06.04.2021r.
Drodzy Rodzice, w dniach od 06.04.2021r.- 09.04.2021r. zapraszamy wszystkie dzieci z grupy "Gwiazdeczki” do realizacji bloku tematycznego, pt. „Chciałbym być sportowcem”. Z pomocą Rodziców dzieci będą mogły realizować zamierzenia wychowawczo - dydaktyczne, zgodne z podstawą wychowania przedszkolnego.
Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne:
Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do współpracy - nauczycielki grupy "Gwiazdeczki
W dniu 06.04.2021 r
Okres przedświąteczny to zawsze miły czas spędzony w gronie rodzinnym. Czas wspólnego malowania pisanek, pieczenia ciast, kultywowania tradycji rodzinnych.
Celem realizowanego bloku tematycznego pt. „Tradycje Wielkanocne” było zapoznanie z wybranymi tradycjami Świąt Wielkanocnych w formie kart pracy, prezentacji multimedialnych oraz filmów edukacyjnych skierowanych do najmłodszych. Zapoznanie z tradycjami zdobienia pisanek wielkanocnych oraz innych tworów związanych z Świętami Wielkiej nocy. Rozwijanie umiejętności matematycznych w zakresie 0-10 w formie gier on- line, kart pracy oraz stron internetowych. Doskonalenie kompetencji czytelniczych przez słuchanie utworów literackich. Nie brakowało również aktywności fizycznej; słuchanie utworów muzycznych w celu rozwijania poczucia rytmu oraz zachęcania do systematycznej aktywności fizycznej przez udział w akcji promującej działania sortowe pt. „Zdrowo i Sportowo” – trenuj w domu.
05.04.2021r.
Drodzy Rodzice, w dniach od 06.004.2021r. do 09.04.2021r. zapraszamy wszystkie dzieci z grupy „Biedronki” do realizacji tematu, pt. „Chciałbym być sportowcem”. Z pomocą Rodziców dzieci będą mogły realizować zamierzenia wychowawczo - dydaktyczne, zgodne z podstawą wychowania przedszkolnego.
Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne:
Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do współpracy - nauczycielki grupy "Biedronki".
Drodzy Rodzice, w dniach od 06.04.2021r. do 09.04.2021r. zapraszamy wszystkie dzieci z grupy „Krasnale” do realizacji tematu, pt. „Mali strażnicy przyrody”. Z pomocą Rodziców dzieci będą mogły realizować zamierzenia wychowawczo - dydaktyczne, zgodne z podstawą wychowania przedszkolnego.
Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne:
-rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej;
- kształtowanie postaw, zachowań i nawyków proekologicznych;
- budzenie poczucia współodpowiedzialności i troski za stan środowiska naturalnego;
- uświadomienie konieczności segregowania odpadów do odpowiednich pojemników i zmniejszania ich objętości;
- poznanie zasad działania recyklingu prowadzącego do ponownego przetworzenia odpadów;
-dostrzeganie problemów ekologicznych naszej planety oraz wskazywanie przyczyn ich powstawania;
-budowanie wizji pozytywnego, ekologicznego świata przyjaznego dla ludzi, zwierząt i roślin;
- zapoznanie z literą „ż” mała i wielką pisaną i drukowaną;
- utrwalanie nominałów wybranych monet i banknotów; określanie wartości, dokonywanie porównań, grupowanie.
- porównywanie liczebności zbiorów;
- tworzenie prac plastyczno – technicznych z przestrzeganiem zasad: oszczędnego gospodarowania materiałem, właściwego organizowania miejsca pracy i sprzątania po jej zakończeniu;
- podejmowanie prac plastycznych pod hasłem „Coś z niczego” – czyli pomysł na wykorzystanie odpadów;
- rozwijanie umiejętności wokalnych i poczucia rytmu;
- rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego;
- ćwiczenie sprawności grafomotorycznej: rysowanie szlaczków, liter pośladzie i wg podanego wzoru.
Serdecznie dziękujemy za współpracę oraz zachęcamy do dalszej. Nauczycielki.
