Od dnia 1 marca dzieci z grupy "Krasnale" rozpoczęły Ogólpolskich projekt edukacyjny pt. "Tydzień bajek polskich" . Projekt ma na celu zapoznanie dzieci z literaturą z dziecięcych lat rodziców oraz budowania więzi między nimi. Kształcenie umijętności słuchania czytanego tekstu oraz roziwjania wyobraźni.
Informacje na temat projektu można uzyskać na profilu FB: Pani Przedszkolanka- Marta Murawska
Dnia 01.03.2019 w przedszkolu odbył się comiesięczny koncert muzyków z Filharmonii Warmińsko –Mazurskiej z Olsztyna. Tym razem dzieci miały okazję wysłuchać na żywo muzyki granej na flecie poprzecznym i altówce. Pani prowadząca koncert opowiedziała bajkę ,,O wesołym Durze i smutnym Mollu".Opowieść przeplatana była cudownie brzmiącą muzyką, która robiła ogromne wrażenie na dzieciom. Od pierwszych dźwięków instrumentów dzieci słuchały jak zaczarowane, z wielką uwagą utworów muzycznych. Przedszkolakom koncert bardzo się podobał.
W lutym pani Ewa, prowadząca zajęcia dogoterapii w przedszkolu, odwiedziła wszystkie grupy przedszkolne z nowym pupilem. Była nim Kotka o imieniu Celina. Dzieci i panie po raz pierwszy miały okazję zobaczyć nieznaną u nas rasę kota. Nasz gość był kotem rasy- sfinks kanadyjski. Charakteryzował się tym, że nie miał sierści jak inne koty. Przedszkolaki usłyszały na jego temat wiele ciekawostek . Jedną z nich była nazwa jego koloru. Kotka Celina miała barwę mieszaną, która nazywa się- szylkret. Przedszkolaki dowiedziały się też, że ponieważ ten kot nie ma sierści jest mu stale zimno Dlatego Pani Ewa musi czasami go ubierać Przyniosła ze sobą kolorowe „sukienki” Celinki, które były bardzo zabawne. Dzieci głaskały dziwnego przybysza i stwierdziły, że przy dotyku jest ciepły i zamszowy. Pani Ewa opowiadała o zwyczajach, zachowaniach i nawykach kotki, tłumaczyła też, w jaki sposób należy się opiekować kotem takiej rasy. Nasz gość był bardzo spokojny, wesoły i zainteresowany nowymi zapachami i otoczeniem.
Grupa „Gwiazdeczki”, w ramach realizacji tematu kompleksowego „Mali artyści to my” odwiedziła 25.02.2019r. Kętrzyńskie Centrum Kultury. Celem wycieczki było aktywne uczestniczenie w odkrywaniu kultury oraz budowanie świadomości, że obcowanie ze sztuką jest wartościowe, może sprawić przyjemność, wywołać radość oraz inne emocje. Przedszkolaki zwiedziły pracownie artystyczne: plastyczną , muzyczną i fotograficzną, salę taneczną, studio nagraniowe i miejsce, w którym prowadzone są warsztaty szachowe. Na zakończenie obejrzały galerię zdjęć przedstawiających najpiękniejsze zakątki Kętrzyna i wystawę prac plastycznych dzieci z przedszkola „Smerfowa Kraina”, pt: „Kętrzyn w zimowej szacie”. Przedszkolaki pamiętały o kulturalnym odbiorze sztuki. .Efektem wycieczki było rozbudzenie u dzieci świadomości na temat posiadanych przez nie talentów i sposobów ich rozwijania. To była bardzo atrakcyjna i udana wyprawa. „Gwiazdeczki” wróciły do przedszkola pełne wrażeń, bogatsze o nową wiedzę i doświadczenia.
