Dnia 05.03.2021r. dzieci z grupy „Biedronki" uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego, pt.# „20 minut dla matematyki”. Celem zajęcia było rozwijanie umiejętności liczenia w pamięci i na liczmanach, zapoznanie z liczbą 9 i z zapisem cyfrowym 9 w oparciu o opowiadanie nauczycielki „Zwierzęta egzotyczne- przygoda małpiątek”. Na początku zajęcia dzieci wysłuchały opowiadania o przygodach małpiątek mieszkających w zoo. Wypowiadały się na temat treści, wyciągały wnioski, które wynikały z zachowania się bohaterów, przeliczały zwierzątka liczebnikami głównymi i porządkowymi układanych zastępnikami w szeregu i rzędzie za pomocą naturalnych liczmanów. Następnie wykonywały różnorodne działania matematyczne wprowadzające do poznania liczby 9 i jej zapisu cyfrowego. Tworzyły działania matematyczne za pomocą cyfr i znaków. Pisały kształt cyfry 9 w powietrzu oraz na karcie pracy. W trakcie zajęcia wykorzystane zostały elementy dziecięcej matematyki Edyty Gruszczyk Kolczyńskiej oraz tablica interaktywna, na której miały możliwość wykazać się umiejętnościami praktycznymi z edukacji matematycznej.
Dnia 3.03.2021 r
Dzień Dzikiej Przyrody świętujemy w Polsce od 3 lat, bo od 2015 roku. Dzieci z grupy „Gwiazdeczki” oraz „Biedronki” niezwykle interesują się zwierzętami oraz roślinami, szczególnie tymi które stanowią dumę naszego regionu warmińsko- mazurskiego. Tego dnia zorganizowaliśmy wspólne zajęcia, dzięki której dzieci mogły poszerzyć oraz wzbogacić swoją wiedzę na temat „ Dzikiej Przyrody” . Poznaliśmy zwierzęta poznały zwierzęta oraz roślinność naszych lasów m.in. pracę dzięcioła, zwyczaje wilków, użyteczność mrówek oraz wiele innych ciekawostek z zakresu eko-systemu. „Gwiazdeczki” oraz „Biedronki” obejrzały prezentacje o faunie i florze, rozwiązywały zagadki o zwierzętach dzikich i domowych. Próbowaliśmy odpowiedzieć za pomocą „burzy mózgów” czym jest dzika przyroda. W kącikach badawczych dzieci zapoznały się z atlasami przyrody Polski oraz innych regionów „Mapy świata” . Nie brakowało też zabaw ruchowych m.in. „ Wąż”, „ Krokodyl” , „Wróbelek”
Co to jest empatia, czy można się jej nauczyć? Czy małe dziecko może postępować empatycznie? Empatia jest bardzo ważną umiejętnością społeczną. Osoba empatyczna potrafi określić swoje emocje i wczuć się w sytuację innych osób. Efektem tego jest pozytywny wpływ na kontakty interpersonalne. Brak empatii może prowadzić do pogorszenia relacji z innymi osobami, może być też przyczyną trudności w rozwiązywaniu konfliktów.
Na zajęciach przeprowadzonych 05.03.2021 w ramach Projektu Edukacyjnego „Uczymy dzieci programować- ścieżka: W poszukiwaniu wartości” dzieci z grupy „Smerfy” wspólnie postarały się znaleźć odpowiedzi na te trudne pytania. Głównym celem zajęć było wprowadzanie dzieci w świat wartości, rozwijanie miękkich kompetencji, kreatywności oraz myślenia przyczynowo-skutkowego. Realizując zadania dzieci szukały rozwiązań stawianych przed nim problemów,próbowały wczuć się w sytuację innych osób, mówiły o swoich emocjach. W zajęciach wykorzystano również „Matematyczny wiatrak” jako pomoc dyaktyczną do zabaw ruchowych utrwalających znajowmość rozpoznawania emocji. Podsumowaniem zajęc była gra w aplikacji Wordwald , która umożliiwiła dzieciom ocenę przykładowych zachowań - dobre i złe zachowania.
