Dnia 16.02.2021r dzieci z grupy "Smerfy" wzięły udziałw II edycji w Ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”, której organizatorem jest Centrum Rozwoju Lokalnego. Celem akcji jest zwiększenie świadomości o otaczającym nas świecie, a także zachęcenie do rozmowy z rodzicami na tematy poruszane podczas zajęć w przedszkolu. Podczas zajęć dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt "Wirtualny świat", rozmawiały na temat co to jest internet?, do czego możemy używać Internetu?, niebezpieczeństwa, które czyhają na dzieci w Internecie, poznały pięć zasad bezpieczeństwa w Internecie oraz wykonały dodatkowe zadanie, które w formie kolorowanki miały przekazać rodzicom. Kolejne zajęcia już w marcu.
Dzieci z grup przedszkolnych wzięły udział w Międzyprzedszkolnym konkursie plastycznym "Pejzaż zimowy" organizowanym przez nauczycielki przedszkola w Szkole podstawowej Nr 3 w Kętrzynie. Celem konkursu było: rozwijanie i kształtowanie wyobraźni dziecka; promowanie działalności plastycznej jako formy ekspresji dziecka; dostrzeganie piękna zimy. Spośród wszystkich prac Komisja Konkursowa przyzna I,II,III miejsca w kategorii wiekowej 3-4 lat, 5-6 lat. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 19.02.2021r. Wszysttkim uczestnikom życzymy powodzenia.
W dniu świętego Walentego
nic nie może dziać się złego,
nikt nie może się dziś złościć,
bo dziś nadszedł dzień miłości...
Mamy dzisiaj Walentynki
święto chłopca i dziewczynki....
W piatek 12.02.2021r obchodziliśmy w naszym przedszkolu święto pełne życzliwości i miłości- Walentynki. To doskonała okazja do rozwijania wrażliwości uczuciowej i emocjonalnej, kształtowania przyjaznej postawy wobec innych ludzi. Dzieci uczestniczyły w różnych zabawach przygotowanych przez nauczycielki związanych z walentynkami. Był to dzień pełen wesołej zabawy, miłych słów, gestów oraz ulubionej muzyki. Nie zabrakło oczywiście walentykowych kartkek, kolorowanek, spontanicznych emocji i pozytywnych uczuć. W grupach przedszkolnych dzieci wykonały pracę plastyczną - kartki walentynkowe lub serduszko. Na koniec tego pozytywnego dnia każde dziecko otrzymało walentynkę: pysznego lizaka. Dzień Walentynkowy w przedszkolu można uznać za udany. Dzieci wychodząc z przedszkola zabierały wykonane własnoręcznie walentynki dla najbardziej ukochanych osób w rodzinie.
Dnia 12.02.2021r w grupie „Krasnale” odbyły się zajęcia z elementami kodowania pt. „Książka to skarb”. Celem zajęć było: rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, zadaniowe podejście do stawianych problemów, kształtowanie orientacji przestrzennej.
W czasie zajęć dzieci rozmawiały o swoich ulubionych książkach. Tworzyły kod, który zaprowadzi pionek na pole, na którym znajduje się biblioteczka (kod musiał uwzględniać przejście po wszystkich polach, na których znajdują się książki). Tworzyły własny kod i zgodnie z kodem układały grafiki na macie do kodowania. Uczyły się określać współrzędne pól i układały na nich grafiki.
Serdecznie zapraszamy dzieci z naszego przedszkola do udziału w konkursie plastycznym, pt. „Jak wesoło, gdy śnieg wkoło”. Konkurs kierowany jest do dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych Celem konkursu jest: rozbudzanie twórczej inwencji dziecka oraz kreatywności, wzmacnianie wiary we własne możliwości, rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych, rozbudzanie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi i dostrzeganie uroków zimy. Zimowa aura za oknem, siarczysty mróz, bajkowe drzewa i gruba pokrywa śnieżna zachwyca nas wszystkich i zachęca do aktywności na powietrzu. Bądźcie kreatywni i pokażcie na swoich pracach plastycznych, że w śniegu można bawić się na wiele sposobów. Szczegółowy regulamin konkursu i oświadczenia do podpisania przez Rodziców są zamieszczone do wglądu i do pobrania w poniższych linkach.
