Dnia 18.03.2021r dzieci z grupy "Smerfy" uczestniczyły w zajęciach w ramach Programu Edukacyjnego "Uczymy dzieci programować". "Kolorowe tulipany" to aktywności okołoprogramistyczne, rozwijajace kompetencje matematyczne. Zaproponowane zabawy ułatwiają dzieciom w przyszłości zrozumienie zasd poruszania sie po układzie współrzędnych. Podczas zajęć dzieci rozwijały spostrzegawczośc- grupowały element w zbiory według podanych lub obranych przez siebie kryteriów; doskonaliły umiejętności określania kierunków- określały kierunki "w prawo", "w lewo"; tworzyły konstrukcje z kolorowych kubeczków według wzoru; chętnie pracowały w zespołach układając tulipany i hiacynty zgodnie z otrzymaną instrukcją.
15 marca 2021r.
Dzieci z gr. „Krasnale” uczestniczy w projekcie „Czyściochowe Przedszkole”. Jest to program edukacyjny dla przedszkoli w całej Polsce, organizowany przez firmę Rossmann w ramach programu Rossnę! Junior.
Wizja i cel programu. Higiena osobista to jeden z istotniejszych elementów codziennego życia, który wpływa nie tylko na wygląd, ale również na zdrowie. Dobrych nawyków, także higienicznych, uczymy się już od najmłodszych lat. To, co wtedy przyswoimy, procentuje w dorosłym życiu. Czas intensywnej nauki w wieku przedszkolnym warto wykorzystać także na kształtowanie dobrych nawyków higienicznych. Program Czyściochowe Przedszkole ma na celu pomagać nauczycielom w edukacji i motywowaniu przedszkolaków do codziennego dbania o higienę.
W dzisiejszym dniu poruszaliśmy zagadnienie dotyczące tematu „CZYSTOŚĆ RĄK”. Celem tych zajęć było:
Zajęcia zakończyły się wykonaniem konkursowej pracy pt „HIGIENA RĄK”. przedszkolaki wykorzystywały niekonwencjonalne działania plastyczne - łączenie technik (odrysowywały i wycinały własne dłonie, przyklejały, rozdmuchiwały farbę z mydłem słomką).
We wtorek 16.03.2021 roku przedszkolaki z grupy ,,Smerfy" spróbowały swoich sił w siewie nasion i sadzeniu cebul. Tego dnia każde dziecko posadziło swoją cebulkę w doniczce. Dzieci również posiały rzodkiewkę, koperek i owies. Najpierw wsypaliśmy ziemię do doniczek , następnie każde dziecko zasadziło swoją cebulkę i podlało wodą. Wszystkie doniczki z nasionami postawiliśmy blisko okna, aby słoneczko na nie świeciło, by mogły rosnąć. W przedszkolnym kąciku przyrodniczym zagościły również wiosenne kwiaty: bratki i pierwiosnki. Dzieci wykonały zadanie wzorowo, panie były z nich dumne, a dzieci szczęsliwe! Teraz oczekują kiedy będą mogły zjeść szczypiorek i koperek.
Dnia 15.03 2021r dzieci z grupy "Krasnale" w ramach tematyki kompleksowej "Wiosna, wiosna” uczestniczyły w zajęciach Programu Edukacyjnego "Uczymy dzieci programować" (Anna Ś.) z elementami kodowania, dzieci kształciły umiejętności kategoryzowania, rozwijały umiejętności planowania, rozwijały myślenie przyczynowo- skutkowego, rozwijały miękkie kompetencji (logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, umiejętności pracy zespołowej) poprzez:
Wiosna to okres wzmożonych wysiewów zarówno roślin ozdobnych jak i nowalijek. Dzieci z grupy „ Biedronki” w ramach realizacji tematyki kompleksowej „ Wiosna, wiosna „ i realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „ Ekoludek” brały udział w wiosennych pracach –sadziły kwiatki wiosenne, ozdobną fasolkę. Pamiętając o zdrowej żywności dzieci zasadziły cebulkę, z której wyrośnie ekologiczny szczypiorek. Jest to jedno z działań dotyczące projektu.
