INFORMACJA O ZAKOŃCZENIU REKRUTACJI
SZANOWNI RODZICE
Informujemy, że zakończyła się rekrutacja do Żłobka Miejskiego w Kętrzynie
na rok szkolny 2021/2022
Listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych w procesie rekrutacji do Żłobka Miejskiego w Kętrzynie są udostępnione w siedzibie żłobka.
Rodziców, których dzieci zostały przyjęte prosimy o śledzenie strony internetowej www.malinka-ketrzyn.edupage.org
W połowie sierpnia 2021r. zamieszczone zostaną wszelkie informacje dotyczące nowego roku szkolnego 2021/2022. Jeżeli sytuacja pandemiczna pozwoli Żłobek planuje przeprowadzenie dni adaptacyjnych dla nowoprzyjętych dzieci.
Z poważaniem,
Dyrektor Żłobka
Grażyna Rakowska
Dzieci z grupy „Biedronki” uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego - „Magiczna moc bajek”, którego organizatorem jest.”Bajkowe przedszkole” w Jaśle. Celem projektu jest: promocja wartości moralnych i kształtowanie postaw prospołecznych. Bajki i baśnie pomagają dziecku poznawać i nazywać własne emocje i pokazują sposoby radzenia sobie z nimi. W maju omawiamy moduł VIII projektu, pt. „Odpowiedzialność i mądrość”. „Biedronki” szukały odpowiedzi na pytanie: „Co to jest odpowiedzialność i mądrość?”.Dzięki wykorzystaniu metody aktywizującej „Burzy mózgów” dzieci chętnie wypowiadały się na temat, były twórcze ,w szybki sposób zgromadziły wiele informacji, podsumowały i utrwaliły wiedzę na temat. Wzbogacały słownictwo wyjaśniając całymi zdaniami przysłowia związane z mądrością. Wymieniały tytuły znanych bajek, w których występują odpowiedzialni i mądrzy bohaterowie. Obejrzały przedstawienie kukiełkowe bajki braci Grimm, pt. „Jaś i Małgosia”. Omówiły postępowanie bohaterów. Następnie same bawiły się w teatr i wykorzystując kukiełki, wcielały się w role. Oglądały na tablicy interaktywnej bajkę z dawnych lat, pt. „Jacek i Agatka” - w ten sposób poznały bohaterów pierwszej polskiej dobranocki, odpowiedzialną i mądrą Agatkę oraz jej młodszego lekkomyślnego brata Jacka. Na zakończenie brały udział w zabawie polegającej na dobraniu się ,,w pary”, w której dzieci miały się otoczyć wzajemna uwagą i pomocą.
Dnia 13.05.2021r. dzieci z grupy „Biedronki" uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego, pt. „20 minut dla matematyki”- edukacja matematyczna w domu i w przedszkolu. Organizatorem projektu jest Zuzanna Jastrzębska -Krajewska - matematyk. Głównym celem projektu jest stwarzanie i wykorzystanie codziennych sytuacji do utrwalania wiadomości i umiejętności matematycznych. Przedszkolaki z grupy „Biedronki” uczestniczyły w zajęciach pt: „ Mierzymy ilość płynów” opartych na elementach matematyki Edyty Gruszczyk –Kolczyńskiej. Celem zajęcia było kształtowanie pojęcia mierzenia objętości , poznawanie różnych miarek służących do mierzenia płynów. Dzieci brały udział w obserwacjach ,gdzie dokonywały porównań mniej, więcej, tyle samo, a podczas własnych doświadczeń wyciągały wnioski z działań podczas mierzenia objętości płynów. Podsumowaniem zajęcia było wykonanie zadań na karcie pracy związanych tematycznie.