Dzieci z naszego przedszkola w ramach realizacji programu wychowawczego, profilaktycznego oraz współpracy ze środowiskiem i z rodzicami realizowały Program Profilaktyczny: „Dzieciaki mleczaki”, którego organizatorem jest Fundusz Promocji Mleka. Patronatem całego przedsięwzięcia jest Minister Edukacji Narodowej i Polska Izba Mleka, która kładzie ogromny akcent na promocję polskich wyrobów mleczarskich. Dzieciaki Mleczaki to edukacyjno- informacyjny projekt skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym oraz ich rodziców. Celem jego jest pokazanie dzieciom walorów zdrowotnych mleka, głównie poprzez zabawę, aktywność fizyczną oraz intelektualną. Dzieci zapamiętały, że mleko to ważny produkt, którego spożywanie jest konieczne dla prawidłowego rozwoju. Wszystkie zadania, które wykonywały na zajęciach i zabawy promujące spożycie mleka, w których uczestniczyły, zachęciły dzieci do spożywania tego produktu i jego przetworów. Przedszkolaki poszerzyły też swoją wiedzę na temat zawartych w mleku wartości odżywczych. W grudniu 2018 r. zakończyliśmy realizację zadań wynikających z programu. Zgodnie z wymogami został wysłany rapory i zdjęcia do organizatora. Miłym zaskoczeniem było otrzymanie 22.02.2019r. nagrody za uczestnictwo w Programie. Dzieci otrzymały certyfikat od Polskiej Izby Mleka potwierdzający uczestnictwo w programie, podziękowanie za udział, książki kucharskie, kredki oraz „Mleczne książeczki”.
Dzieci z grupy "Smerfy" wzięły udział w III EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA KOTA „PO PROSTU KOCI ŚWIAT…”, którego organizatorem jest Przedszkole Miejskie nr 35 w Sosnowcu.
Cele konkursu:
Nabywanie opiekuńczego stosunku do kotów.
Kształtowanie umiejętności mądrego i odpowiedzialnego współżycia człowieka z kotem.
Rozwijanie twórczej aktywności poprzez stosowanie różnych technik przez dzieci. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 7 marca 2019 r.
Dnia 22.02.2019r w ramach realizacji tematu kompleksowego "Wśród malarzy i rzeźbiarzy" dzieci z grupy "Smerfy" odwiedziły pracownię plastyczną przy Kętrzyńskim Centrum Kultury prowadzoną przez Panią Justynę.K, instruktor ds. plastyki, absolwentkę wydziału sztuk pięknych na UWM w Olsztynie. Podczas zajęć dzieci bawiły się wykonaną z mąki, płynu do naczyń i balsamu ciastoliną. Utrwaliły podstawowe kolory i poprzez łączenie masy uzyskiwały barwy pochodne. Rozwijały kreatywność twórczą tworząc dowolne kompozycje według indywidualnych pomysłów. Zabawy sensoryczne np.z ciastoliną dostarczają różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów dziecka i poszerzają świat jego doznań. Nie potrzeba do nich skomplikowanych zabawek, można wykorzystać przedmioty codziennego użytku i produkty spożywcze, które znajdą się w każdym domu. W opinii naszych dzieci to była wspaniała zabawa.
Dnia 21.02.2019r. grupa „Gwiazdeczki” wybrała się z wizytą do Szkoły Podstawowej nr 1 w celu uczczenia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Coroczne święto obchodzone w tym dniu zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r. Działanie to ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Przedszkolaki wspólnie z uczniami klasy pierwszej postanowiły z tej okazji podkreślić znaczenie języka polskiego, który jest nie tylko narzędziem porozumiewania się, ale również przekazem tradycji i historii naszego kraju. Dzieci wzięły udział w zajęciach, na których: śpiewały piosenki w gwarze warmińskiej, rozmawiały o poetach piszących dla najmłodszych- J. Tuwimie i J. Brzechwie, utrwalały tytuły ich wierszy, recytowały wybrane przez siebie utwory tych autorów, uczestniczyły w ćwiczeniach logopedycznych, bawiły się przy powtarzaniu trudnych „łamańców językowych”, prezentowały swoje umiejętności czytelnicze, współdziałały w grupach podczas wyszukiwania wyrazów bliskoznacznych, przekonały się, że czasami używane przez nas połączenia różnych słów mają znaczenie symboliczne. W spotkaniu uczestniczył ekspert- Pani bibliotekarka ze Szkoły nr 1. Na zakończenie zajęć przedszkolaki otrzymały od wychowawcy klasy I - Pani Ani, medale za aktywne uczestnictwo w lekcji. Grupa „Gwiazdeczki” również zostawiła pamiątki starszym kolegom, słodki poczęstunek był miłą niespodzianką dla wszystkich. Wizyta w szkole i uczestnictwo w zajęciach, to cenne doświadczenie, które pomoże dzieciom i ułatwi przekroczenie progu szkoły we wrześniu.