Jak opowiedzieć dzieciom o owadach? Najlepiej w formie zabaw dydaktycznych, które pozwolą przedszkolakom poznać stadia rozwojowe motyli. Dnia 15.03.2021r dzieci z grupy "Smerfy" uczestniczyły w zabawach , których motywem przewodnim uczyniono barwne motyle ze względu na obchodzony w 14 marca Dzień Motyli. Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań przyrodniczych: zapoznanie z etapem przeobrażania się gąsienicy w motyla, poznanie wybranych nazw motyli; rozwijanie umiejętności językowych: słuchanie opowiadanego teatrzyku pt "Nikt mnie więcej nie zobaczy", tworzenie wypowiedzi na dany temat; rozwijanie sprawności ruchowej i muzycznej: tworzenie ilustracji ruchowych do muzyki, zabawy przy muzyce; rozwijanie zainteresowań plastycznych:malowanie i odbijanie połowy motyla na kartce. Piękno i różnorodność barw skrzydeł motyli mogły zobaczyć dzieci podczas oglądania filmu edukacyjnego "Najpiękniejsze motyle świata".
Dnia 12.03.2021 r
Kiedy zima nie odpuszcza, w przedwiosenna trwa nieśmiało wybija się przez śnieg. Budzi się w nas potrzeba obserwacji ciekawych zjawisk, takich jak kiełkowanie, wzrost, zakwitanie.
Dzieci z grupy „Gwiazdeczki” w tym tygodniu wzbogaciły swój kącik badawczy o ogródek z roślinami; szczypiorek, kiełki brokuła, lucerny, rzodkiewki, fasola, słonecznik. Mali badacze codziennie obserwują zmiany, jakie zachodzą w naszych roślinach. Szeregi naszych roślin zasilił „Felek” – postać stworzona w prawdzie z trocin i trawy ale za to radosna, jak zbliżająca się do nas Wiosna.
Dnia 12 marca 2021 r. w grupa Krasnale odbyły się zajęcia pt. „Matematyka na wesoło”.
Matematyka kształtuje i uczy dzieci, jest fundamentem logicznego myślenia. Pełni ważną funkcję w procesach poznawania i rozumienia otaczającego świata. Dzieci nigdy nie są za małe na spotkanie z matematyką, czują ją intuicyjnie, mają w sobie niezwykły, cenny, naturalny potencjał. Metody wykorzystywane podczas zajęć aktywizowały dzieci, zachęcały do wspólnych poszukiwań, podejmowania wyzwań, pokonywania trudności, działania, generowania pomysłów. Podczas zajęć wykorzystano metody takie jak: elementy metody E. Gruszczyk - Kolczyńskiej, pedagogika zabawy, stawianie zadań do wykonania, działanie, pokaz, objaśnienia, masażyk wg Marty Bogdanowicz, kodowanie na dywanie.
Celem zajęć otwartych dla rodziców było ukazanie rodzicom jak przedszkolaki biorą udział w zabawach, które pozwoliły na kształcenie kompetencji matematycznych. Przedszkolaki m. in. doskonaliły orientację przestrzenną, liczyły, rozpoznawały figury geometryczne, grały w różne gry m. inn. „FIGUROWE SUDOKU” , „ Matematyczny los”, twoorzyły własne gry planszowe oraz uczestniczyły w zabawie przy piosence „Cyfry” i z chustą animacyjną „Zapraszamy do domu cyfry…” . Zakończeniem zajęć było zaprojektowanie w parach gry planszowej oraz wręczanie medali „MISTRZA MATEMATYKI”.
Dużo radości sprawiły dzieciom zabawy ruchowe, nie zabrakło także zabaw z kodowaniem. Wszystkie zadania jakie dzieci wykonywały pokazały, że matematyka może być ciekawa, przyjemna, a przede wszystkim daje dużo radości. Dzień upłynął w wesołej atmosferze, a PRZEDSZKOLAKI poradziły sobie wspaniale z postawionymi dla nich zadaniami, a to wszystko dla RODZICÓW! Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.
Dnia 11.03.2021.
W ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu edukacyjnego „Technikoludek- czyli przedszkolak w świecie technologii” autorstwa A. Chudzik, A.Mazur. Dzieci z grupy „ Gwiazdeczki” rozpoczęły kolejna ciekawą przygodę z technologią. Celem projektu jest rozwijanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych, rozwijania zainteresowania światem cyfrowym już od najmłodszych lat.
„Gwiazdeczki” podjęły się realizacji zadania marcowego- Stworzenia tabletu z kartonu z uwzględnieniem ikon i znaków na nim dostępnym. Dzieci rozwijały umiejętności uczenia się, w tym odtwarzania prostych znaków graficznych( w tym popularne loga, ikony) , jak również rozwijały kreatywność malując, kolorując, ozdabiając jej go według własnego uznania.
W piątek 12 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu "Dzień matematyki". Święto zostało zapoczątkowane przez organizację “World Education Games” w 2007 roku. Od tego czasu było organizowane co roku w każdą pierwszą środę marca. W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve. Dzień matematyki został stworzony po to, aby dać dzieciom i uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych zorganizowanych przez nauczycielki grup miał celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość. Tego dnia przedszkolaki m. in. liczyły, rozpoznawały figury geometryczne , tworzyły zbiory, klasyfikowały, kodowały na planszach edukacyjnych, układały rytmy, sudowku, grały w gry planszowe oraz brały udział w zabawach ruchowych. Ciekawe i atrakcyjne zabawy rozwijały kompetencje matematyczne zarówno u młodszych dzieci, jak i u trochę starszych. Zadania stawiane do wykonania pokazały, że matematyka może być ciekawa, przyjemna, a przede wszystkim daje dużo radości.
W dniach 08-12.03.2021 w grupie "Smerfy" realizowano temat kompleksowy pt "Chciałbym być sportowcem". W ramach zajęć dzieci uczestniczyły w ćwiczeniach gimnastycznych "Poranna gimnastyka". Zajęcia przeprowadzono metodą obwodu stacyjnego z użyciem przyborów gimnastycznych min.: zjeżdzalni, drabinek, kół sensorycznych oraz tunelu sensorycznego. Głównym celem zajęć było zachęcenie dzieci do różnorodnych form ruchu oraz rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej.
Dnia 11. 03. 21r. dzieci z grupy „ Biedronki” uczestniczyły w zajęciach w ramach realizacji projektu edukacyjnego „ Zdrowo i Sportowo”, którego organizatorem jest Tennis Management sp. zo.o w Warszawie. Celem przedsięwzięcia jest aktywizacja ruchowa dzieci i uświadomienie im, że ćwiczenia są ważne i potrzebne dla zdrowia. Na zajęciach wykorzystano metodę ruchowo- naśladowczą oraz metodę obwodową. Dzieci rozwijały motorykę ruchową i koordynację całego ciała w toku pokonywania tuneli sensorycznych wzbogaconych o różne struktury działające na dotyk i wzrok. Przestrzegały zasad bezpieczeństwa i oczekiwania na swoją kolej. Po ćwiczeniach odbyły się zabawy odprężające i relaksacyjne całego organizmu.
Wiatrak matematyczny jest pomocą dydaktyczną, stworzoną przez Izabelę Ż i Urszulę D., doświadczone nauczycielki i animatorki. Zabawy z wiatrakiem pomagają w sposób orginalny realizować podstawę programową wychowania przedszkolnego, kształtują w szczególności umiejętności opisane w obszarze IV i I, sprzyjając rozwojowi poznawczemu i fizycznemu. Podczas zabaw 10.03.2021r z wykorzysatniem elementów Wiatraka matematycznego dzieci uczyły sie układania rytmów, rozpoznawania figur geometrycznych, przemienności pór roku. Edukację matematyczną połączono również z zabawami ruchowymi mającymi na celu rozwijanie umiejętności współpracy i działania w grupie. Wielobarwny wiatrak dostarcza dzieciom wielu wrażeń na kilku poziomach: podudza wyobraźnię, buduje emocje, wyzwala energię.