03-04 marca 2021r.
Muzyka jest wszędzie!- blok tematyczny grupy „Krasnale”. Dzieci miały możliwość pracować metodą, która zawierała w sobie elementy ćwiczeń grafomotoryki, logo rytmiki, terapii ręki oraz aktywnego słuchania muzyki/ MUZYKA GAWOT F. J. GOSSECA.
Wykonały pracę plastyczną malowaną farbami plakatowymi - ilustrację do utworu G. F. Händel pt. „Muzyka Na Wodzie”, wykorzystały technikę Freineta - swobodnej ekspresji artystycznej.
CELE GŁÓWNE:
Kształcące:
- rozwijanie ekspresji i wrażliwości twórczej
Poznawcze;
- odkrywanie własnych możliwości twórczych w kontakcie z muzyką;
- poznawanie utworów muzyki poważnej.
Dnia 04.03.2021r. dzieci z grupy „Biedronki” brały udział w zajęciach zorganizowanych w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego, pt. „Technikoludek" czyli przedszkolak w świecie technologii. Autorami projektu są Pani Agnieszka Chudzik oraz Pani Aleksandra Mazur - nauczycielki z Przedszkola nr 41 w Rybniku. Głównym celem projektu jest kształcenie umiejętności korzystania przez dzieci z nowoczesnych technologii, dostrzeganie zalet oraz wad korzystania z komputera oraz rozwijanie kompetencji kluczowych takich jak: informatyczne, matematyczne, przedsiębiorczości, kreatywności, porozumiewania się w języku ojczystym i umiejętności uczenia się. Działania te rozwijane są poprzez realizację w każdym miesiąca jednego z pośród trzech proponowanych przez organizatorów zadań, ściśle związanych zarówno z narzędziami informatycznymi, jak również pracą własną dzieci. Jednym z marcowych zadań do realizacji było stworzenie pracy plastyczno - technicznej - tabletu z literkami i znakami. Dzieci w ten sposób utrwalały litery i rozwijały kompetencje naukowo – techniczne.
Dnia 02.03.2021r w ramach realizacji Projektu edukacyjnego "Mały Miś w świecie wielkiej literatury" autorstwa Pani Anety K. w grupie "Smerfy" odbyły się zajęcia pt "Jak pokonać nieśmiałość". Głównym celem zajęć było rozwijanie kompetencji społecznych i emocjonalnych oraz stwarzanie sytuacji do przełamywania niesmiałości. Podczas zajęć dzieci uczyły się nawiązywania pozytywnego kontaktu z rówieśnikami poprzez różne formy aktywności oraz wypowiadania sie poprzez ekspresję słowną i ruchową. Zajęcia rozpoczęły się zabawą rozwijającą umiejętność nawiązania kontaktu "Wesołe powitanie", w dalszej części zabaw dzieci wysłuchały bajki "Kotałek Nieśmiałek" oraz rozmawiały na temat, jak kotek pokonał niesmiałość. Nie zabarakło również innych aktywności min: "Koty i ich mamy"- zabawa ruchowa, zabawa integracyjna "Kotek powie coś miłego", masażyk "Wędrówki kotka". Przedszkolaki rozmawiały o sposobach nawiązania relacji z dziećmi nieśmiałymi oraz uczyły się właświwego zapraszania lub dołączania do zabawy.
Dzieci ze wszystkich grup wzięły udział w zorganizowanym w naszym przedszkolu konkursie plastycznym, pt. „Jak wesoło, gdy śnieg wkoło”. Celem konkursu było: rozbudzanie twórczej inwencji dziecka oraz kreatywności, wzmacnianie wiary we własne możliwości, rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych, rozbudzanie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi i dostrzeganie uroków zimy. Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy plastycznej w formacie A4, przedstawiającej zabawy na śniegu, z wykorzystaniem dowolnych technik plastycznych. Oceny prac dokonała niezależna komisja konkursowa powołana przez Dyrektora przedszkola.
Podczas oceniania brano pod uwagę:
- samodzielność wykonania pracy przez dziecko;
- zgodność pracy z tematem;
- pomysłowość oraz wrażenie ogólne;
- umiejętność doboru różnych technik plastycznych;
- estetykę wykonanej pracy.
Komisja oceniała prace w dwóch kategoriach wiekowych:
w kategorii 3 - 4 latki przyznając:
I miejsce - Wojciech K., gr. „ Smerfy”;
II miejsce - Emilia K., gr. „ Krasnale”;
III miejsce - Michał K., gr. „ Smerfy”;
wyróżnienia: Ksawery G., gr. „ Krasnale”.
Hanna K, gr. „ Krasnale”;
Lilianna K, gr. „ Krasnale”;
Lena W, gr. „ Smerfy”;
w kategorii 5 - 6 latki przyznając:
I miejsce - Antoni K., gr. „Biedronki”;
II miejsce - Milena G., gr. „ Gwiazdeczki”;
III miejsce - Bartosz D., gr. „ Gwiazdeczki”.
wyróżnienia: Julia H., gr. „ Biedronki”;
Liliana J., gr. „ Biedronki”;
Lena J., gr. „ Biedronki”;
Franciszek K., gr. „ Biedronki”;
Aleksander K.”, gr. „ Gwiazdeczki”;
Blanka Ł., gr. „ Biedronki”;
Zuzanna N., gr. „ Biedronki”;
Lena O., gr. „ Biedronki”;
Alicja P., gr. „ Biedronki”;
Maria P., gr. „ Biedronki”;
Wojciech W., gr. „ Biedronki”.
Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród przez Panią Dyrektor Miejskiego Przedszkola Integracyjnego „Malinka” odbyło się 01.03.21r w holu przedszkola.
Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki rzeczowe .
Wszystkie prace zostały wyeksponowane w holu przedszkola.
DRODZY RODZICE!!!
Nasze przedszkole bierze udział w programie „CZYŚCIOCHOWE PRZEDSZKOLE” realizowanym przez Rossmann.
Celem akcji jest popularyzacja higieny osobistej wśród dzieci w wieku przedszkolnym. W ramach tego programu będzie realizowany co miesiąc konkurs, w którym będzie można wygrać kartę podarunkową dla przedszkola.
Nasze przedszkolaki wykonały razem
z wychowawczyniami, prace grupowe na konkurs „Higiena jamy ustnej” /„Higiena nosa”, które zostały pozytywnie zweryfikowane przez Rossmann.
ZWRACAMY SIĘ DO PAŃSTWA Z PROŚBĄ
O ZAANGAŻOWANIE I UDZIAŁ W GŁOSOWANIU, KTÓRE BĘDZIE POLEGAŁO NA :
1) zalogowaniu się na stronie www.rossmann.pl
2) oddaniu jednego głosu dziennie w dniach od 1 do 31 marca 2021
na stronie www.rossmann.pl/czysciochowo na nasze przedszkole.
KONKURS POLEGA NA ZDOBYCIU, JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBY GŁOSÓW, DLATEGO LICZYMY NA PAŃSTWA WSPARCIE I DUUUUŻO GŁOSÓW !!!!!
Zapraszamy do udziału w pierwszej odsłonie konkursu
Przedszkolaki i Nauczycielki Przedszkola
W ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu 20 minut dla Matematyki w grupie „Krasnale” dnia 26.02.2021r. odbyły się zajęcia na temat: „Wiem, jak wykonać wagę - potrafię zważyć zabawkę”
Celem zajęć było: ważenie zabawek i ustalanie: to waży tyle, to waży tyle, a potem porównywanie co jest cięższe; wykonywanie zadań w parach i zgodne współdziałanie w osiągnięciu celu.