Parę dni temu, 08.05 - w sobotę, obchodziliśmy "Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek" ,który rozpoczyna "Tydzień Bibliotek". W tym roku "Tydzień Bibliotek" trwa w od 8 -15 maja i ze względu na epidemię wszystkie wydarzenia związane z tym świętem odbywają się w przestrzeni wirtualnej. Dzieci z grupy "Biedronki" również uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych z okazji "Dnia Bibliotekarza i Bibliotek" i w ramach realizacji zadania przedszkola - „Doradztwa zawodowego”. Zajęcia miały na celu przybliżenie pracy bibliotekarza i znaczenia książki w życiu człowieka, a przede wszystkim popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci. Podczas zajęć przedszkolaki obejrzały film edukacyjny na tablicy interaktywnej, pt. "W bibliotece" i rozmawiały na temat zasad dbania o książki. Następnie uczestniczyły w zabawie dydaktycznej, pt „Biblioteka”, podczas której niektóre dzieci wcieliły się w role bibliotekarzy, a inne w role czytelników. Przygotowały kącik biblioteczny, w którym posegregowały książki do wypożyczania na: przyrodnicze, bajki i książki pisane wierszem. Wycięły karty czytelnicze, zorganizowały czytelnię - miejsce do czytania wypożyczonych książek. Podczas zabawy pamiętały o zasadach panujących w bibliotece, dlatego stały w kolejce i w ciszy czekały na swoją kolej wypożyczenia książki. Po jakimś czasie następowała zamiana ról, ponieważ każdy chciał być bibliotekarzem.
W ramach realizacji tematyki kompleksowej "Wiosna na wsi" dzieci z grupy "Smerfy" uczestniczyły w zajęciach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii a mianowicie platformy Genially i portalu Wordwall. W przygotowanych zadaniach (genially) przedszkolaki korzystały z tablicy interaktywnej układając sydoku obrazkowe na dwóch poziomach trudności, wyszukiwały i przeliczały ukryte na ekranie zwierzęta, posługując się interaktywną latarką. Portal Wordwall umożliwił dzieciom zabawy typu: memory, łączenie w pary, sortowanie zwierząt wiejskich. W zajęciach wykorzystno również propozycje zabaw około programistycznych z programu "Uczymy dzieci programować". Dzieci rozpoznawały narzędzia ogrodnicze oraz układały sekwencje rytmiczne z wykorzystaniem obrazków: łopata, taczka, konewka,rękawiczki. Zajęcia miały na celu poszerzenie wiadomości na temat wiosennych prac w ogrodzie, umiejętności rozpoznawania i nazywania zwierząt wiejskich,rozwijania miękkich kompetencji (logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów) oraz rozwijania myślenia przyczynowo-skutkowego.
"Piękna, kolorowa, pachnąca... taka właśnie jest wiosenna, majowa łąka. Tu kwiatek, a tam motylek, tu pszczółka, a tam krecik z kopca się wychyla. Na wiosennej łące, wśród tylu mieszkańców nikomu nie grozi nuda." 15.05.2021r dzieci z grupy "Smerfy" wykonywały szereg aktywności około programistycznych, tematycznie nawiązujących do wiosennej, majowej łąki w ramach tematu "Wiosenna łąka" realizowanego w programie "Uczymy Dzieci Programować". Zajęcia miały na celu rozwijanie umiejętności szukania rozwiązań stawianych problemów, układania obrazka na podstawie podanych koordynatów i wzoru oraz zgodnej współpracy w zespołach. Aktywności zostały rozszerzone o doskonalenie umiejętności układania sudoku obrazkowego. Zaproponowałysmy również naszym przedszkolakom zakodowaną grę planszową związaną tematycznie z mieszkańcami majowej łąki. Dzieci samodzielnie tworzyły zakodowane zadania do odpowiednich ilustracji.
W ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu 20 minut dla Matematyki w grupie „Krasnale” dnia 07.05.2021r. odbyły się zajęcia na temat: Układanie i rozgrywanie gry „Droga rolnika do gospodarstwa.
Celem zajęć było: - konstruowanie gry w małym zespole, nabywanie umiejętności współdziałania; - rozwijanie zdolności do wysiłku intelektualnego w sytuacjach pełnych napięć; - wdrażanie do doprowadzania zadania do końca, mimo pojawiających się przeszkód.
W czasie zajęć dzieci w małych zespołach na dużych arkuszach papieru konstruowały grę planszową „Droga rolnika do gospodarstwa”. Wspólnie z nauczycielem ustaliły obowiązujące zasady, rozwijały umiejętność kodowania informacji. Rozgrywając grę uczyły się: odliczać pola zgodnie z wyrzuconą na kostne liczbą oczek, cierpliwie czekać na swoją kolej, przegrywać i cieszyć z wygranej.
Od 1985 roku Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek.
Tydzień Bibliotek to czas, w którym książnice wszystkich typów otwierają się jeszcze bardziej na swoich użytkowników poprzez organizację okolicznościowych wydarzeń: spotkań, konferencji czy warsztatów. W tym roku Tydzień Bibliotek trwa w dniach 8-15 maja i ze względu na stan epidemii większość wydarzeń odbywała się w przestrzeni wirtualnej. Dzieci z grupy "Smerfy" 7.05.2021 uczestniczyły w zajęciach mających na celu przybliżenie pracy bibliotekarza, znaczenia książki w życiu człowieka a przede wszystkim popularyzowania czytelnictwa wśród dzieci. Podczas zajęć przedszkolaki wysłuchały wiersza "Kołysanka", obejrzaly film edukacyjny "Jak powstaje książka ilustrowana", rozmawiały na temat zasad dbania o książki oraz wykonały kolorowe zakładki do swoich ulubionych domowych książek.
Z okazji Dnia Bibliotekarza składamy wszystkim pracownikom Bibliotek najserdeczniejsze życzenia oraz gratulacje za opiekę nad książkami i trud wkładany w szerzenie czytelnictwa.
Dnia 05.05.2021r
Fundacja Wiewiórki Julii to pierwsza i zarazem jedyna Fundacja w Polsce, której celem jest zapewnienie kompleksowej opieki stomatologicznej. W naszym przedszkolu dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych uczestniczą w cyklicznych warsztatach profilaktycznych na platformie zoom. Celem tych spotkań jest uświadamianie, jak ważna jest profilaktyka dbania o zęby i jamę ustną, jakie korzyści przynosi odpowiednia pielęgnacja jamy ustanej. Na dzisiejszym spotkaniu dzieci z grupy „ Smerfy”, „Krasnale”, „Gwiazdeczki”, „Biedronki” zapoznały się z metodą prawidłowego szczotkowania zębów, dbania o dietę bogatą w wapń oraz skutkami nieprzestrzegania higieny prawidłowego mycia zębów m.in. próchnicy.
Dnia 04.05.2021r
Z okazji Dnia Flagi dzieci z grupy „Gwiazdeczki” poznały symbole narodowe. Po wysłuchaniu legendy o powstaniu godła Polski dzieci wspólnie stworzyły prace plastyczną „Orła w Koronie” –metodą wycinania i wydzierania papieru. Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań Polska oraz jej symbolami narodowymi.
W dniach 4-24 maja 2021r. w naszym przedszkolu rusza kampania pt. „ Rowerowy maj”. Wiosenna kampania zachęca przedszkolaków do wybierania aktywnego środka transportu podczas podróży do szkoły lub przedszkola. Natomiast w przypadku, gdy placówka funkcjonuje w trybie zdalnego nauczania, za podróże punktowane w rywalizacji uznaje się przejazdy do dowolnego celu (rowerem, hulajnogą, na rolkach, wrotkach), które trwają minimum 30 min. Zapraszamy do wspólnej zabawy!
30.04.2021r. dzieci z grupy „Biedronki” uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych z okazji zbliżającego się „Dnia Flagi”, który przypada na 02.05.2021r. Flaga to nasz najważniejszy obok godła, symbol narodowy. Celem zajęć było: propagowanie szacunku do polskiej flagi, wzmacnianie wiedzy o polskich symbolach narodowych, a także promowanie postawy patriotycznej."Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej" to święto ustanowione w 2004r. W tym dniu Polacy wywieszają flagi w oknach, na balkonach i w ogrodach. Przedszkolaki również uczciły ten dzień. Oglądały na tablicy interaktywnej prezentację multimedialną , pt. „Święto Flagi”. Dowiedziały się w jaki sposób obchodzono ten dzień dawniej. Wysłuchały piosenkę, pt. „Nasza Flaga”. Wykonały samodzielnie flagi. Kolorowały, wycinały i przyklejały odpowiednie elementy na kartach pracy, których tematyka dotyczyła Polski i symboli narodowych. Biało - czerwona od wieków towarzyszyła Polakom we wszystkich najważniejszych wydarzeniach historycznych. Miłość do naszej flagi łączy nas, daje nam siłę i nadzieję.