2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Jedną z nich jest „Polska na Niebiesko” – coroczna kampania społeczna organizowana przez Fundację JiM o zasięgu ogólnopolskim. Akcji towarzyszy kampania medialna i online za pomocą strony internetowej: https://www.polskananiebiesko.pl/. Co roku Rzecznik Praw Obywatelskich bierze udział w tej akcji i podświetla siedziby swojego Biura oraz Biur Pełnomocników Terenowych na niebiesko. Dzieci z naszego przedszkola również dołaczyły do tej bardzo ważnej akcji i w piątek 02.04.2021r wzięły uział w zajęciach majacych na celu zapoznanie z pojęciem „autyzm”, charakterystycznymi cechami jakie występują u osób z tym zaburzeniem oraz rozbudzenie tolerancji wobec rówieśników, którzy inaczej rozwijają się i dostrzegają świat. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
W dniach 30.03.2021r - 02.04.2021r w grupie ,,Smerfy" odbywały się zajęcia prowadzone zdalnie, realizowano blok tematyczny ,,Wielkanoc".
Nauczycielki grupy zaproponowały rodzicom różne formy działań do realizacji z dziećmi:
- oglądanie bajki edukacyjnej pt.,,Bajka o jajkach.Tajemnicza kuchnia" oraz prezentacji multimedialnej ,,Tradycje Świąt Wielkanocnych " mających na celu kultywowanie zwyczajów i tradycji rodzinnych związanych z obchodzeniem Świąt Wielkanocnych, poznanie symboli świątecznych,
- zabawy matematyczne - ,,Wielkanocne jajka"- liczenie kolorowych pisanek, ,,Znajdź różnice w pisance, w zajączku" mających na celu kształtowanie umiejętności liczenia , kształtowanie logicznego myślenia i pokonywanie trudności,
- propozycje zabaw muzycznych do piosenki ,,Zajączki", zabawa muzyczno-ruchowa ,,Kury i polecenia", które miały na celu pobudzenie muzycznej wrażliwości oraz poruszanie się w rytm muzyki,
- wykonanie pracy plastycznej pt. ,,Zaprojektuj własną pisankę", wykonanie rysunków konturowych wielkanocnych kurczaczków , rozwijanie sprawności manualnych,
- zagadki dotyczące Świąt Wielkanocnych , historyjka obrazkowa oraz quiz wiedzy o Świętach Wielkanocnych, które miały na celu rozwijanie logicznego myślenia i spostrzegawczości,
- oraz wiele zabaw ruchowych: ,,Kury i polecenia", ,,Przesieś jajko", ,,Kury szukają ziarenek", ,, Kura i kurczęta", ,,Spacer kur",
Propozycje dodatkowe:
-Wielkanocny Przegląd fotograficzny
- Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Karty pracy dla dzieci:
- ,,Wielkanocne kurczaki" - kolorowanie obrazków konturowych,
- ,,Popękane jajeczka"- składanie obrazka pociętego na części,
- ,,Znajdź różnice"- dostrzeganie różnic i podobieństw na obrazkach,
- ,,Pisanki pokoloruj według koloru"
Poprzez wspólnie z rodzicami podjęte działania dzieci rozwijały umiejętności matematyczne, muzyczne, plastyczne, językowe. Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom za zdjęcia, które umieszczone są w linku poniżej. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi życzymy Państwu i Dzieciom:
Pełnych radości, pokoju,
Świąt Wielkiej Nocy
oraz wiele pomyślności
Nauczycielki grupy ,,Smerfy"
02.04.2021.
W dniach od 30.03.2021r. do 02.04.2021r. grupa ,,Biedronki” realizowała zdalnie temat, pt. „Wielkanocne tradycje”. Dzieci z pomocą Rodziców wykonały zaproponowane przez nauczycielki aktywności związane z Wielkanocą:
1.Zajęcia z mowy i myślenia.
Wprowadzenie litery „j” i „J” na podstawie wyrazów „jajko” i ”Jagoda”.