08 -12 lutego 2021r.
Bajkowy tydzień!- blok tematyczny: „Znamy te baśnie”
Nie od dziś wiadomo, że bajki nie tylko powinny umilać dzieciom czas,
ale także uczyć i pokazywać sytuacje, z którymi mamy do czynienia na co dzień.
Dzięki bajkom, dziecko może wczuć się w sytuację głównego bohatera, zobaczyć jak radzi sobie z problemami,
przeanalizować jego postępowanie i wyciągnąć wnioski na przyszłość.
Dzieci miały możliwość przypomnienia/poznania, najpiękniejszych bajek i baśni, m.in.: Trzy świnki, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek, Pinokio, Kot w butach itp.
Każda dzień, był wyjściem do poruszenia ważnych tematów, związanych
m. in. z wartościami, bezpieczeństwem czy uczuciami.
Blok tematyczny w grupie Krasnale „Znamy te baśnie” trwał od 08 do 12 lutego.
Udział w bajkowym tygodniu miał na celu wdrażanie dzieci do uważnego słuchania tekstów literackich oraz rozwijanie zainteresowań literaturą dziecięcą a także rozpoczęcie projektu edukacyjnego Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury Modułu I „Książki dzieciństwa”,
Dzieci z grupy „Krasnale” wspólnie układały opowiadania, podawały zakończenia znanych bajek, opowiadań; uważnie słuchały wierszy, opowiadań, baśni polskich autorów; oglądały książki z pozycji literatury dziecięcej, zwracały uwagę na piękne ilustracje, obrazki; rozwijały myślenie logiczne poprzez: rozwiązywanie zagadek, rebusów, określanie kolejności zdarzeń w różnych naturalnych sytuacjach, historyjkach.
Dzieci poprzez tworzenie przeróżnych prac plastyczno- technicznych pt.: „Moja zakładka do książki”, „Moja wymarzona baśń” oraz „Bajeczny Smok-ziejący ogniem” rozwijały wrażliwość, wyobraźnie i twórcze myślenie, samodzielność, odpowiedzialność, umiejętności planowania działań, kształtowały umiejętności współpracy w grupie i pomagania sobie nawzajem, a przede wszystkim wiary we własne siły.
Na zakończenie dzieci wspólnie z nauczycielką stworzyły wystawę prac w kąciku dla rodziców.
W dniu 10.02.2021r. dzieci z grupy „Biedronki” i „Gwiazdeczki” uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Proekologicznego, pt. „Eko - ludek” (edycja II- „Ekologiczna podróż po Polsce”), którego organizatorami są: Magdalena Wiśniewska , Katarzyna Kędrasz i Marek Kędrzasz. Celem projektu jest budowanie świadomości obowiązku dbania o środowisko w jakim żyjemy. Kształtowanie tej postawy należy rozpocząć od najmłodszych lat, bowiem świadomość człowieka formuje się przez całe życie, jednak jej podstawy każdy zdobywa w dzieciństwie, kiedy jest wrażliwy na wszystko co go otacza. Proponowanym zadaniem do realizacji w miesiącu lutym było: „Rolnictwo oraz gospodarstwo wiejskie w Polsce”. Przedszkolaki brały udział w rozmowie kierowanej pytaniami, na temat ciężkiej pracy rolnika. Oglądały film edukacyjny na tablicy interaktywnej, pt. „Praca rolnika”, uczestniczyły w zabawie ruchowej do piosenki. pt. „Rolnik sam w dolinie”, inscenizowały ruchem ciała treść piosenki. Następnie przy użyciu kartonowej makiety, rożnych klocków i plastikowych zwierzątek, wspólnie zbudowały gospodarstwo wiejskie, którym na zmianę bawiły się. Na zakończenie słuchały z płyty CD i rozpoznawały odgłosy zwierząt z gospodarstwa wiejskiego. Podczas zajęć podkreślono wagę rolnictwa ekologicznego, a także zwrócono uwagę na kształtowanie postawy szacunku dla pracy ludzkiej.
Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Kota, który przypada na 17 lutego, Miejska Biblioteka Publiczna w Kętrzynie, filia nr 2 „Loża” zaprosiła wszystkie przedszkolaki do udziału w kocim konkursie plastycznym pt „Koty, kociaki i kocury”. Celem konkursu jest: rozwijanie wyobraźni plastycznej dzieci; zachęcenie dzieci do aktywnego udziału w konkursie plastycznym; promocja czytelnictwa wśród dzieci i rodziców. Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych pod opieką nauczycielek wykonały prace plastyczne przedstawiajace temat konkursu- czyli koty. Ogłoszenie wyników nastąpi 17 lutego 2021r. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia:)
Dnia 09.02.2021r. w ramach realizacji Projektu Edukacyjnego "Technikoludek czyli przedszkolak w świecie technologii" obchodziliśmy - Dzień Bezpiecznego Internetu.
Celem zajęć było: poznanie pozytywnego zastosowania Internetu, ale też czyhających tam zagrożeń.
Dzięki sieci stworzonej z włóczki dzieci próbowały zrozumieć czym jest sam Internet, czyli właśnie tzw. Sieć. Poznały urządzenia za pomocą których możemy połączyć się z Internetem.
Obejrzały bajkę, w której Necio - strażnik Internetu opowiadał o jego wadach i zaletach. Dowiedziały się, że z Internetu należy korzystać tylko pod opieką rodziców. Na koniec wykonały pracę plastyczną pt. „Necio”.
Dzieci z grupy „Biedronki” brały udział w zajęciach w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego, pt. „20 minut matematyki”- edukacja matematyczna w domu i w przedszkolu, którego twórcą jest Zuzanna Jastrzębska -Krajewska – matematyk. Głównym celem projektu jest wprowadzanie skutecznych zmian w edukacji matematycznej zgodnej z potrzebami rozwojowymi dzieci w przedszkolu poprzez włączanie się do projektu oraz zapoznanie się z koncepcją „Dziecięcej Matematyki” autorstwa E. Gruszczyk-Kolczyńskiej. Tematem zajęć była klasyfikacja, porównywanie obiektów, ich podobieństw i różnic, wdrażanie do grupowania obiektów i słownego uzasadnienia, dlaczego pasują do siebie. Matematyka jest z nami każdego dnia, dlatego stwarzajmy i wykorzystujmy codzienne sytuacje życiowe do utrwalania wiadomości i umiejętności matematycznych
Dnia 09.02.2021r. dzieci z grupy „Biedronki” brały udział w zajęciach zorganizowanych z okazji „Dnia bezpiecznego Internetu”, w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego, pt. „Technikoludek - czyli przedszkolak w świecie technologii”. Jednym z zadań w projekcie do realizacji w miesiącu lutym, była pogadanka z dziećmi na temat właściwego korzystania z Internetu. „Dzień bezpiecznego Internetu to wydarzenie organizowane z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r., które ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do Internetu oraz zaznajomienie rodziców i nauczycieli z tą z problematyką. Przedszkolaki z grupy „Biedronki” obejrzały na tablicy interaktywnej bajkę edukacyjną, pt. „Mój przyjaciel Necio", w której poruszono temat niebezpieczeństwa płynącego z Internetu. Następnie przy muzyce elektronicznej dzieci wykonały taniec robotów. W czasie zabawy wykorzystano Metodę Gimnastyki twórczej Rudolfa Labana, polegającej na improwizacji ruchowej. Po przerwie przedszkolaki obejrzały filmik z serii Sieciaki.pl, pt. „ Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu - korzystaj z umiarem”. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną, pt „Necio”. Każdy ułożył z kolorowych figur geometrycznych robota „Necia”. Wszyscy wykazali się dużą pomysłowością i wyobraźnią.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy, angażując państwa z całego świata. Inicjatywa ta ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. W ramach realizacji Projektu Edukacyjnego "Technikoludek czyli przedszkolak w świecie technologii"- Dzień Bezpiecznego Internetu, dzieci z grupy "Smerfy" wzięły udział w zajęciach, podczas których poznawały tajemnice internetu razem z bohaterem aplikacji edukacyjnej Necio.pl . Dzieci obejrzały bajkę w której Necio opowiadał o internecie, jego zaletach i wadach. Dowiedziały się, że z komputera i internetu należy korzystać tylko pod opieką rodziców. Wspólnie również bawiły sie przy piosence Necia o internecie, a podsumowaniem zajęć było wykonanie przez każde dziecko zabawkowego laptopa.
