Wszystko zaczyna się od przedszkola......
Niespełna rok temu swoją działalność rozpoczęło Miejskie Przedszkole Integracyjne "Smerfowa Kraina" w Kętrzynie. Dnia 17.10. 2019r dzieci z grupy "Smerfy" na zaproszenie Pani dyrektor Marzeny Jasionowicz wzięły udział w uroczystości "Pierwszych urodzin Smerfowej Krainy". Dyrektor przedszkola serdecznie powitała zaproszonych gości: zastępcę burmistrza miasta Kętrzyn Pana Macieja Wróbel, naczelnik ds.oświaty Panią Darię Zecer, inspektor ds. oświaty Panią Monikę Stankiewicz, Pana Krzysztofa Hećmana oraz dyrektor Miejskiego Przedszkola Integracyjnego ,,Malinka” Panią Grażynę Rakowską. Po krótkich wystąpieniach Pani dyrektor Marzeny.J oraz zastępcy burmistrza Pana Macieja.W przyszła pora na część artystyczną. Grupa "Smerfy" z naszego przedszkola zaprezentowała układ muzyczno ruchowy z instrumentami oraz szarfami do muzyki CH.Tin: Baba Yetu. W dalszej kolejności swoje umiejętności prezentowały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kętrzynie- grupa "Żuczki" oraz przedszkolaki z przedszkola "Smerfowa Kraina". Szczególne gratulacje, życzenia dalszych sukcesów w pracy oraz pamiątkowe zdjęcie z uroczystości otwarcia przedszkola w 2018r przekazał Pan Krzysztor Hećman. Po występach przyszedł czas na degustację pysznych ciast, owoców, swobodne rozmowy, odwiedzenie galerii malarskiej z pracami konkursu plastycznego „Kartka urodzinowa" i wspólne zabawy -tańce , pląsy przy muzyce. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom przedszkola i życzymy, by z dalszym niesłabnącym zapałem podejmowali działania służące wychowaniu i kształtowaniu osobowości swoich podopiecznych oraz wytrwałości w realizacji twórczych inicjatyw na rzecz Przedszkola.
„Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, cudem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta.” – słowa zaczerpnięte z „Myśli” Jana Pawła II
Grupa „Krasnale” w pierwszym tygodniu października, poznawała i utrwalała najważniejsze zasady, jakie obowiązują w zakresie bezpieczeństwa w drodze do przedszkola i w drodze do domu. By poznane wiadomości zostały doskonale zapamiętane, dzieci przygotowywały makietę ruchu drogowego.
Grupa miała za zadanie przygotować elementy niezbędne do stworzenia makiety: pojazdy, znaki drogowe, drzewa, budynki. Pod koniec tygodnia dzieci zajęły się wycinaniem pasów, ulicy, naklejeniem chodnika i podłoża oraz przyklejaniem elementów, wykonanych wcześniej. Krasnale pracowały pilnie i sumiennie, by w efekcie końcowym powstała wspólna, grupowa makieta ruchu drogowego. Zabawa z makietami w przedszkolu dostarczyła dzieciom wiele radości, ale dzięki temu mogły przede wszystkim utrwalić przepisy ruchu drogowego.
Dnia 17 października, grupa „Krasnale” wykorzystując piękną pogodę i uroki jesieni udały się do pobliskiego parku na wycieczkę, która dostarczyła nam nie tylko wielu wiadomości, ale również niezapomnianych wrażeń. Celem wycieczki było zachęcenie do obserwacji środowiska przyrodniczego, jakim jest park w jesien-nej szacie, obserwowanie roślin i zwierzęt w ich naturalnym otoczeniu, poznania roli parku w mieście, zwracenie uwagę na jesienny koloryt i piękno przyrody o tej porze roku, zbieranie materiału przyrodniczego oraz zabaw na świe-żym powietrzu.