-Rozpoznawanie i nazywanie litery „j”: małej i wielkiej, drukowanej i pisanej, pisanie liter po śladach i samodzielnie, dzielenie wyrazów na sylaby i głoski ćwiczenie umiejętności globalnego czytania, ćwiczenie sprawności manualnej i grafomotoryki podczas pisania litery.
Oglądanie prezentacji multimedialnej, pt. „Wielkanocne symbole”. Nauka wiersza, pt. „Obudziły się pisanki” - Doroty Geller.
-Poznanie ciekawostek na temat Świąt Wielkanocnych - na podstawie prezentacji multimedialnej, rozwiązywanie zagadek, ćwiczenie pamięci podczas nauki wiersza.
2.Zajęcia z edukacji matematycznej.
„W wielkanocnym koszyku”- zabawy dydaktyczne doskonalące umiejętność dodawania i odejmowania w zakresie „10”.
-Dodawanie i odejmowanie w zakresie „10” - na konkretach, na palcach lub w pamięci, kolorowanie według kodu, rysowanie szlaczków według wzoru, powtarzanie rymowanek, ćwiczenie sprawności manualnej podczas kolorowania w obrębie kontur.
3.Zajęcia muzyczno- ruchowe.
Poznanie piosenki, pt. „ Święta Wielkanocne”.
-Zabawy się przy piosence, inscenizowanie ruchem ciała treści piosenki, wystukiwanie rytmu piosenki, słuchanie słów i melodii piosenki, nauka słów piosenki i próba samodzielnego śpiewania piosenki.
4.Zajęcia z edukacji plastycznej.
Wykonanie pracy plastyczno - technicznej, pt. „Cykl życia kurczaka”.
-Poznanie cyklu życia kurczaka, rozwijanie sprawności manualnej podczas przyklejania i wycinania drobnych elementów i wycinania wzdłuż linii, ćwiczenie orientacji przestrzennej na kartce podczas rozmieszczania elementów pracy plastycznej.
Wykonanie pracy plastycznej, pt. „Ilustracja do wiersza” - technika dowolna.
-Wypowiadanie się całymi zdaniami, rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej, samodzielne dokonanie wyboru techniki wykonania pracy, przygotowanie stanowiska pracy i sprzątanie na zakończenie.
5. Zabawa ruchowa.
„Zabawy z dzieckiem w domu”- ćwiczenia ogólnorozwojowe.
-Kształtowanie więzi z rodzicem podczas wspólnych ćwiczeń, uświadomienie, że picie wody podczas aktywności ruchowej jest bardzo ważne, uświadomienie, że ruch ciała wpływa na możliwości uczenia się i pamięć, wdrażanie do poprawnego wykonywania ćwiczeń i słuchania poleceń, rozwijanie sprawności ruchowej i wytrzymałości.
Wykorzystano:
-link - piosenka, pt. „Święta Wielkanocne”
https://www.youtube.com/watch?v=aXtVEbE8VNI
-link - ćwiczenia gimnastyczne
https://www.youtube.com/watch?v=VgBp1eu8xUM&t=13s&ab_channel=WolakDanceStudio
-link - prezentacja multimedialna, pt.„Wielkanocne symbole”
Za współpracę i podjęte działania edukacyjne serdecznie dziękujemy.
Nauczycielki z grupy ,,Biedronki”.
Dzieci z grupy „Biedronki” i „Gwiazdeczki” w dniach od 01.03.21r. do 22.03.21r. przygotowywały się do obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który obchodzimy 02.04.21r. Przedszkolaki realizowały Projekt Edukacyjny, pt. „Jesteśmy różni, lecz równie ważni”. Organizatorem projektu jest Przedszkole Niepubliczne Akademia Przedszkolaka z Siewierza, autorami projektu są: Marlena Małota, Edyta Majewska i Klaudia Moskalczyk. Celem projektu było: podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat Autyzmu oraz zespołu Aspergera, kształtowanie postaw społecznych dzieci w wieku przedszkolnym, uświadomienie dzieciom obecności osób niepełnosprawnych w najbliższym otoczeniu, tworzenie sytuacji budujących wrażliwość dziecka, empatię i szacunek wobec innych osób, integracja grupy przedszkolnej.Dzieci uczestniczyły w zajęciach organizowanych w ramach realizacji projektu: brały udział w zabawach dydaktycznych, oglądały prezentacje multimedialne i filmiki na temat autyzmu na tablicy interaktywnej, brały udział w konkursie plastycznym. Zadaniem uczestników projektu było wykonanie pracy plastycznej związanej z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Tematem pracy było hasło projektu „Jesteśmy różni, lecz równie ważni”. Drugim zadaniem było wykonanie „niebieskiego” zdjęcia i przesłanie go do organizatora. Takie działania pozwalają od najmłodszych lat wyrabiać u dzieci otwartość i wrażliwość w kontaktach z innymi.