Dnia 08.02.2021r. dzieci z grupy „Biedronki” uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w ramach realizacji projektu czytelniczego, pt. „Magiczna moc bajek” - Moduł IV, pt. „Uczciwość”. Organizatorem projektu jest „Bajkowe” Przedszkole w Jaśle. Projekt jest odpowiedzią na realizację kierunku polityki oświatowej MEN w 2020/2021r. - „Wychowanie do wartości i kształtowanie postaw”. Celem projektu jest promocja wartości moralnych i kształtowanie postaw prospołecznych u dzieci w wieku przedszkolnym poprzez działania edukacyjne oparte o wspólną lekturę bajek i baśni. Tematem naszych zajęć była „Uczciwość”. Dzieci wspólnie tworzyły „ Kwiat uczciwości”, na płatkach przykleiły karteczki, na których zapisane były wartości wiążące się z uczciwością. Rozmawiały na temat kłamstwa w oparciu o bajkę, pt. „Pinokio”, wiersz J Tuwima, pt. „O Grzesiu kłamczuchu” i wiersz J. Brzechwy, pt. „Kłamczucha”. Podczas rozmowy na temat:„Jak czuje się osoba okłamywana?”, zastosowano metodę aktywizującą - „Burzę mózgów”. W czasie zabawy w „Głuchy telefon” przedszkolaki przekonały się, że nie można wierzyć plotce. Dzięki odpowiedniej literaturze dziecko staje się lepsze, bogatsze wewnętrznie, pragnie, aby zawsze tryumfowało dobro i sprawiedliwość.
Dnia 08.02 2021r dzieci z grupy "Smerfy" w ramach tematyki kompleksowej "Baśniowy świat" uczestniczyły w zajęciach Programu Edukacyjnego "Uczymy dzieci programować- W świecie bajek" (Anna.Ś, Rafał M) z elementami kodowania i wykorzystaniem Ozobotów. Zajęcia miały na celu kształtowanie umiejętności kategoryzowania, rozwijanie umiejętności planowania, swobodnej wypowiedzi oraz rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów). Podczas zabaw dzieci dopasowywały rekwizyty do odpowiednich bajek; próbowały stworzyć historię, opowiedzieć ciąg następujących po sobie zdarzeń; ułożyć elementy, zachowując podane warunki; chętnie pracowały w zespole programując trasę dla Ozobota.
Dnia 05. 02. 21r. dzieci z grupy „ Biedronki” uczestniczyły w zajęciach w ramach realizacji projektu edukacyjnego „ Zdrowo i Sportowo”, którego organizatorem jest Tennis Management sp. zo.o w Warszawie. Celem przedsięwzięcia jest aktywizacja ruchowa dzieci i uświadomienie im, że ćwiczenia są ważne i potrzebne dla zdrowia. Na zajęciach wykorzystano metodę ruchowo- naśladowczą oraz metodę stacyjno- obwodową. Dzieci rozwijały motorykę w zakresie zwinności, szybkości i mocy. Pokonywały tor przeszkód, przestrzegały ustalonych zasad bezpieczeństwa podczas ćwiczeń i zabaw w basenie z piłeczkami. Po ćwiczeniach odbyły się zabawy odprężające i relaksacyjne całego organizmu.
Dnia 05.02.2021r dzieci z grupy "Smerfy" realizowały Projekt Edukacyjny "Mały Miś w świecie wielkiej literatury- Misiowe laboratorium czterech żywiołów - powietrze" autorstwa Pani Anety .K. Poprzez ciekawe doświadczenia i eksperymenty dzieci poznały właściwości powietrza, rozmawiały na temat: do czego potrzebne jest powietrze i czy powietrze możemy zobaczyc. Zajęcia miały na celu rozbudzanie ciekawości poznawczej dzieci; prowadzenie obserwacji przyrodniczych przez przedszkolaki; wykonywanie eksperymentów badawczych; rozwijanie umiejętności przewidywania i wnioskowania na podstawie obserwacji.
Dnia 04.02.2021 dziecie z grupy "Smerfy" realizowały pierwsze zajęcia w ramach VII edycji Projektu Edukacyjnego "Uczymy dzieci programować- Kuchcikowo". Zajęcia miały na celu rozwijanie kompetencji miękkich: (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów), rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego, kształtowanie orientacji na kartce papieru. Podczas zajęć dzieci dowiedziały sie jak powinny być ułożone sztućce (podstawowe, najczęściej używane) w stosunku do talerza; szukały rozwiązań stawianych przed nimi problemów, tworzyły kod przy pomocy symboli graficznych, układały obrazki na kartce papieru zgodnie z podanym położeniem np.: na środku, nad, po prawej stronie itp.
Dnia 04.02.2021r wybraliśmy się kolejny raz do ogródka przedszkolnego. Mróz nikomu nie przeszkadzał, aby dobrze bawić się na śniegu . Dzieci oddały się całkowicie zimowej zabawie. Wykazały się niezwykłą pomysłowością w szaleństwach na śniegu. Było wesoło, pomysłowo i radośnie. Do przedszkola każdy wrócił z szerokim uśmiechem na twarzy.
Dnia 02.02.2021r dzieci z grupy "Smerfy" zrealizowały kolejne zadanie w ramach Projektu Edukacyjnego "Technikoludek..."- "Mały kreator". Organizatorem projektu jest Agnieszka Ch. i Aleksandra M z Przedszkola nr 41 w Rybniku. Głównym celem projektu jest rozwijanie kompetencji kluczowych poprzez wprowadzanie dzieci w świat technologii. Tematem naszych zajęć był aparat fotograficzny, jego budowa i wykorzystanie w życiu codziennym. Dzieci samodzielnie kolorowały szablony aparatów fotograficznych oraz uwieczniały zdjęcia (kolorowe rysunki) na pasku kliszy. Podczas zajęć dzieci miały okazję rozwijać kreatywność i pomysłowość tworząc własną wizję wymarzonego aparatu.
Karnawał to wspaniała tradycja przepełniona muzyką, tańcami i wspólną zabawą, natomiast Bal Karnawałowy to dla przedszkolaków niezwykły czas, często wyczekiwany przez wiele tygodni.
W piątek 29 stycznia 2021 roku w przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Sale przystrojone kolorowymi balonami wyglądały bajecznie i czarująco. Przebrane dzieci z dumą prezentowały swoje stroje: księżniczek , czarownic, policjantów, syrenek, spidermanów, a także innych postaci z bajek i filmów. Podczas Balu Karnawałowego na dzieci czekały niezliczone konkursy, gry , niespodzianki i zabawy taneczne. Super muzyka i dobre humory to już powody aby fajnie spędzić czas! Po tańcach był czas na odrobine soczku i słodki poczęstunek. Bal pozostawił wiele niesamowitych wrażeń i wspomnień. Następny bal już za rok!!!