Miejskie Przedszkole Integracyjne „Malinka” w Kętrzynie zlokalizowane jest w wolnostojącym piętrowym budynku. Posiada ogród przedszkolny z funkcjonalnym placem zabaw dla dzieci , który zapewnia doskonałe warunki do zabaw i wypoczynku na świeżym powietrzu.
Nasze przedszkole jest dostępne dla wszystkich dzieci z terenu Miasta Kętrzyn w wieku od 3-6 lat.
Obecnie działają 4 grupy przedszkolne:
Przedszkole zapewnia opiekę, wychowanie i uczenie się poprzez zabawę w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa.
Od 01.10.2015r. Miejskie Przedszkole Integracyjne „Malinka” ma nowy plac zabaw. Plac zabaw był marzeniem dzieci, rodziców i wszystkich pracowników przedszkola oraz żłobka. Dzięki działaniom Burmistrza Miasta Kętrzyn Pana Krzysztofa Hećmana udało się zrealizować plany i marzenia o przyjemnym, przyjaznym , bezpiecznym dla dzieci miejscu zabaw.
Aktywność fizyczna, zwłaszcza w miejscu do tego przeznaczonym, na świeżym powietrzu w gronie rówieśników, należy do ulubionych zajęć dzieci. Plac zabaw wyposażony w atrakcyjne sprzęty spełnia wiele bardzo ważnych funkcji:
- sprawia dzieciom wiele radości, co jest niezwykle istotne i przyczynia się do ich rozwoju fizycznego,
- stwarza okazję do treningu umiejętności społecznych- dzieci uczą się współpracy, współzawodnictwa i kreatywności,
-sprzyja pracy układu nerwowego oraz mózgu, gdyż zabawa i ruch dostarczają wielu potrzebnych bodźców,
- dzieci uczą się kontrolować własne ciało, ćwiczą równowagę i koordynację ruchową,
- stwarza okazję do pozytywnego spożytkowania dziecięcej energii.
Plac zabaw został wyposażony: w duży zestaw zabawowy, dwie huśtawki łańcuchowe, czworokąt sprawnościowy, piaskownica z tunelem, płotki i domek, dwie huśtawki wagowe. Cały sprzęt ustawiony jest na bezpiecznej nawierzchni z płytek gumowych, syntetycznych. Nawierzchnia jest przepuszczalna dla wody, co zapobiega tworzeniu się kałuż.
Celem placówki jest wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno-kulturalnym i przyrodniczym. Integracja w przedszkolu jest ogromną szansą dla wszystkich dzieci zdrowych i niepełnosprawnych. Pozwala uwrażliwiać i modelować zachowanie dzieci zdrowych , są one zdolne do niesienia pomocy i traktowania dzieci niepełnosprawnych jako partnerów. Dzieci uczą się w naturalny sposób tolerancji, wrażliwości, otwartości, szacunku, przyjaźni i wyrozumiałości. Integracja pomaga dzieciom pozbyć się niezdrowego egoizmu, a powoduje szersze spojrzenie na otaczający świat, w którym spotykamy różnych ludzi. Integracja w naszym przedszkolu to wspólne bycie razem , dzieci o różnych możliwościach, potrzebach i zainteresowaniach jednoczących się we wspólnym działaniu.
Dzieci starsze I śniadanie spożywają w formie „ szwedzkiego stołu „
- uczą się samodzielności, dokonują samodzielnego wyboru, uczą się kultury spożywania posiłków.
Współpracujemy z wieloma zakładami, instytucjami, fundacjami:
Przedszkole oferuje:
Zajęcia prowadzone metodami aktywnymi.
Koncepcja Carla Orffa jest oparta na wychowaniu do muzyki przez zabawę. Głównymi elementami są: śpiew, gra na prostych instrumentach perkusyjnych i różnych przedmiotach, rytm, ekspresja ruchowa . Metoda ta dąży do uaktywnienia dzieci inspirując je do samodzielnego tworzenia poprzez kreowanie własnych pomysłów muzyczny. Łączy w sobie dwa światy muzyki i ruchu.