W czasie zajęć dzieci w parach ważyły zabawki na prostej wadze skonstruowanej z wieszaka i foliowych torebek. Torebki przymocowane na brzegach wieszaka pełniły rolę szalek, a klocki i kasztany były odważnikami. Do jednej torebki – szalki dzieci wkładały zabawkę, do drugiej klocki lub kasztany tak długo aż ramiona wagi pokażą równy ciężar po obu szalkach. Gdy waga pokazywała równy ciężar dzieci wyjmowały zabawkę układały obok klocki lub kasztany i mówiły np. piłka waży 3 klocki i 2 kasztany. Na koniec porównywały co jest cięższe, a co lżejsze.
Grupa „Krasnale” i „Biedronki” wzięły udział w konkursie plastycznym, pt. „Zawsze gotowi, zawsze blisko - również by chronić środowisko”, którego organizatorem jest 4 Warmińsko- Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Celem konkursu jest: kształtowanie postaw proekologicznych oraz poczucia odpowiedzialności za środowisko wśród dzieci i młodzieży, wyrobienie nawyku dbałości o otoczenie, zachęcenie do działań na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego, szerzenie informacji o działaniach żołnierzy Wojska Polskiego, rozwijanie kreatywności i zainteresowań, uzmysłowienie młodych ludzi w jaki sposób sami mogą przyczynić się do zmniejszenia dewastacji środowiska. Dzieci wykonały dowolną techniką prace pokazujące działania na rzecz ochrony środowiska, jakie podejmują młodzi mieszkańcy regionu.
Dinozaury fascynują dzieci. Kryją wiele tajemnic, zaskakują swoim wyglądem i gabarytami. Skąd się wzięły te olbrzymie kręgowce? Dlaczego wyginęły? Dzień Dinozaura w przedszkolu to świetna okazja do tego, aby wyjaśnić wiele z tych tajemnic. W piątek 26.02.2021r dzieci z grupy "Smerfy" podczas zabaw dydaktycznych dowiedziały się, że:
25.02.21 r
Choć dinozaury dawno już wyginęły to wciąż nie przestają nas fascynować. Święto tych prehistorycznych stworzeń obchodzone jest 25 lutego w ramach Światowego Dnia Dinozaura.
Kto by nie chciał choć na chwile przenieść się do krainy tych cudownych stworzeń. Zobaczyć, jak to było kiedy po ziemi chodziły to wielkie zębate stworzenia. „Gwiazdeczki” przeniosły się na chwilę w dawne dzieje oglądając prezentacje multimedialną pt. „ W krainie dinozaurów” , której celem było zapoznanie dzieci z czasami dinozaurów, ich rodzajami oraz pokazało, jak kiedyś mogł wyglądać świat.
Poznaliśmy różne rodzaje dinozaurów od tych roślinożernych po mięsożerne ich budowę kształt i rozmiar. Dzieci próbowały wymówić nazwy dinozaurów, a niektóre były bardzo skomplikowane. Odpowiadaliśmy na zagadki oraz rozwiązywaliśmy łamigłówki.
Na koniec bawiliśmy się przy piosence zespołu Czereśnie „Dinozaur” oraz wydzieraliśmy z papieru Triceratopsa.
„Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”.
21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, które ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o język ojczysty, popularyzowanie wiedzy o języku ojczystym oraz podnoszenie świadomości językowej naszych najmłodszych wychowanków. W naszym przedszkolu w poniedziałek 22 lutego wszystkie dzieci uczestniczyły w zabawach logopedycznych, rozwiązywały kolorowe rebusy, recytowały trudne „Łamacze językowe”, wykazały się wiedzą i umiejętnościami szukając rymów oraz rozwiązując zagadki dotyczące wieloznaczności wyrazów. Przedszkolaki, przed przystąpieniem do głównych zadań dnia, wykonały ćwiczenia usprawniające narządy mowy, czyli gimnastykę buzi i języka. W tym dniu chcieliśmy pokazać piękno naszego języka ojczystego, więc nie zabrakło opowiadań, bajek i wierszy polskich poetów czytanych przez nauczycielki. Jak pisał Mikołaj Rej ,, Polacy nie gęsi i swój język mają”. Po zajęciach dzieci otrzymały dyplomy za czynny udział w tym wyjątkowym dniu.