Miejskie Przedszkole Integracyjne „Malinka” w Kętrzynie nawiązało współpracę
z Fundacją „Wiewiórki Julii”.
Fundacja „Wiewiórki Julii” to pierwsza i zarazem jedyna Fundacja w Polsce, której celem jest zapewnienie kompleksowej opieki stomatologicznej osobom jej potrzebującym. Została założona w 2012 roku w Warszawie przez Dżuliettę Kiworkową oraz Emmę Kiworkową. Projekt realizowany jest na terenie całego kraju w formie cyklu zajęć on - line. Celem jego jest: poprawienie świadomości z zakresu prawidłowej higieny jamy ustnej dzieci, rozszerzenie działań fundacji w kontekście profilaktyki stomatologicznej i promocji zdrowia, uświadamianie społeczeństwu zagrożenia jakie niesie za sobą brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Realizacja projektu trwa od marca 2021r. do czerwca 2021r.
Realizowane tematy:
1. „Podstawowa higiena jamy ustnej”. - marzec 2021r.
2. „Co zrobić by mieć zdrowe zęby?” - kwiecień 2021r.
3. „Co mamy w buzi?” - kwiecień 2021r.
4. „Jak wygląda brudny ząb?” - maj 2021r.
5. „Co to jest próchnica?” - czerwiec 2021r.
Dnia 27.03.2021r odbyły się drugie zajęcia on - line, pt. „Co zrobić by mieć zdrowe zęby?” Dzieci dowiedziały się jak ważna jest odpowiednia dieta dla naszych zębów. Usłyszały, że zdrowie jamy ustnej zależy również od stanu naszych dziąseł. Poznały produkty żywnościowe dobre dla zdrowia naszych zębów i takie, które niszczą szkliwo i powodują próchnicę.
Polska jest różnorodna i piękna. Każde miasto jest inne, każde warte odwiedzenia. 26.05.2021r na zajęciach przeprowadzonych w grupie "Smerfy" dzieci określały różniece między miastem a wsią, poznały kilka polskich miast, odpowiadały na kilka pytań odkrywając przy tym schowany pod kwadratami obrazek, układały memory obrazkowe. Podczas zaproponowanych aktywności pracowały z matą edukacyjną oraz realizowały zadania z wykorzystaniem aplikacji Genially. Zajęcia miały na celu rozwijanie kompetencji w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, cyfrowe oraz obywatelskie.
26.04.2021r
W ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu 20 minut dla Matematyki w grupie „Krasnale” dnia 26.04.2021r. odbyły się zajęcia pt: „Zajęcia matematyczne wg metody prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej”.
Celem zajęć było:
układanie figur wg instrukcji słownej; określanie położenia figur, przedmiotów w przestrzeni (utrwalanie kierunków: lewo, prawo, nad, pod, na); posługiwanie się pojęciami: długi, krótki, najdłuższy, najkrótszy; układanie od najkrótszego do najdłuższego,
W czasie zajęć dzieci indywidualnie podnosiły poziom skupienia i uważności; prezentowało swoje umiejętności i wiadomości; układało figury geometryczne wg instrukcji słownej nauczyciela; prawidłowo określało położenie przedmiotów w przestrzeni: na, pod, z lewej strony, z prawej strony; posługiwało się pojęciami: w prawym górnym rogu, w lewym górnym rogu, w lewym dolnym rogu, w prawym dolnym rogu; układało przedmioty według długości; określało długość pasków, posługiwało się pojęciami: najdłuższy, najkrótszy; kształtowało umiejętności rozróżniania strony lewej i prawej.