Wg. koncepcji I. Majchrzak rozumienie słowa powinno wyprzedzać umiejętność jego odczytania, „bo to nie litery się czyta, tylko sens”. O nabyciu umiejętności czytania decydują umysł i wzrok. Dziecko od samego początku wchodzi w świat pisma jako w świat znaczeń, a nie poszczególnych liter.
W metodzie tej dzieci aktywnie , samodzielnie korzystają z pomocy dydaktycznych. Nauczyciel nie wyręcza, a idzie krok za dzieckiem, daje mu możliwość rozwiązania problemu w myśl hasła „Pomóż mi samemu to zrobić”.
W naszym przedszkolu dostępne są pomoce M. Montessori:
· Materiał do ćwiczeń praktycznego dnia - związany z samoobsługą, wiązania, zapinanie.
· Materiał sensoryczny - rozwijający poznanie zmysłowe, służy pobudzaniu aktywności zmysłowej. Kształcenie zmysłów: wzroku, dotyku, słuchu, smaku, węchu. Materiał wprowadzający w świat wymiarów, kształtów, powierzchni i brył.
· Materiał do edukacji językowej - wprowadzający w sztukę pisania czytania i rozwijający mowę dziecka.
· Materiał do nauki matematyki.
· Wychowanie kosmiczne (przyroda, geografia, astrologia).problemu samemu. W
To ćwiczenia gimnastyczne kształcące orientację w schemacie własnego ciała i przestrzeni, wspomagające rozwój, uczące współdziałania z partnerem, pozytywnego wykorzystania nagromadzonej energii, wykorzystania siły, koncentrowania się na wykonywanym zadaniu. Wyzwala wśród uczestników wiele radości, śmiechu.
Doskonale wykorzystuje możliwości i prawidłowości rozwojowe małego dziecka. Pozwala dziecku działać doświadczać, rozwiązywać problemy, wyciągać wnioski, przewidywać, cieszyć się z każdego działania. Uczy logicznego myślenia i rozwija wyobraźnię.
Metoda oparta na wielokierunkowej aktywności dziecięcej , łączy w sobie w szczególności ruch, muzykę, taniec, działania plastyczne, działania poznawcze. Do ciekawych zabaw należą zabawy z " animacyjną chustą", które doskonale wpływają na integrację grupy, wyzwalają pozytywne emocje.
Należy do grupy metod nauczania, których celem jest inicjowanie samodzielnego uczenia się (tzw. metody aktywizujące). Polega na rozbudzaniu w dzieciach umiejętności dostrzegania luk we własnej wiedzy, stawianiu pytań, poszukiwaniu na nie odpowiedzi oraz prezentacji na forum.
Podstawowym założeniem MDS jest jednoczesne rozwijanie funkcji wzrokowych, słuchowo-językowych, dotykowo-kinestetycznych (czucia dotyku i ruchu) i motorycznych oraz współdziałania między nimi. Wymienione funkcje uczestniczą w złożonych czynnościach czytania i pisania. Celem MDS jest także kształtowanie lateralizacji oraz orientacji w schemacie ciała i w przestrzeni.
Dzieci korzystają z edukacyjnych programów komputerowych. Oprogramowanie IBM KidSmart wspiera w zakresie podstaw matematyki, logicznego myślenia, poprzez wprowadzenie elementu nowości i zabawy, urozmaica i uatrakcyjnia zdobywanie nowych umiejętności. Poprzez udział w programie, dzieci już we wczesnych latach uczą się jak mądrze korzystać z komputera, co kształtuje ich odpowiedzialne podejście do wykorzystania najnowszych technologii w późniejszym życiu.
W placówce odbywaja sie bezpłatne zajęcia :
W przedszkolu organizowana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna :