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.
W dniach od 22.04. 19 r. do 30.04.19 r. w grupie „ Biedronki’ realizowany był ogólnopolski program edukacyjno- profilaktyczny pt: „ Kubusiowi Przyjaciele Natury” –XI edycja, którego organizatorem jest marka Kubuś. Głównym celem programu była proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczyły się jak troszczyć się o środowisko naturalne, poznały podstawowe zasady ekologii i dowiedziały się , dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznały korzyści płynące z ruchu. Podsumowaniem wszystkich działań były karty sprawnościowe, w których dzieci codziennie otrzymywały pieczątki Kubusia za dobrze wykonane zadanie.
Dnia 29.04.2019r dzieci z grupy "Smerfy"uczestniczyły w kolejnych zajęciach z języka migowego pt "Migaj z nami". Podczas lekcji migania poznały znaki przedstawiajace dni tygodnia, miesięcy oraz wybranych pojazdów: rower, samochów, samolot. Utrwalały poznane na zajęciach znaki podczas zabawy pt. "Sieć" min. kolory, zwroty grzecznościowe, warzywa oraz pojęcia związane z rodziną.
Dnia 25.04.2019r w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna nasza Polska cała" grupa "Smerfy" realizowała jedno z zadań a mianowicie poznawała piękne Polskie legendy. Do udziały w naszym zadaniu zaprosiliśmy mamę Emilii Panią Kasię, która przeczytała legendę związaną z Warszawą pt" Legenda o Złotej Kaczce". Dzieci z wielką uwagą wysłuchały pięknego tekstu literackiego i wyciągnęły samodzielnie morał płynący z legendy- "Pieniądze szczęścia nie dają, gdy nie możemy się nimi z nikim podzielić".
W pierwszym etapie dzieci wspólnie z nauczycielem tworzyły siatkę pytań na jakie chciały uzyskać odpowiedzi m.in. czy skorupka jajka jest miękka?, czy jajko jest zdrowe? Skąd się bierze jajko? Czy duże jajka są od dużej kury? Poniższe zajęcia pozwoliły uzyskać na odpowiedz na pytania te oraz wiele innych, które powstały w wyniku pracy nad zagadnieniem.
Następnie dzieci zbudowały przy pomocy nauczyciela siatkę wiedzy. Jako dziecko- ekspert dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem dotyczącą jajka. Pojawiły się stwierdzenia, że jajka są dobre, trzeba na nie dmuchać aby nie poparzyły buzi oraz że trzeba je jeść żeby się nie zmarnowały. Ja widać dzieci z grupy krasnale wykazały się sporą wiedzą praktyczną w zakresie konsumpcji jajka w różnej postaci.
Zapoznaliśmy dzieci z różnego rodzaju eksponatami. Dzieci same w ciągu trwania projektu uzupełniały kącik badawczy o własne artykuły. Mieliśmy jajko strusia przyniesione przez Zuzie, jajka indycze przez Wojtusia, oraz kolorowe jajka ozdobne przyniesione przez Nikodema. Wzbogaciliśmy kolekcje o encyklopedię zwierząt tak aby poznać które ze znanych zwierząt składa jaja. Okazało się, że nie tylko ptaki składają jaja, ale również żółwie i węże a nawet dinozaury.
Na podstawie jajka poznaliśmy figurę geometryczną- owal. Dzieci potrafiły odróżnić ją od koła. Mierzyliśmy szerokość, wysokość jajka strusiego, kurzego, indyczego oraz przepiórczego za pomocą metody E. Gluszczyk- Kolczyńskiej „ Dziecięca matematyka” . Dzieci jednogłośnie orzekły, że największe jajko jest strusie, a najmniejsze przepiórcze. Potrafiły też określić czym się jajka różnią od siebie, a jakie mają cechy podobne np. cętkowane są jajka indycze i przepiórcze, a białe kurze i strusie. Wszystkie jednak mają ten sam kształt.
W późniejszym etapie dokonywaliśmy ciekawych eksperymentów. Metodą obracania sprawdzaliśmy jak odróżnić jajko gotowane od surowego. Stworzyliśmy tzn „ Gumowe jajko”- zanurzyliśmy na noc surowe jajko w occie. Okazało się, że skorupką stała się miękka a jajko miało konsystencje kauczukowej piłeczki. Sprawdzaliśmy, jak jajko reaguje na różnego rodzaju ciecze. Zanurzyliśmy je w wodzie, wodzie z cukrem, wodzie z mąka oraz wodzie z solą. W tej ostatniej jajko unosiło się nad wodą.