Dnia 09.03.2021r. dzieci z grupy „Biedronki” uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w ramach tematu kompleksowego pt: „ W świecie teatru” oraz projektu czytelniczego, pt. „Magiczna moc bajek” Organizatorem projektu jest „Bajkowe” Przedszkole w Jaśle. Celem projektu jest promocja wartości moralnych i kształtowanie postaw prospołecznych u dzieci w wieku przedszkolnym poprzez działania edukacyjne oparte o wspólną lekturę bajek i baśni. Łącząc te dwa działania, dzieci wykonały kartonowe teatrzyki pracując w czterech zespołach. Każdy zespół wzbogacił swój teatrzyk o postaci znanych bajek wykonanych własnoręcznie: „ Czerwony Kapturek”, Śpiąca królewna”, „ Trzy świnki”, „ Jaś i Małgosia”. Prace dzieci zostały wyeksponowane rodzicom w szatni grupy.
Dzieci z grupy „Biedronki” uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego - „Magiczna moc bajek” czyli „Bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni”, którego organizatorem jest.”Bajkowe” Przedszkole w Jaśle. Celem projektu jest: promocja wartości moralnych i kształtowanie postaw prospołecznych u dzieci w wieku przedszkolnym poprzez działania edukacyjne oparte o wspólną lekturę bajek i baśni. Bajki pomagają dziecku poznawać i nazywać własne emocje oraz podpowiadać sposoby radzenia sobie z nimi. Dzięki czytaniu odpowiedniej literatury dziecko staje się lepsze, bogatsze wewnętrznie, pragnie, aby zawsze tryumfowało dobro i sprawiedliwość. Bajki i baśnie dają mu wsparcie, poczucie siły i nadzieję. W marcu omawiamy moduł VI projektu, pt. „Odwaga”. „Biedronki” uczestniczyły w rozmowie na temat: „Mój strach” . Opowiadały czego najbardziej się boją? Co można zrobić, żeby pokonać swój strach? Czy ktoś może nam w tym pomóc? Próbowały metodą „Burzy mózgu” wyjaśnić przysłowie „Strach ma wielkie oczy”. Przytaczały przykłady odważnych bohaterów baśni i bajek, np. Koziołka Matołka i rozmawiały na temat jego bohaterskich czynów. Wysłuchały bajki z tablicy interaktywnej, pt „Franklin boi się ciemności”. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną farbami według własnej inwencji twórczej, pt. „Był sobie strach”, przy nagraniu J.S. Bach „Toccata”.
Miejskie Przedszkole Integracyjne „Malinka” w Kętrzynie nawiązało współpracę
z Fundacją „Wiewiórki Julii”. Siedziba fundacji mieści się w Warszawie.
Została założona w 2012 roku przez dr Dżulittę Kiworkową oraz Emmę Kiworkową. Inicjatywa ta wynikała z potrzeby serca i osobistego zaangażowania założycielek w stan jamy ustnej naszych najmłodszych pacjentów.
Fundacja zaproponowała realizację projektu - / cykl zajęć on-line / dzieciom naszego przedszkola.
Celem projektu jest poprawienie świadomości z zakresu prawidłowej higieny jamy ustnej dzieci, rozwinięcie zakresu działalności fundacji w kontekście profilaktyki stomatologicznej, promocji zdrowia i działań mających na celu uświadamianie społeczeństwu zagrożenia jakie niesie za sobą brak odpowiedniej opieki oraz profilaktyki stomatologicznej.
Realizacja projektu: od marca 2021r. do czerwca 2021r. - realizowane tematy:
1. Podstawowa higiena jamy ustnej - marzec 2021r.
2. Co zrobić by mieć zdrowe zęby - kwiecień 2021r.
3. Co mamy w buzi - kwiecień 2021r.
4. Jak wygląda brudny ząb - maj 2021r.
5. Co to jest próchnica - czerwiec 2021r.
Dnia 09.03.2021r odbyły się pierwsze zajęcia online "Podstawowa higiena jamy ustnej". Dzieci dowiedziały się jak same powinny dbać o ząbki by były zdrowe. Poznały budowę zęba oraz różne rodzaje szczoteczek do zębów.