Dnia 21.02.2019r w ramach tematyki kompleksowej "Wśród malarzy i rzeźbiarzy" dzieci z grupy "Smerfy" gościły Pana Jerzego.B znanego w Kętrzynie artystę malarza. Głównym celem spotkania było rozwijanie zainteresowania malarstwem, kształtowanie umiejętności uważnej obserwacji, wzbogacenie zasobu słownictwa dzieci. Pan Jerzy swoją pasję odkrył już w przedszkolu a potem rozwijał ją przez całe swoje życie. W ciekawy sposób opowiadał dzieciom o swoich doświadczeniach w Szkole Morskiej w Kołobrzegu i nawiązując do tego tematu zajęcia poświęcił tematowi morza w sztuce malarskiej. Dzieci obejrzały album pt. "Morze" oraz pracę na płótnie wykonaną farbami olejowymi o tematyce morskiej. Jako podsumowanie zajęć Pan Jerzy zaproponował wykonanie wspólnego dzieła, które dzieci zatytuowały "Morze nocą". Spotkanie minęło w ciepłej i radosnej atmosferze. Nasz gość przekonał dzieci, że każde z nich posiada swój zaczarowany ołówek, który potrafi narysować to , co każde z nich sobie wymarzy.
Dzieci z grupy ,,Gwiazdeczki” w ramach realizacji projektu ,,Piękne regiony naszej Polski” poznają miasta naszego kraju, oglądając zdjęcia i zamieszczane na platformie e -Twinning materiały partnerów projektu z Sosnowca, Bartoszyc i Gniezna.
,,Gwiazdeczki” wraz z paniami promują miasto Kętrzyn udostępniając wiadomości i zdjęcia naszego miasta. Przedszkolaki podzieliły się wiedzą z realizowanego w miesiącach kwiecień – listopad 2018 projektu edukacyjnego ,,Moje miasto Kętrzyn”. Za pomocą Internetu przekazano wiadomości na temat miasta, legendę powstania herbu Kętrzyna oraz krótką historię powstania miasta w formie prezentacji multimedialnych. Dodatkową atrakcją podczas realizacji projektu było pieczenie ,,Kętrzyńskiego piernika” i zachęcenie do spróbowania naszego rodzimego wypieku. Tak , jak mówią słowa piosenki zespołu ,,Sukces” ,,Chociaż Kętrzyn to nie Toruń, a pierniki ma. Cała Polska je zajada aż do samych Tatr!”, piernik wyszedł doskonały, dzieci zajadały się nim mówiąc, że jest przepyszny.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku, ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego oraz podnosić świadomość językową, kształtować poczucie odpowiedzialności za polszczyznę. Dnia 19.02.2019r dzieci z grupy "Smerfy" obchodziły Dzień Języka Ojczystego . W tym dniu zostało zorganizowane przez Panią bibliotekarkę Bożenkę.M spotkanie z dziećmi w Miejskiej Bibliotece Publiczej Loża w Kętrzynie. Pani Bożenka przybliżyła dzieciom historię i cele ustanowienia Dnia Języka Ojczystego, opowiedziała o pięknie i bogactwie języka polskiego, roli czytania w pielęgnowaniu ojczystej mowy. Dzieci z uwagą słuchały bajek oraz ciekawostek o języku ojczystym, szukały wytłumaczenia znanych polskich powiedzeń: "mowa jest srebrem a milczenie złotem", nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe", "bez pracy nie ma kołaczy".Na zakończenie przedszkolaki wykonały prace plastyczne (wydrapywanka na podkładzie z wosku) pod kierunkiem instruktorki do spraw plastyki Pani Justyny.K. "Smerfy" miały również okazję do zwiedzenia Galerii Rękodzieła Artystycznego "Konik Mazurski" mieszczącej się obecnie w Loży. Obejrzały wytwory sztuki regionalnej w formie wyszywanek, plecionek, szmacianych zabawek, ozdób i innych ręcznie wykonanych prac.