W dniach 30.03.2021r. do 02.04.2021r. w naszej grupie Krasnale były zdalnie prowadzone zajęcia, w związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 . Jesteśmy bardzo wdzięczni rodzicom za zaangażowanie.
Tematem kompleksowy: „Radosna Wielkanoc”. Zachęcałam Państwa do:
*zabaw wraz z dziećmi przy piosenkach o tematyce światecznej
*wspólnego czytania wierszy i bajek,
*śpiewu piosenek jak i wspólnych tańców
*kodowania na dywanie
* tworzenia prac plastycznych
Jestem mile zaskoczona kreatywnością, dużą frekwencją jak i zaangażowaniem w tworzeniu ciekawych prac plastycznych i zabaw dzieci oraz rodziców.
Głównym celem tematu kompleksowego było:
-rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej;
-przybliżenie tradycji i symboli Świąt Wielkanocnych;
-rozbudzenie chęci kultywowania zwyczajów i aktywnego włączania się w przygotowania do świąt.
-wzmacnianie więzi emocjonalnych z rodziną;
- przeliczanie w zakresie 6 i szerszym; posługiwanie się liczebnikami porządkowymi; porównywanie zbiorów – stosowanie znaków: najmniej, najwięcej; układanie elementów od największego do najmniejszego;
- śpiewanie piosenki ze zwróceniem uwagi na: rytm, tempo, dynamikę; pokazywanie treści piosenki ruchem;
-kształtowanie wrażliwości estetycznej podczas podejmowania różnorodnych działań plastycznych;
- rozwijanie myślenia i przyczynowo – skutkowego;
- rozwijanie percepcji wzrokowej poprzez: kolorowanie obrazka według podanego kodu, porównywanie obrazków i zaznaczanie różnic;
- ćwiczenie sprawności grafomotorycznej: rysowanie szlaczków wg podanego wzoru;
- realizacja innowacji pedagogicznej „Klucz do kodowania”;
- realizacja projektu edukacyjnego „Kreatywny Przedszkolak”,
-udział w Światowym Dniu Autyzmu.
W związku ze zbliżającymi się ŚWIĘTAMI WIELKANOCNYMI życzę Państwu i dzieciom aby:
Czas WIELKANOCNY utrzymał nasze marzenia
w mocy i wszystkie życzenia
okazały się do spełnienia
i aby nie zabrakło nam wzajemnej
życzliwości abyśmy przez życie kroczyli
w ludzkiej godności
i niech symbol boskiego odrodzenia był
i będzie dla nas celem do spełnienia.
Wesołych świąt DZIECIOM I ICH RODZICOM/NAJBLIŻSZYM!
Nauczycielka z gr „Krasnale”
DRODZY RODZICE!!!
Nasze przedszkole bierze udział w programie „CZYŚCIOCHOWE PRZEDSZKOLE” realizowanym przez Rossmann.
Celem akcji jest popularyzacja higieny osobistej wśród dzieci w wieku przedszkolnym. W ramach tego programu będzie realizowany co miesiąc konkurs, w którym będzie można wygrać kartę podarunkową dla przedszkola.
Nasze przedszkolaki wykonały razem
z wychowawczyniami, prace grupowe na konkurs „Higiena rąk i korzystania z toalety”, które zostały pozytywnie zweryfikowane przez Rossmann.