Dzieci z grupy „Biedronki” uczestniczyły w zajęciach gimnastycznych przeprowadzonych w ramach realizacji Projektu Profilaktycznego, pt.„Zdrowo i sportowo”, którego organizatorem jest Tennis Management sp. z o. o. w Warszawie. Podczas realizacji projektu: uczymy się jak budować nawyki aktywności fizycznej, pokazujemy, że sport jest świetną zabawą i uzupełnieniem tematycznym zajęć w przedszkolu, wpajamy wiedzę z zakresu wpływu odżywiania, odpoczynku i higieny na zdrowie człowieka. Dzieci z grupy „Biedronki” miały również zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Uczestniczyły zabawach orientacyjno - porządkowych. Następnie w sali rehabilitacyjnej wykonywały ćwiczenia ogólnorozwojowe: ćwiczyły duże grupy mięśniowe, mięśnie nóg i stóp oraz równowagę. Podczas pokonywania toru przeszkód, rozwijały: koordynację ruchową, umiejętności motoryczne, koordynację rąk i wzroku, logiczne myślenie oraz pamięć. Tor przeszkód to nie tylko okazja do spożytkowania energii, to również działanie podczas, którego dziecko nabiera pewności w poruszaniu się.
Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy.
Dla mamy, dla Pani, dla dziewczynek,
W domu, w przedszkolu, na wycieczce,
Każdego dnia dobry uczynek -
To jest od chłopców upominek
(Zbigniew Jeżyna)
8 MARCA, to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. Jest to okazja do okazania PANIOM I DZIEWCZYNKOM, ile znaczą w życiu każdego mężczyzny (małego i dużego). Choć niekiedy trudno im się przyznać, to jednak zdają sobie sprawę, że świat bez kobiet byłby smutny, nudny i nijaki.
W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy złożyli życzenia, tradycyjnie zaśpiewali swoim koleżankom uroczyste „100 lat”, i wręczyli piękne laurki i niespodzianki. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Jako mali dżentelmeni wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach między innymi w porządkowaniu sali po zabawie. Było można usłyszeć taneczną muzykę, w rytm której bawiły się zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Wiele radości sprawiły dzieciom przygotowane z tej okazji zabawy i konkurencje. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków, a zwłaszcza dziewczynek świadczyły o miło spędzonym czasie.
Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Wszystkie kobietki, te małe i duże dziękują chłopcom za piękne życzenia.
8 MARCA
Dnia 08.03.2021r. dzieci z grupy „Krasnale” brały udział w zajęciach zorganizowanych w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego, pt. „Technikoludek" czyli przedszkolak w świecie technologii. Autorami projektu są Pani Agnieszka Chudzik oraz Pani Aleksandra Mazur - nauczycielki z Przedszkola nr 41 w Rybniku.
Głównym celem projektu jest kształcenie umiejętności korzystania przez dzieci z nowoczesnych technologii, rozwijanie kompetencji kluczowych takich jak: informatyczne, matematyczne, przedsiębiorczości, kreatywności, porozumiewania się w języku ojczystym i umiejętności uczenia się oraz dostrzeganie zalet oraz wad korzystania z komputera oraz.
Jednym z marcowych zadań do realizacji było stworzenie pracy plastyczno - technicznej - tabletu z literkami i znakami. Dzieci w ten sposób utrwalały litery i rozwijały kompetencje naukowo – techniczne.
Dnia05.03.2021r. dzieci z grup „Gwiazdeczki i „Biedronki” obchodziły razem ”Dzień Dentysty”. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach realizacji zadania przedszkola: „Rozwój doradztwa zawodowego”. Celem obchodów tego dnia było nie tylko docenienie i uhonorowanie pracy lekarzy stomatologów, ale też podkreślenie potrzeby leczenia jamy ustnej i dbania o zdrowy, piękny uśmiech, który przez długie lata jest wizytówką człowieka. Przedszkolaki obejrzały film na tablicy interaktywnej, pt. „Wizyta u stomatologa”. Uczestniczyły w rozmowie kierowanej pytaniami na temat pracy dentysty. Dyskutowały w oparciu o ilustracje o tym: „Jak dbać o zęby?”. Następnie słuchały bajki czytanej przez nauczyciela, pt. „Zuzia idzie do dentysty”. Na zakończenie wypełniały kontury wybranych przez siebie kolorowanek, przestawiających w sposób humorystyczny różne ząbki. Mimo, że dentyści obecnie leczą niemal bez bólu, wizyta w gabinecie dla większości dzieci traktowana jest jako zło konieczne. Dlatego warto od najmłodszych lat budować w dziecku właściwe nastawienie do stomatologów.