Nawigacja

  

Kącik fizjoterapeuty

JAK WSPIERAĆ KOORDYNACJĘ RĘKA – OKO U DZIECI

 

Koordynacja wzrokowo-ruchowa to zdolność zsynchronizowania ruchów z tym, co dostrzegamy wzrokiem. Sprawność tę dzieci ćwiczą od urodzenia, nie kształtuje się ona w odosobnieniu, ale w całościowym rozwoju psychomotorycznym dziecka.

Dobra koordynacja ręka-oko jest niezbędna do wykonywania codziennych czynności, takich jak pisanie, rysowanie, manipulowanie, ćwiczenia gimnastyczne czy czynności samoobsługowe. Jej zaburzenia łatwo rozpoznać – dzieci ze słabo wyćwiczoną koordynacją wzrokowo - ruchową charakteryzują się słabą precyzją ruchów i przejawiają trudności podczas wykonywania prostych zadań. Należą do nich takie czynności jak ubieranie się, prawidłowe chwytanie i rzucanie piłki, utrzymanie równowagi przy staniu na jednej nodze czy wykonywanie prac plastycznych.


 

Jak zauważyć czy dziecko ma problemy z koordynacją ręka- oko?


 

Symptomy zaburzeń koordynacji wzrokowo-ruchowej można zauważyć już u kilkumiesięcznych dzieci. Niemowlęta z takim zaburzeniem nie raczkują, mają trudności z utrzymaniem równowagi w pozycji siedzącej i stojącej. Dzieci powyżej roku mogą nie być zainteresowane naśladowaniem ruchu w linii prostej w pionie i poziomie. Są to dzieci, które mają spore problemy w zabawach manipulacyjnych. Wszystkie te objawy znacznie nasilają się w wieku przedszkolnym i szkolnym. Szczególnie w tym późniejszym okresie, zaburzeniom wzrokowo – ruchowym mogą towarzyszyć zaburzenia emocjonalne wynikające z problemów w kontakcie z rówieśnikami.


 

Jak ćwiczyć?


 

Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej od urodzenia ma o tyle duże znaczenie, że niezintegrowane płynnie odruchy ręka – oko warunkują działanie całego organizmu, wpływając na funkcjonowanie układu przedsionkowego, proprioceptywnego czy dotykowego. W przypadku wszystkich tych zaburzeń, terapię jaką najczęściej zaleca się dziecku, jest terapia integracji sensorycznej.


 

Zanim dojdzie do terapii, możemy samodzielnie zadbać o to, by wyćwiczyć koordynację wzrokowo - ruchową dziecka. I choć często robimy to bardzo intuicyjnie, po prostu się bawiąc, warto mieć świadomość, jaki skutek mogą mieć nasze działania dla rozwoju dziecka.

By ćwiczenia spełniały swoją rolę powinny być dostosowane do poziomu możliwości dziecka, urozmaicone oraz by były wykonywane w miłej, wspierającej atmosferze.

 

 

Koordynację ręka - oko możemy wspomagać przez:


 

- zabawy z piłką, balonikiem, woreczkiem, które polegają na podrzucaniu, łapaniu, toczeniu,

- rzuty do celu,

- samodzielne ubieranie poszczególnych części garderoby,

- robienie kulek z papieru,

- lepienie z masy solnej,

- przelewanie płynów z naczynia do naczynia,

- stemplowanie,

- wiązanie sznurka,

- sortowanie klocków według kolorów, kształtów, wielkości,

- zapinanie guzików,

- układanie puzzli,

- wycinanie i wydzieranie z papieru,

- nawlekanie z koralików,

- jednoczesne malowanie obydwoma rękami na dużych powierzchniach,

- gry zręcznościowe.

 

Wydarzenia

Kontakt

  • Miejskie Przedszkole Integracyjne Malinka w Kętrzynie
    Obrońców Westerplatte 16,
    11-400 Kętrzyn
  • (+89) 751 24 66

Galeria