ZWRACAMY SIĘ DO PAŃSTWA Z PROŚBĄ
O ZAANGAŻOWANIE I UDZIAŁ W GŁOSOWANIU, KTÓRE BĘDZIE POLEGAŁO NA :
1) zalogowaniu się na stronie www.rossmann.pl
2) oddaniu jednego głosu dziennie w dniach
od 1 do 31 kwietnia 2021r.
na stronie www.rossmann.pl/czysciochowo na nasze przedszkole.
KONKURS POLEGA NA ZDOBYCIU, JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBY GŁOSÓW, DLATEGO LICZYMY NA PAŃSTWA WSPARCIE I DUUUUŻO GŁOSÓW !!!!!
Zapraszamy do udziału w pierwszej odsłonie konkursu
Nauczycielki Przedszkola
Drodzy Rodzice w dniach od 30.03.2021r- 02.04.2021r z uwagi na zbliżające się Święta Wielkanocne zapraszamy wszystkie dzieci z grupy ,,Smerfy" ro realizacji bloku tematycznego ,,Wielkanoc". Z pomocą rodziców dzieci będą mogły realizować zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne zgodne z podstawą wychowania przedszkolnego.
Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne:
- zapoznanie z wybranymi zwyczajami i tradycjami wielkanocnymi,
- przeliczanie elementów,
- kształtowanie poczucia rytmu i słuchu muzycznego,
- rozwijanie umiejętności plastyczno-technicznych,
- rozwijanie percepcji wzrokowej (składanie obrazka pociętego na części, wyszukiwanie różnic na obrazkach),
- rozwijanie logicznego myślenia (historyjki obrazkowe, zagadki)
Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do współpracy
Nauczycielki z grupy ,,Smerfy"
29.03.2021r.
Drodzy Rodzice, w dniach od 30.03.2021r. do 02.04.2021r. zapraszamy wszystkie dzieci z grupy „Biedronki” do realizacji tematu, pt. „Wielkanocne tradycje”. Z pomocą Rodziców dzieci będą mogły realizować zamierzenia wychowawczo - dydaktyczne, zgodne z podstawą wychowania przedszkolnego.
Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne:
Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do współpracy - nauczycielki grupy "Biedronki".
Drodzy Rodzice, w dniach od 30.03.2021r. do 02.04.2021r. zapraszamy wszystkie dzieci z grupy „Krasnale” do realizacji tematu, pt. „Radosna Wielkanoc”. Z pomocą Rodziców dzieci będą mogły realizować zamierzenia wychowawczo - dydaktyczne, zgodne z podstawą wychowania przedszkolnego.
Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne:
-rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej;
-przybliżenie tradycji i symboli Świąt Wielkanocnych;
-rozbudzenie chęci kultywowania zwyczajów i aktywnego włączania się w przygotowania do świąt.
-wzmacnianie więzi emocjonalnych z rodziną;
- przeliczanie w zakresie 6 i szerszym; posługiwanie się liczebnikami porządkowymi; porównywanie zbiorów – stosowanie znaków: najmniej, najwięcej; układanie elementów od największego do najmniejszego;
- śpiewanie piosenki ze zwróceniem uwagi na: rytm, tempo, dynamikę; pokazywanie treści piosenki ruchem;
-kształtowanie wrażliwości estetycznej podczas podejmowania różnorodnych działań plastycznych;
- rozwijanie myślenia i przyczynowo – skutkowego;
- rozwijanie percepcji wzrokowej poprzez: kolorowanie obrazka według podanego kodu, porównywanie obrazków i zaznaczanie różnic;
- ćwiczenie sprawności grafomotorycznej: rysowanie szlaczków wg podanego wzoru;
- realizacja innowacji pedagogicznej „Klucz do kodowania”;
- realizacja projektu edukacyjnego „Kreatywny Przedszkolak”,
-udział w Światowym Dniu Autyzmu.
Serdecznie zapraszamy do współpracy oraz pozdrawiamy - nauczycielki grupy "Krasnale”.