Dnia 24.02.21 r
W dniach 8.02- 19.02.2021 dzieci z grupy „Gwiazdeczki” wzięły udział w projekcie badawczym pt. „Książka”
W ramach I etapu, zbudowaliśmy wspólnie siatkę pojęć „Co wiemy o książkach” – zarejestrowaliśmy posiadaną wiedzę w formie rysunków oraz siatki graficznej.
Stworzyliśmy listę pytań do projektu, która stanowiła podstawę naszej dalszej aktywności. Razem z dziećmi zaplanowaliśmy działania badawcze na najbliższe dni.
W ramach II etapu podejmowaliśmy różne działania badawcze. Segregowaliśmy książki pod względem wielkości, grubości, tematu. „Gwiazdeczki” zapoznały się z filmem pt. „ Jak powstają książki” . Zapoznaliśmy się z zwodami; pisarz, autor, ilustrator, drukarz. Stworzyliśmy książkę złożoną z czterech opowieści. Pierwsza pt. „ Przygody Spidermana” , druga „ Venom” , trzecia „Przygody konia o imieniu Pika” , „ Wróbelek Mila”. Dzieci samodzielnie tworzyły ilustracje do książek.
Nie brakowało zabaw ruchowych z książką w roli głównej „ noszenie książki na głowie” ,” przekładanie książek w obręczach” , „ taniec z książką” .
Bawiliśmy się w kodowanie, szukaliśmy drogi do książki. Utrwalaliśmy orientacje w przestrzeni własnego ciała oraz wytyczaliśmy trasę na podstawie kierunków strzałek.
Dzieci poznały również książki elektroniczne ebook (z ang.), które można czytać na różnego rodzaju nośnikach elektronicznych m.in. tablet, komputer, czytnik (kindle). Dostrzegaliśmy plusy i minusy książek elektronicznych. Zgodnie uznaliśmy, że wygodnie mieć wszystkie książki w jednym miejscu oraz, że czytanie elektronicznych książek jest bardziej ekologiczne. Jednak mimo nowoczesnej technologii miło jest poczytać książki papierowe, zwłaszcza z rodzicami. „Gwiazdeczki” podzieliły zdjęciami z czytania książek z rodzicami.
W III etapie projektu dzieci pomagały w tworzeniu prezentacji o „Książce” oraz tworzyły swoje własne książki.
W piątek 19.,02.2021r dzieci z grupy "Smerfy" uczestniczyły w zajęciach w ramach realizacji Projektu edukacyjnego "Mały miś w świecie wielkiej literatury" autorstwa Anety K. oraz wydawnictwa Mac Edukacja. W ramach projektu odbyły się zajęcia Modułu pt "Misiowe laboratorium czterech żywiołów- ogień". Moduł zakłada stworzenie „Księgi eksperymentów Małego Misia” według kategorii: ogień, ziemia, woda, powietrze, na podstawie propozycji podanych przez Misiową Mamę. Do każdego żywiołu dzieci wraz z nauczycielem przyporządkowują odpowiednie zasady bezpieczeństwa i przeprowadzają ciekawe eksperymenty. Celem przeprowadzonych zajęć było wzbudzenie ciekawości poznawczej dzieci; bogacenie wiedzy na temat żywiołu ognia i jego znaczenia dla człowieka; uświadomienie pozytywnych i negatywnych skutków działania ognia oraz rozwijanie umiejętności wyciągania wniosków. Wszystkie przeprowadzone doświadczenia wzbudziły ogromne zainteresowanie dzieci jednak najbardziej podobało się naszym badaczom stworzenie własnego wulkanu.