Wyjście na wycieczkę poprzedziła rozmowa ,,Jak zachowujemy się w parku” – dzieci dzieliły się swoją wiedzą, w jaki sposób należy dbać o środowisko przyrodnicze. Zgodnie stwierdziły, iż nie należy niczego zrywać, łamać i zaśmiecać. Dzieci nie zapomniały również o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez ulicę. Park odkrył przed nami swe piękno. Podziwialiśmy jesienne barwy, rosnące krzewy i drzewa, słuchaliśmy odgłosów przyrody. Bacznie przyglądaliśmy się przyrodzie: budowie drzew, liściom. Podczas wycieczki zbieraliśmy najpiękniejsze kolorystycznie liście i kasztany, którymi przyozdobiliśmy nasz kącik przyrody. Był też czas na bieganie i zabawy. Najwięcej radości sprawiło baraszkowanie wśród miękkich, pachnących liści. Zadowoleni, z kieszeniami pełnymi kasztanów i bukietami kolorowych liści wróciliśmy do naszego przedszkola. Już nie możemy doczekać się następnej wycieczki…
Dnia 17.10.2019r. dzieci z grupy ,,Biedronki” w ramach realizacji projektu badawczego ,,Kucharz” udały się na wycieczkę do restauracji ,,Aria”. Celem wycieczki było uzyskanie odpowiedzi na postawione w projekcie badawczym przez dzieci pytania. Podczas wycieczki dzieci miały okazję obejrzeć wyposażenie kuchni oraz dwie sale dla gości restauracji. Rozmowa z ekspertami – kucharzami dostarczyła ,,Biedronkom” wiedzy na temat pracy kucharza. Przedszkolaki pamiętały o kulturalnym zachowaniu się, odważnie zadawały pytania, bacznie obserwowały pomieszczenia restauracji. Po przyjściu do przedszkola uzupełniały siatkę pytań i odpowiedzi . Do niektórych pytań potrzebowały naszego przedszkolnego eksperta – kuchareczki pani Danusi, która z dużą cierpliwością odpowiadała na pytania naszych badaczy.
Dnia 17 października, przedszkolaków odwiedził specjalny gość pies „Emi” wraz ze swoim opiekunem. W czasie spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się jaką rolę odgrywa pies w społeczeństwie. Uczyły się jak bezpiecznie i odpowiedzialnie postępować z psem. Zapoznały się z budową psa. Piesek zaprezentował kilka sztuczek; siadanie na komendę, leżenie, proszenie o karmę a także spacerowanie. Dzieci miały okazję przełamać lęk przed czworonogiem i pogłębić kontakt przez podejście do psa, pogłaskanie i podanie smakołyka. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami przełamuje lęk, nieśmiałość , buduje poczucie bezpieczeństwa . Zajęcia te dostarczyły dzieciom wiele pozytywnej energii. Bardzo miło będziemy wspominać to spotkanie. Grupa ”Krasnale” nie mogą się już doczekać kolejnych zajęć z DOGOTERAPII…
Miejska Biblioteka Publiczna "Loża" w Kętrzynie stała się partnerem programu Instytutu Książki „Mała Książka – Wielki Człowiek” skierowanego do najmłodszych czytelników. Każde chętne 6 letnie dziecko, które zapisało się do biblioteki zostało właścicielem książki „Pierwsze czytanki dla…”. To część wyprawki dla najmłodszego czytelnika, wraz z Kartą Małego Czytelnika, naklejkami oraz przypinką. Dzieci z grupy "Smerfy" 16.10.2019r odwiedziły Panią Bożenkę - bibliotekę, która w każdy poniedziałek wypożycza książki w naszym przedszkolu. Większość z przedszkolaków po raz pierwszy miało okazję zwiedzić pomieszczenia biblioteki, poznać pracowników oraz samodzielnie wypożyczyć swoją pierwszą książkę. Mamy nadzieją, że współpraca między przedszkolem i biblioteką zaszczepi w naszych dzieciach zainteresowamia czytelnicze a w przyszłości zwyczaj czytania książek.
W środę 16.10.2019r dzieci z grupy "Smerfy" przystapiły do kolejnego wyzwania Code Week 2019. Z wykorzystaniem maty edukacyjnej i przy pomocy strzałek funkcyjnych tworzyły kod przenoszący każdego balona na górę maty. Dla każdego z balonów tworzyliśmy osobny kod -drogę baloników. Zadanie nie należało do łatwych, ale wspólnymi siłami i dzięki pracy w zespole zadanie zostało wykonane.