Sprawdzaliśmy czy jajko kurze i przepiórcze ma twardą skorupkę i które łatwiej jest rozbić o brzeg szklanki oraz czy oba jajka mają taki sam wygląd i smak. Ze Okazało się, że tak. Choć dzieci stwierdziły, że jajko przepiórek ma w środku niebieską skorupkę choć samo jest biało- żółte.
Bawiliśmy się przy zabawie pt. „małe duże jajko kurze” . Dowiedzieliśmy się co powstaję z jajka. Tworzyliśmy prace plastyczną „ Wielkonocne kurczaki” . Wraz z rodzicami, którzy okazali się prawdziwymi mistrzami sztuki zdobienia jaj zdobiliśmy metoda decoupage styropianowe jajka, które dzieci zabrały ze sobą do domu.
Metoda wydzierania papieru tworzyliśmy przekrój jajka ugotowanego. Podzieliśmy je na żółtko i białko oraz skorupkę, która jest cienka i krucha.
Na zakończenie tworzyliśmy wspólnie sałatkę jajeczną do której użyliśmy prócz jajek składniki z naszego ogródka wiosennego m.in. szczypiorek i bazylię. Dzieci samodzielnie obierały jajka oraz kroiły wszystkie potrzebne składniki. Najbardziej jednak podobała nam się konsumpcja naszego wspólnego dzieła.
Dzieci z grupy "Krasnale" bardzo lubią budować drogi, a na ubiegłych zajęciach z robotyki miały okazje wybudować dla robotów aż całe osiedle! Podczas kreatywnych zajęć z robotyki dzieci poznają podstawowe zasady kodowania, uczą się na temat funkcjonowania robotów oraz jak można nimi samodzielnie sterować. Rozwijają swoje zainteresowania elektroniką oraz infomatyką, stają się odkrywcami.
W środę 17.04.2019 r. dzieci z wszystkich grup przedszkolnych wyruszyły autokarami na wycieczkę do Gwarka koło Giżycka w poszukiwaniu Wielkanocnego Zajączka. Głównym celem wycieczki było poznanie tradycji świąt Wielkanocnych na wesoło, wspólne zmagania i niespodziewane atrakcje – to wszystko przygotował Wielkanocny Zajączek, za którym dzieci wyruszały w pogoń . Dużo śmiechu i wspólnej zabawy, pozwalały odkryć tajemnice Świąt Wielkanocnych . Opracowany przez animatorów specjalny program zapewnił dobrą zabawę dla wszystkich dzieci. Przedszkolaki wykonały owocowe desery, które same zjadły , budowały kurniki dla kurek z drewnianych klocków, nie zabrakło zabaw w basenie z kulkami i kicania na dmuchanej trampolinie . Teatrzyk kukiełkowy podsumował tradycje świąt i rozbawił wszystkie dzieci . Widok odnalezionego Zajączka Wielkanocnego wywołał wielką radość wśród dzieci.
Grupę "Krasnale" odwiedziła ostatnio wielokrotna medalkistka psich wystaw- suczka Jesssie. Jest to bardzo młody pies, dzieciom przypadło do gusty wesołe usposobienie Jessie, która jest bardzo młodym psem. Ogromne wrażenie zrobiły na nas puchary i medale, które dzieci mogły dotykać, oglądać. Pani Ewa z entuzjazamem opowiadała nam o swoim psie oraz pokazywała jakie sztuczki potrafi wykonywać.
Dnia 15.04.2019r w grupie "Smerfy" odbyły się zajęcia w ramach warsztatów edukacyjnych z języka migowego dla dzieci w wieku przedszkolnym współfinansowane przez Urząd Miasta Kętrzyn. Dzieci utrwaliły kolory, nazwy zwierząt, zwroty związane z rodzina i poznały znaki dotyczące nazw warzyw np. pomidor, marchewka, ziemniak,ogórek, kukurydza. Podczas zajęć nie zabrakło zabaw ruchowych, usprawniania motoryki rąk czy układania warzywnych puzzli. Kolejne zajęcia odbędą się po przerwie świątecznej.
Dnia 12.04.19 r. w grupie „ Biedronki” i " Krasnale" odbyły się zabawy związane z Dniem Czekolady. Celem było kształtowanie u dzieci umiejętności umiarkowanego spożywania słodkości i wyrobów czekoladowych, wdrażanie dzieci do dbania o swoje zdrowie, wzbogacanie wiadomości dzieci na temat sporządzania oraz historii powstania czekolady. Na zakończenie odbyła się degustacja owocowo-czekoladowa.
Wraz ze zbliżającymi sie świetami wielkanocnymi dzieci z grupy "Krasnale " dnia 15.04-19.04.2019 r. rozpoczęły projekt badawczy pt. "Jajko"