Z okazji Dnia Kota dzieci z grupy "Krasnale" uczestniczyły w spotkaniu z Panią Ewą z dogoterapii, która przyprowadziła ze sobą uroczą kotkę Celinę. Dzieci słuchały o metodach pilęgnacji kotów, sposobów na dbanie o zwierzęta. Dzieliły sie swoimi własnymi doświadczeniami.
Dnia 18.02.2019 przedszkolaki obchodziły „Światowy Dzień Kota”. Rozmowy, zabawy i zajęcia we wszystkich grupach przedszkolnych przebiegały w kociej atmosferze. Emilka z Martą przedstawiły dzieciom wiersz ,,Kotek” J. Tuwima. Do naszej placówki przybyli goście – panie ze schroniska dla zwierząt w Pudwągach, które opowiedziały o swojej pracy i losach bezdomnych zwierząt. Nasze przedszkole przeprowadziło zbiórkę żywności dla zwierząt przebywających w schronisku. Zebrana karma została przekazana na ręce pracowników schroniska w Pudwągach. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom za udział w akcji. Celem obchodów Światowego Dnia Kota było uwrażliwienie dzieci na trudne życie porzucanych zwierząt (kotów, psów), zachęcanie do niesienia pomocy bezdomnym kotom, psom a także zwrócenie uwagi na odpowiedzialność ludzi za losy zwierząt.
Dnia 15 lutego dzieci z grupy "Smerfy" udały się na wycieczkę do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kętrzynie. Celem wizyty było zapoznanie dzieci z funkcjonowaniem placówki, która kształci przyszłych artystów. Przedszkolaki poznały budynek szkoły, odwiedziły sale lekcyjne, w których dzieci i młodzież uczą się gry na różnych instrumentach, zwiedziły salę koncertową i salę do zajęć rytmicznych. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się na jakich instrumentach grają uczniowie. Miały okazję poznać takie instrumenty jak fortepian, pianino, gitara, flet, skrzypce, wiolonczela, akordeon. Dowiedziały się z czego wykonane są instrumenty i w jaki sposób wydobywa się z nich dźwięk. Dzieci wysłuchały krótkiego występu naszej koleżanki z grupy Aleksandry. S, która jest uczennicą szkoły i gra na fortepianie. Być może niektóre z przedszkolaków niebawem staną się uczniami tej szkoły.
Dnia 7 lutego i 18 lutego 2019 r. po raz kolejny w grupie „Biedronek” w ramach zadania roku odbyło się spotkanie z rodzicem pod hasłem „RODZIC- EKSPERT” w swoim zawodzie. Głównym celem spotkania było podzielenie się doświadczeniami związanymi z wykonywaną pracą .
W dalszej części spotkania w formie pokazu multimedialnego rodzic przybliżył postać swojego dziecka: co lubi robić , jakie ciekawe miejsca zwiedziło , co lubi jeść , jakie posiada umiejętności .