Rozszerzamy rzeczywistość to kolejne wyzwanie w programu CodeWeek 2019, które odbyło się w grupie "Smerfy" 15.10.2019r. Tym razem dzieci otrzymały karty pracy i rozmawiały o tym, co się na nich znajduje, czy według nich, nie ma czegoś nietypowego na tych kartach. Po starannym pokolorowaniu obrazów przypisywaliśmy do puzzli AR(umieszczonych na kartach) odpowiednie obiekty z aplikacji. Na kartkach ku zaskoczeniu dzieci pojawiały się animacje zwierząt i owoców. Wyzwanie wywołało wiele emocji i zaskoczenie na twarzach dzieci.
Dnia 14.10.19 r dzieci z grupy „Gwiazdeczki” brały udział w inscenizacji teatralnej. Występ opisywał wyprawę Pani Jesieni do parku. Mogliśmy poznać jakie kolory ma ta piękna pora roku oraz jakie dary nam przynosi. Aby to sprawdzić dzieci wraz ze swoimi paniami udały się na wycieczkę do Parku Różanego. Prócz różnych odmian kwiatów mogliśmy również zaobserwować, jak zmienia się krajobraz jesienny. Dzieci dostrzegły szeroką paletę barw jesiennych liści. Zauważyły, że coraz mniej jest liści w kolorze zielonym, wiele z nich leży na ziemi mieniąc się na pomarańczowo, żółto, brązowo, czerwono oraz bordowo. Zbieraliśmy kasztany oraz zrywaliśmy jarzębinę. Dzieciom podobały się sztuczki z kolorami Pani Jesieni.
W poniedziałek 14.10.2019r dzieci z grupy "Smerfy" wykonały kolejne zadanie z wyzwania Code Week 2019. Tym razem uczyliśmy się sterować Code Weekiem, a nastepnie bawiliśmy się w Zakodowaną gimnastykę. Napis Code Week wędrował po planszy, na podstawie wydawanych przez nauczyciela komend: „do góry”, „do dołu”, „w prawo”, „w lewo”. Fizycznie napis nie zmieniał swojego miejsca położenia, a jego wędrówka odbywała się tylko w głowach dzieci . Jeśli napis opuścił planszę, to dzieci mówimy „Code Week”):. W kolejnym etapie zabawy poziom trudności zadania został podniesiony. Na planszy pojawiły się pola funkcyjne: Tornado - dzieci kręciły się wokół własnej osi, Borowik - dzieci kucały i udawały, że podnoszą grzyba, Muchomor - dzieci kręciły głową i mówiły „nie, nie, nie”. Zabawa utrwalała kierunki w przestrzeni oraz motywowała do koncentracji uwagi.
Dnia 10.10.19 r. w ramach podsumowania projektu badawczego „Jabłko” dzieci z grupy „Gwiazdeczki” zaprosiły dzieci z grupy „Biedronki” do wspólnego udziału w pieczeniu ciasta.Celem zajęcia było poznawanie świata przyrody jesienią, stymulacja wielozmysłowa, ćwiczenie umiejętności wspólpracy w grupie. Gwiazdeczki chętnie pochwaliły się swoim kącikiem badawczym, opowiedziały kolegom i koleżankom jakie działania podejmowały w ciągu dwóch tygodni projektu, czego się dowiedziały. W ramach wizyty „Gwiazdeczki” zaproponowały kolegom i koleżankom z grupy „ Biedronki” wspólne pieczenie ciasta z jabłkami. Dzieciom bardzo się podobała taka inicjatywa, zwłaszcza, że przez cały tydzień zajmowały się tematem kulinarnym i o pieczeniu już co nieco wiedzieli. Chętnie podzieli się swoimi informacjami. Dowiedzieliśmy się, że do jabłek najlepiej pasuje cynamon, a żeby ciasto wyszło potrzeba proszku do pieczenia. Jak się okazało, pieczenie ciasta to nie taka trudna sprawa, a i świetna zabawa. Zwłaszcza, jak do pomocy jest wiele zdolnych rąk. Według przepisu wspólnie z „ Biedronkami” przygotowaliśmy składniki na ciasto: mąkę, cukier, jaja, proszek do pieczenia, olej oraz najważniejszy składnik- jabłka. Zamieszaliśmy wszystko razem. Każe dziecko miało swój udział w pieczeniu ciasta. Jedne dzieci lepiły ciasto, inne dodawały składniki, a jeszcze inne układały słodkie jabłka. Kiedy wszystko było gotowe włożyliśmy ciasto do rozgrzanego piekarnika. Na efekty naszej pracy czekaliśmy z niecierpliwością. Kiedy ciasto było gotowe z wielką przyjemnością je zjedliśmy, a na koniec oblizaliśmy palce. Takie było dobre!