Dzieci z grupy ,,Smerfy" uczestniczyły w projekcie ,,Czyściochowe przedszkole". Jest to program edukacyjny dla przedszkoli w całej Polsce, organizowany przez firmę Rossmann w ramach programu Rossnę! Junior.
Celem programu jest higiena osobista, jak również nasze zdrowie.
W dzisiejszym dniu zapoznaliśmy się z zagadnieniem pt.,,Czystość rąk". Celem zajęć było:
zapoznanie z prawidłową techniką mycia rąk, zapoznanie z zasadami dbania o czystość rąk, zrozumienie w jaki sposób higiena rąk ogranicza ryzyko infekcji, kształtowanie świadomości ekologicznej.
Dzieci na podsumowanie zajęć stworzyły wspólny plakat ,,Jak dbać o czystość rąk",na nim umieściły sytuacje po których najczęściej należy myć ręcę. Zajęcia zakończyliśmy pracą plastyczną pt. ,,Czyste i brudne ręcę". Dzieci całe zadanie plastyczne wykonały wzorowo!
W ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu 20 minut dla Matematyki w grupie „Krasnale” dnia 26.02.2021r. odbyły się zajęcia na temat: „Zabawy z pisankami”.
Celem zajęć było: klasyfikowanie wg przyjętego kryterium; przeliczanie i porównywanie liczebności zbiorów; układanie rytmów z elementów, dostrzeganie rytmów w ćwiczeniach ruchowych; dodawanie i odejmowanie w zakresie 10; układanie pisanek od największej do najmniejszej i odwrotnie od najmniejszej do największej.
W czasie zajęć dzieci w małych zespołach segregowały „pisanki” wg koloru, przeliczały elementy utworzonych zbiorów, porównywały ich liczebność. Układały z kolorowych pisanek własne rytmy. Dostrzegały również powtarzający się rytm pokazywany ruchem, a potem kontynuowały go. Manipulowały liczmanami, ustalały wynik dodawania oraz odejmowania. Układały pisanki od największej do najmniejszej i odwrotnie od najmniejszej do największej (od strony lewej do prawej). Uczyły się przy tym współpracy w zespole.
W poniedziałek, 22 marca 2021 dzieci z grupy "Smerfy", i "Biedronki" wzięły udział w Dniu Nowych Technologii w Edukacji. To inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z dziećmi i uczniami w przedszkolu ,szkole i poza nią. W organizowanych zajęciach nauczycielki wykorzystały aplikację Wordwall, platformę Genially, interaktywną matę do kodowania EduSense, prezentacje multimedialne, tablicę interaktywną oraz Ozoboty. Podczas zabaw edukacyjnych dzieci z grupy "Smerfy" wzięły udział:
- w zabawach ruchowych z "gimnastycznym kołem fortuny" -autorskie przygotowanie w aplikacji Wordwall;
- sortowały obrazki według grup: wiosna, lato, jesień, zima - autorskie przygotowanie w aplikacji Wordwall;
- układały sekwencje rytmiczne związane z porami roku na interaktywnej macie do kodowania EduSense;
- zrealizowały zadania w ramach Programu "Uczymy dzieci programować- Coraz bliżej wiosna"- układanie puzzli przygotowane w Genially oraz na macie do kodowania;
- zrealizowały zadania w ramach Programu "Uczymy dzieci programować- Woda-mała kropelka o wielkich możliwościach"- zadania przygotowane w Genially oraz z użyciem Ozobotów.
Dzieci z grupy "Biedronki" oglądały prezentację multimedialną "Zwyczaje Wielkanocne"; uczestniczyły w zabawie "Wielkanocny koszyczek" z wykorzystaniem tablicy interaktywnej; rysowały na tablicy interaktywnej wielkanocne pisanki w programie Paint3D; wykorzystały w zabawach interaktywne karty pracy - strona internetowa przedszkoleprzyszłości.pl "Wiosenne łamigłówki".