Dnia 18.02.2021r dzieci z grupy "Smerfy" uczestniczyły w zajęciach w ramach realizacji ścieżki "W poszukiwaniu wartości- współpraca" z Uczymy dzieci programować Anny Ś i Rafała M. Na zajęciach przekonały się, że zgodne działanie w zespole pomaga pokonywać różne trudności, stawiać czoła wyzwanim i zwyczajnie być dobrą zabawą. Zajęcia miały na celu: wprowadzanie w świat wartości, zwrócenie uwagi na to, że warto współpracować z innymi osobami, tworzyć coś wspólnie, pomagać sobie wzajemnie; rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów), rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego.
Nowa galeria Grupa „Gwiazdeczki” - Dzień języka ojczystego została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 18.02 2021r dzieci z grupy "Krasnale" w ramach tematyki kompleksowej "Moje domowe zwierzątko” uczestniczyły w zajęciach Programu Edukacyjnego "Uczymy dzieci programować" (Anna Ś.) z elementami kodowania, dzieci próbowały poznać czym jest kod binarny (bit). Zajęcia miały na celu kształtowanie umiejętności kategoryzowania, rozwijanie umiejętności planowania, rozwijanie myślenia przyczynowo- skutkowego, kształtowanie orientacji na kartce papieru oraz rozwijanie miękkich kompetencji (logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, umiejętności pracy zespołowej). Podczas zabaw dzieci tworzyły obrazek na podstawie podanego zero jedynkowego kodu, układały obrazki z kotami według wskazanych warunków, liczyły wspólnie ilość kotów na poszczególnych krążkach, porządkowały krążki w jednym ciągu (od z największą ilością kotów do najmniejszą ilością kotów), próbowały zapisać kilka liczb w kodzie binarnym czyli przy pomocy tylko „0” i „1”= analizowały krążki od lewej strony do prawej, kolorowały odpowiednie kratki przy pomocy sekwencji 0 i 1- rozkodowywały obrazek.
Pod takim hasłem w naszym przedszkolu została zorganizowana akcja charytatywna zbiórki karmy dla podopiecznych schroniska w Pudwągach. Celem tego przedsięwzięcia było wyrabianie opiekuńczej postawy wobec zwierząt oraz zwrócenie uwagi dzieci na niesienie pomocy bezdomnym kotom i psom. Jak zawsze mogliśmy liczyć na naszych wspaniałych rodziców i ich pociechy, którzy zaangażowali się w pomoc i zakupili karmy dla zwierząt. Zebrana żywność przekazana została pracownikom schroniska w Pudwągach. Za wszelką pomoc i okazane serce serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji.
Koty bywają różne: perskie, angorskie, syjamskie, domowe, dzikie, bywają nawet kocięta ... przedszkolne:). W środę 17 lutego w przedszkolu pojawiło się mnóstwo różnych przedszkolnych kotków: czarne, kolorowe, duże , małe, uśmiechnięte i troszeczkę smutne, a to wszystko za sprawą „kociego święta”. Obchody Światowego Dnia Kota przypadają w Polsce na dzień 17 lutego. W naszym przedszkolu Dzień Kota wpisał się w przedszkolny kalendarz świąt nietypowych i obchodzony jest już od kilku lat. Głównym celem ustanowienia tego święta jest uwrażliwienie i zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Tego dnia w przedszkolu dzieci uczyły się w jaki sposób opiekować się kotkami, oglądały książeczki, zapoznawały się z kocimi zwyczajami oraz rasami kotów. Były też wesołe „kocie zabawy”, takie jak min.: koci spacerek, zabawy z włóczką, rozwiązywanie zagadek, wykonywanie prac plastycznych, słuchanie wierszy i śpiewanie kocich piosenek. Podczas Dnia Kota towarzyszyły nam również bajki i opowieści o kotach. Czy znacie bajkę o przygodach kota Filemona i Bonifacego ? My już tak! Dla przedszkolaków był to dzień pełen wrażeń i ciekawych nowych doświadczeń, spędzony w miłej i radosnej atmosferze.