Grupa "Smerfy" w roku szkolnym 2019/20120 bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Kreatywny przedszkolak". Główne cele niniejszego projektu to kreatywne i twórcze działania nauczycieli z przedszkolakami oraz uruchamianie twórczości dzieci, by potrafiły zrobić „coś z niczego”; doskonalenie umiejętności planowania pracy, logicznego myślenia, doskonalenia motoryki małej, koncentracji i współpracy. W ramach projektu w piątek 11.10.2019r dzieci z grupy "Smerfy" wykonały pracę plastyczną "Jesienne liście" z zimnej masy porcelanowej. Do wykonania masy użyliśmy specjalnego kleju, mąki ziemniaczanej, oliwki dla dzieci oraz soku z cytryny. Rozwałkowane ciasto stanowiło podstawę do dalszych działań dzieci- obrysowywanie, wycinanie kształtu, układanie na papierze. Prezentacja gotowych liści już niedługo w szatni Smerfów.
Dzieci z grup przedszkolnych "Smerfy "i "Krasnale" wzięły udział w konkursie plastycznym pt. "Kartka urodzinowa" zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole Integracyjne "Smerfowa Kraina" z okazji pierwszej rocznicy powstania przedszkola.
CELEM KONKURSU BYŁO:
- zachęcenie przedszkolaków do aktywnego udziału w konkursie,
- rozwój talentów artystycznych,
- rozbudzanie twórczej inwencji dziecka i kreatywności,
- rozwijanie poczucia estetyki i indywidualnych zdolności plastycznych,
- organizacja czasu wolnego.
Wyniki konkursu zostaną opublikowane w dniu 17.10.2019r. Na stronie internetowej przedszkola.
Wszystkie prace zostaną wyeksponowane na pokonkursowej wystawie w sali plastycznej przedszkola "Smerfowa Kraina".
Dnia 11.10.2019r dzieci z grupy "Smerfy" wykonały kolejne zadanie z wydarzenia Code Weed 2019. Podczas zajęć zamienały kolorowe kubki w obrazy na podstawie otrzymanych wzorów. Dodatkową trudnością w czasie pracy była próba ułożenia obrazów z dołożoną symetryczną częścią obrazka. Zajęcia były też okazją do rozmowy o emocjach. Dzieci opowiadały, kiedy czują radość a kiedy smutek. Kolejne wyzwanie już w poniedziałek.
Czy muzyka może mieć związek z kodowaniem? Jak najbardziej, przecież nuty, to swoisty kod, który odczytuje muzyk..Dnia 10.10.2019r dzieci z grupy "Smefy" zrealizowały wyzwanie w ramach Code Week "Zakodowana orkiestra z Uczymy dzieci programować. Podczas zajęć stworzyły zakodowaną Code Weekową orkiestrę. Do zabawy posłużyły krążki z grafikami ,na których umieszczono instrumenty muzyczne. Dzieci układały krążki według wydrukowanego wzoru i tworzyły układy muzyczne zgodniez podanym kodem graficznym.
Dnia 10.10.2019r dzieci z grupy "Smerfy" podsumowały realizację projektu badawczego "Sport". Na wydarzenie kulminacyjne zaprosiły rodziców, aby pokazać i pochwalić się umiejętnościami i wiadomościami zdobytymi podczas wszelkiego rodzaju działań w zakresie rozwoju poznawczego, fizycznego, emocjonalnego i społecznego. Trudno w ciągu 40 minut opisać wszystkie działania i wyzwania z jakimi zmierzyły się dzieci. Podczas prezentacji rodzice obejrzeli wybrane fragmenty naszych działań min. układ ruchowy z piłką do utworu "Dla Elizy", wiersz "Gimnastyka", układ muzyczno- ruchowy w szarfami do muzyki L.Bethowena, rozkodowywanie zaszyfrowanej informacji z wykorzystaniem maty edukacyjnej. Rodzice sprawdzili również wiedzę dzieci zadając pytania postawione w naszym projekcie. Nauczycielki zaprosiły zebranych goości do wykonania piłki - dzieci wypełniały materiał ryżem i kaszą a rodzice prezentawali umiejętności szycia. Kończąc spotkanie wspólnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną z przebiegu projektu. Serdecznie dziekujemy rodzicom za aktywny udział w zajęciach i wspólnej zabawie.