Przedszkolaki pracowały z wielkim zaangażowaniem, cierpliwością oraz zainteresowaniem.
23 kwietnia swoje wielkie święto mają książki na całym świecie. Książki, które czytamy przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy, a czytanie to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu. W tym dniu, dzieci z grupy „Biedronki” uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych z okazji „Światowego Dnia Książki”. Celem zajęć było: zdobycie informacji na temat - czym jest "Międzynarodowy Dzień Książki” i jak można go obchodzić, zachęcanie i rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie intelektualnego i emocjonalnego stosunku do książki jako źródła wiadomości, poznanie zainteresowań czytelniczych swoich kolegów, zaprezentowanie ciekawostek z dziedziny księgarstwa, rozwijanie kompetencji społecznych w zakresie znajomości zawodów związanych z procesem powstawania książek. Dzieci oglądały prezentację multimedialną, pt. Jak powstaje książka” i film, pt „ Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich”. Dowiedziały się co znaczą słowa; bibliofil, autor, wydawnictwo, recenzent, redaktor, drukarnia, ilustrator, grafik, introligator, korekta i dystrybucja. Poznały etapy powstawania książki. Rozmawiały na temat: „Jak dbać o książki?”. Przypomniały sobie jakie są zasady korzystania z książek, wykorzystując wiersz, pt. Smutna książeczka”. Opowiadały o swojej ulubionej książce oraz o tym czego możemy dowiedzieć się czytając książki. Brały udział w zabawach ruchowych, pt. „Z książką na głowie” i „Mała czy duża?”. Na zakończenie oglądały książki znajdujące się w biblioteczce w sali, czytały tytuły, podziwiały ilustracje i wypełniały karty pracy związane z "Dniem Książki".
22 kwietnia to święto Naszej Planety, obchodzone na całym świecie. Tegoroczny Światowy Dzień Ziemi obchodzony był pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”.
Celem święta było: promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.
Tego dnia we wszystkich grupach przedszkolnych odbyły się zajęcia edukacyjne i zabaw z ekologią w tle. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Poznały znaczenie słowa „recykling” i utrwaliły swoją wiedzę na temat segregacji śmieci. Uczestniczyły w zabawach muzyczno – ruchowych, wykonały również prace plastyczne na temat „Dbamy o naszą Ziemię”. Najważniejszy wniosek z naszych zajęć to - „Wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko naturalne”
22.04.2021r.
Razem z Misiem przedszkole realizuje kierunek polityki MEN:
Wiodące kompetencje kluczowe: kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.
Rozwijanie czytelnictwa: zapoznanie z bajkami i wierszykami traktującymi o wartości przyrody w życiu człowieka.
Wszystkie przeprowadzone zabawy wzbudziły ogromne zainteresowanie dzieci jednak najbardziej podobało się naszym przedszkolakom segregacja śmieci oraz zdobycie przez dzieci odznak i dyplomu „Odkrywca przyrody”, świadczącego o rozwijaniu zainteresowania przyrodą i ochroną środowiska.
Dnia 21.04.2021r dzieci z grupy "Smerfy" uczestniczyły w zajęciach w ramach realizacji Projektu Edukacyjnego "Mały Miś w świecie wielkiej literatury"- moduł "Zmisiowany Ekokalendarz". Projekt ma na celu rozwijanie zainteresowań przyrodniczo- technicznych, wyobraźni twórczej oraz kreatywności. Podczas zajęć dzieci uczyły się segregowania odpadów oraz poznały zasady segregacji odpadów podczas działań praktycznych. W zabawach wykorzystano narzędzia i zasoby cyfrowe – aplikacje interaktywne (Genially) oraz zasoby internetu- film edukacyjny "Drugie życie butelki". Przedszkolaki poprzez swoje działania i aktywny udział w zajęciach zdobyły odznakę „Przyjaciel przyrody”, świadczącej o rozwijaniu zainteresowania przyrodą i ochroną środowiska.