Dnia 12.02.19 roku w ramach tematyki kompleksowej „ Jak powstają obrazy i rzeźby?” w grupie „ Biedronki” gościł Pan J. Baranowski – artysta malarz, grafik i rysownik z Kętrzyna. Celem spotkania było zdobycie wiadomości na temat powstawania dzieł sztuki. Pan Jerzy opowiedział dzieciom o swojej pasji i twórczości artystycznej prezentując obrazy wykonane przez niego. Następnie zapoznał dzieci z etapami powstawania obrazów i malowideł wykonywanych różnymi technikami. Dzieci zaprezentowały panu malarzowi swoje prace plastyczne związane z malarstwem za co otrzymały od pana Jerzego pochwałę za pomysłowość i wyobraźnię plastyczną.
W dniach 11 - 15.02.2019 r. grupa „Gwiazdeczki” realizowała program profilaktyczny: „Akademia Aquafresh”. Dzieci usłyszały ciekawostki na temat dbania o higienę jamy ustnej. Poznały korzyści płynące z korzystania z tradycyjnej szczoteczki i pasty. Dowiedziały się jak dbają o zdrowie swoich zębów ludzie z innych kultur. Oglądały zdjęcia przedstawiające dawne przybory służące do higieny jamy ustnej. Zapamiętały produkty żywnościowe, które wpływają pozytywnie na stan naszego uzębienia. Wykonywały prace na temat uzębieniai uczestniczyły w zabawach tematycznych i ruchowych. Wiele radości przysporzyła im praca plastyczna, pt.: „Szczoteczka dla Dinusia” oraz zabawa ruchowa, pt.: „Nić dentystyczna”.
Dnia 13.02.2019 r. grupa „Gwiazdeczki” w ramach realizacji tematu kompleksowego „Wśród malarzy i rzeźbiarzy” odwiedziła wystawę obrazów w Loży Masońskiej w Kętrzynie. Autorem prac plastycznych był Pan Jerzy Przespolewski. Tematem wystawy były „drzwi”. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć zabytkowe drzwi w starych kamienicach kętrzyńskich. Zauważyły, że ich wygląd bardzo różni się od drzwi współczesnych. Główe cechy, które je łączyły to: duże rozmiary, piękne ornamenty, ozdobne klamki i witraże. Dzięki pracom Pana Jerzego Przespolewskiego następne pokolenia zachowają w pamięci architekturę dawnego Kętrzyna.
Dnia 12.02.2019 r w ramach tematu kompleksowego „Wśród malarzy i rzeźbiarzy” grupę „Gwiazdeczki" odwiedził malarz Pan Jerzy. Tematem spotkania była pracownia artysty. Pan Jerzy opowiadał przedszkolakom jak powstają dzieła na płótnie, przedstawił krótko proces powstawania obrazu. Dzieci były bardzo zainteresowane tematem, zadawały pytania, oglądały zdjęcia w albumie i podziwiały własnoręcznie namalowany przez Pana Jerzego pejzaż. Gość pokazał dzieciom jak wygląda sztaluga malarska oraz pastele, których często używa w pracy twórczej. Na prośbę dzieci naszkicował grupę „Gwiazdeczki” siedzącą na dywanie. Na zakończenie wizyty dzieci wręczyły Panu Jerzemu upominek i swoje rysunki.
W dniach 04-08.02.2019r w grupie "Smerfy" odbyło się szereg działań mających na celu rozwijanie samodzielności , kreatywności i innowacyjności dzieci w ramach realizacji jednego z kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2018/2019. Zaproponowane przez nauczycielki w trakcie zajęć działania rozwijały zainteresowania przyrodnicze, ciekawość poznawczą oraz chęć odkrywania tajemnic przyrody poprzez eksperymentowanie. Dzieci podczas zajęć badawczych stawiały hipotezy, przewidywały skutki działań, uczyły się cierpliwości oraz umiejętności właściwego planowania swoich działań, by eksperyment się udał. Wykonywane przez dzieci doświadczenia wywołały duże zainteresowanie i chęć poznawania tajemnic poprzez eksperymenty smakowe, wzrokowe węchowe, dotykowe oraz doświadczenia fizyczne.