Dnia 9.10.2019 r. dzieci z grupy „Gwiazdeczki” w ramach działań projektu badawczego pt. „Jabłko” , udały się na wycieczkę tropem warzyw i owoców na targ warzywno- owocowy. Naszym celem było zbadanie nowych rodzajów jabłek. Obserwacja pod względem wielkości, koloru, kształtu itp. Dzieci zadawały pytania do pani sprzedającej, dzieliły się własną zdobytą już wiedzą. Samodzielnie wybierały, które jabłka zostaną przez nas zakupione, utwierdziliśmy się w przekonaniu, że jest wiele rodzajów jabłek, mają różne nazwy. Na stoiskach z warzywami był ogromny wybór nie tylko samych jabłek ale również innych warzyw i owoców sezonowych. Dzieci wspólnie uzgodniły, że dla naszego zdrowia bardzo ważne jest aby je jeść. Zwłaszcza, że odkrywamy, jak bardzo są smaczne. Obiecaliśmy, że jeszcze odwiedzimy targ owocowo- warzywny jeszcze wiele razy w celu zakupienia potrzebnych produktów spożywczych.
Dnia 08.10.2019r dzieci z grupy "Smerfy" wykonały drugie zadanie w ramach realizacji wydarzenia Code Week 2019. Tym razem na zajęciach przyjrzały się bliżej codziennym czynnościom, takim, które zazwyczaj wykonuje się mechanicznie, bez zastanawiania się nad nimi. Opowiadały jak wygląda ich poranek, czy są jakieś czynności, które wykonują każdego dnia w podobny sposób, automatycznie (np.: mycie zębów, ubieranie się). · W zespołach zadaniowych rozpisywały kod jednej z codziennych czynności (mycie rąk, mycie zębów, zakładanie butów, wyjście na rolki.).Na zakończenie jeden zespół wydawał komendy, które uwzględnił w swoim kodzie, a pozostałe zespoły postępowały zgodnie ze wskazaną instrukcją. Jak się okazało rozpisanie skryptu wybranej aktywności nie było łatwym zadaniem. Jutro czeka "Smerfy" kolejne wyzwanie.
Dnia 09.10.2019r dzieci z grupy "Smerfy" pracowały nad kolejnym wyzwaniem z Code Week "Kod nie jedno ma imię". Podczas zajęć rorozmawialiśmy o tym, jakie mogą być sposoby na zaszyfrowanie informacji (np.: szyfr Cezara, szyfr przestawieniowy). W zespołach stworzyliśmy hasła dotyczące nauki kodowania, a następnie zaszyfrowaliśmy je w dowolny sposób. Kiedy szyfry były już gotowe, dzieci zamienieniły się nimi i próbowały odczytać ukryte hasła. Zadanie okazało sie bardzo wciągające a pomysłowość dzieci w sposobach szyfrowania rewelacyjna. Jutro kolejne wyzwanie.
Code Week 2019 to szczególny tydzień dla każdego miłosnika kodowania... na tyle szczególny, że trwa aż dwa tygodnie. Dzieci z grupy "Smerfy" najbliższe 10 dni będą wykonywały działania wprowadzające do codziennych zajęć elementy kodowania. Celem warsztatów jest: · ●Upowszechnienie kodowania; · ●Pokazanie, że kodowanie nie jest trudne, a realizacja aktywności związanych z kodowaniem nie wymaga dostępu do stacjonarnego sprzętu komputerowego; · ●Rozwijanie logicznego, algorytmicznego myślenia; · ●Rozwijanie umiejętności pracy w zespołach; · ●Upowszechnianie europejskiej inicjatywy jaką jest Code Week. Dnia 07.X.2019r wykonaliśmy Pierwsze wyzwanie "Historia Code Week z Uczymy dzieci programować". Podczas zajęć dzieci rozmawiały o niezwykłej inicjatywie, jaką jest Code Week; układały obrazek na podstawie podanych koordynatów (w grupach zadaniowych); rozmawiały o pracy programisty. Kolejne wyzwanie już jutro.