Dla rodziców
Zachęcamy Państwa do rozmowy ze swoim dzieckiem na temat bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci. Szczególnie polecamy ustalenie w rodzinie zasad korzystania z ekranów- w jakich sytuacjach możemy korzystać, przez ile czasu itd. Ciekawe materiały i Rekomendacje fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę", w ramach programu „Dziecko w Sieci", znajdują się na stronie https://www.domowezasadyekranowe.fdds.pl. W celu przygotowania do takiej rozmowy, mogą Państwo zapoznać się również z innymi materiałami fundacji. Więcej informacji w zakładce "przydatne linki" oraz w artykułach.
22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Święto zostało ustanowione w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Obchody święta przyczyniają się do pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego często bywa marnowana. W tym dniu w grupie „Krasnale” z okazji Święta Wody odbyły się zajęcia edukacyjne. Dzieci obejrzały film edukacyjny pt. "Zdrojek i pory roku”. Dowiedziały się, że woda występuje w każdej porze roku pod różnymi postaciami i jest niezbędna do życia ludziom, roślinom oraz zwierzętom. Rozwiązywały zagadki, brały udział w zabawach muzyczno – ruchowych naśladując odgłosy przyrody. Uczestniczyły w zawodach zręcznościowych, przeprowadzały doświadczenia z wodą i wyciągały wnioski. Na zakończenie zajęć wykonały pracę plastyczno – techniczną „Pływający statek”. Za udział w zajęciach przedszkolaki otrzymały znaczek „Przyjaciel wody”.
” Coś na W– jak wesoła.
Coś na I– jak interesująca.
Coś na O– jak oczywista.
Coś na S– jak słoneczna.
Coś na N– jak nareszcie.
Coś na A– jak atrakcyjna.”
W dniu 19 marca dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od konkursów, gier i zabaw związanych z tematyką pór roku. Dzieci dowiedziały się o starym zwyczaju topienia Marzanny. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było zrobienie Marzanny. Po wykonaniu kukły przedszkolaki przywitały WIOSNĘ! Jesteśmy pewni, że głośno śpiewane piosenki usłyszała Pani Wiosna i zimie już wrócić nie pozwoli. Dzieci ze wszystkich grup przygotowały wokalne, taneczne prezentacje, które towarzyszyły symbolicznemu „topieniu Marzanny”. Pomimo tradycji dzieci zdecydowały się, żeby nie niszczyć Marzanny lecz wysłać ją pocztą do Królowej Zimy. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych Przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.
„Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno!
Ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy!”
19 marca był kolorowy nie tylko z powodu PIERWSZEGO DNIA WIOSNY! To właśnie tego dnia obchodzi się ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA. Wszystkie przedszkolaki, ich rodziny i pracownicy przedszkola brały udział w akcji poprzez założenie skarpetek w różnych, wesołych kolorach – w paski, w kropki, pstrokate, a najlepiej nie do pary. Im bardziej oryginalnie, tym lepiej. Ten spontaniczny, niecodzienny gest miał na celu zamanifestowanie odrębności, z której poczuciem na co dzień zmagają się osoby z Zespołem Downa. Kolorowe skarpetki na naszych stopach były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Tak kolorowo i nie do pary prezentowali się tego dnia PRZEDSZKOLAKI I pracownicy przedszkola :)
Dziękujemy przedszkolakom, rodzicom, nauczycielom, paniom z obsługi i biura za aktywne włączenie się w akcję KOLOROWEJ SKARPETKI!
Akcja rozpocznie się w Światowy Dzień Osób z zespołem Downa, który przypada na 21 marca. Główną osią działań jest spot obalający stereotypy związane z zespołem Downa. Do akcji zaproszono 8 osób z trisomią 21, które podzieliły się swoimi doświadczeniami, opowiedziały, co dla nich znaczy zespół Downa, jakie mają pasje i marzenia.
Zdjęcie w kolorowych skarpetkach nie do pary, symbolizujących różnorodność genetyczną z hasztagiem #ZespolKolorowychSkarpetek. Przerózne spoty można będzie obejrzeć w telewizji, w kanałach należących do TVP oraz w internecie, między innymi w serwisach VOD.
ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z ARTYKUŁEM NA TEMAT ZESPOŁU DOWNA ORAZ BIBLIOGRAFIĄ>>>więcej
https://przedszkole91.weebly.com/346wiatowy-dzie324-zespo322u-downa.html
Grupa „ Gwiazdeczki”
“Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli”.
Albert Schweitzer
20 marca – Międzynarodowy Dzień Szczęścia, 21 – pierwszy dzień wiosny. Na nas kalendarz wielkiego wrażenia nie robi, jednak najmłodsi przywiązują wagę do małych – wielkich spraw. Czym jest szczęście, jak poznać, że nadeszła wiosna – o tym rozmawialiśmy w grupie Krasnali 19 marca. Każdy z nas chce być szczęśliwy, to naturalna potrzeba każdego człowieka. Czym jest zatem szczęście?
Na to pytania spróbowaliśmy odpowiedzieć sobie wspólnie z przedszkolakami 19 marca podczas realizacji projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie Emocji”- moduł II razem z Misiem przedszkolaki realizowały kierunek polityki MEN. W grupie Krasnale była okazja do kształtowania inteligencji emocjonalnej. Realizowaliśmy następujące cele:
Przede wszystkim kształtowanie umiejętności społecznych – tworzenie szczęśliwych relacji z innymi; przeżywanie radości z doświadczania szczęścia. Poznaliśmy sposoby wywołania pozytywnych emocji. Wykorzystajmy ten dzień do rozmów i zabaw o pozytywnych i negatywnych emocjach. Ten dzień był pełen radości, życzliwości i uśmiechu.
Zrobiliśmy burzę mózgów, każdy przedszkolak powiedział kiedy czuje się szczęśliwy i odpowiedzi każde dziecko narysowało na własnym PORTRECIE SZCZĘŚCIA. Zatańczyliśmy “Taniec szczęścia”, każdy dostał bilet i wsiadł do szczęśliwego pociągu, po drodze odwiedziliśmy również ”Krainę uśmiechu”, “Krainę radości”, “Krainę życzliwości”.
W grupie Krasnale okazało się, że mamy samych fachowców od wiosny i szczęścia. Przedszkolaki mówiły z czym się kojarzy wiosna i szczęście?
– Jak nadchodzi wiosna robi się cieplej i jest słońce. Można w końcu wyjść na plac zabaw! I na lody z mamą, bo nie ma tych grubych ubrań. No i do lasu koło przedszkola, tutaj widać wiosnę.
Widać wiosnę? Po czym ją poznać? – Znika śnieg. Przylatują bociany! A na drzewach rosną pąki, zakwitają kwiaty. Jest coraz więcej owadów, ich nie można zabijać i robić im krzywdy, bo są potrzebne. Jakby nie było pająków, to mielibyśmy więcej komarów i byłyby dla nas nieprzyjemne. Nie chcielibyśmy być sami na świecie, a zwierzątka i owady muszą być z nami, to tak jak dzieci – to nasi przyjaciele. Nie wolno pozwalać niszczyć przyrody.
Można stwierdzić po niekończących się wypowiedziach dzieci, iż jak wiosna to szczęście. Co to takiego? Kiedy przedszkolaki z grupy Krasnale czują się szczęśliwe? W tym temacie też bardzo dużo powinniśmy nauczyć się od naszych dzieci i zastanowić się nad tym, czy „szczęścia” nie szukamy zbyt daleko, bo jest tuż obok. Najważniejsze są małe rzeczy…
– Szczęście jest wtedy, kiedy mama mnie przytula, kiedy mama mnie całuje i kiedy mogę z nią spać, kiedy pozwala mi grać, kiedy dostaję mnóstwo prezentów, kiedy gram w piłkę, kiedy jem lody, cukierki, kiedy się wysypiam...
Za tę wyjątkową wiosenną i szczęśliwą lekcję dziękujemy przedszkolakom. Zakończeniem Dnia Szczęścia było wykonanie pracy plastycznej: „Magicznej koniczyny”. Również przedszkolaki zabierały „UŚMIECH” do domu. To był DZIEŃ PEŁEN WRAŻEŃ I KOLORÓW.