W ostatnich latach w polskich przedszkolach i szkołach coraz częściej pojawiają się dzieci z diagnozą autyzmu. Ta nowa sytuacja skłania wychowawców i specjalistów do podejmowania działań w kierunku podnoszenia jakości włączania dziecka z autyzmem w środowisko przedszkolne.
Prawidłowo przeprowadzone włączanie dziecka z autyzmem będzie skutkowało w przyszłości pozytywnym włączeniem dziecka z autyzmem w społeczność szkolną na późniejszych etapach edukacyjnych. Warto więc na tym etapie zadbać o wszystkie aspekty włączania, aby zminimalizować w przyszłości negatywne skutki włączania.
Dziecko z autyzmem napotyka na trudności w obszarach:
Dzieci z autyzmem zwykle dobrze radzą sobie w środowisku rodzinnym, natomiast mają kłopoty z przystosowaniem się w nowym przedszkolnym środowisku.
Podczas włączania w środowisko przedszkolne mogą pojawić się następujące problemy:
Bazą i podstawą pracy z dzieckiem z autyzmem jest rozpoznanie, zdiagnozowanie, wyszukanie i wzmacnianie jego mocnych stron, zainteresowań i predyspozycji. Rozpoznane mocne strony mogą być wykorzystywane zarówno do pracy dydaktyczno-wychowawczej jako wzmocnienie, przede wszystkim zaś jako baza budowania samooceny dziecka.
Na etapie wychowania przedszkolnego w przypadku małego dziecka z autyzmem należy szczególnie zwrócić uwagę na:
Autor: Aneta Żurek- Pedagog specjalny, terapeuta, trener. Specjalizuje się w pedagogice specjalnej, pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie praktyczne w pracy z dzieckiem ze SPE. Autorka licznych publikacji i artykułów związanych z edukacją włączająca i pedagogiką specjalną.