Nawigacja

  

  • Grupa "Biedronki"- udział w Konkursie Edukacyjnym dla Przedszkoli, pt. "Przygody Mieci i ImPETa" dla Przedszkoli

    07.12.2020r.

                       Dzieci z naszego przedszkola biorą udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym, pt.„Działaj z imPETem”. ”Organizatorem projektu jest Rekopol - Organizacja Odzysku Opakowań SA. Kampania społeczno- ekologiczna „Działaj z imPETem!” ma na celu edukację Polaków w zakresie prawidłowej segregacji odpadów,  ze szczególnym uwzględnieniem butelek PET oraz ich recyklingu. Przedszkolaki ze wszystkich grup poznały głównych bohaterów filmików edukacyjnych na temat recyklingu - śmieciarkę Miecię i butelkę ImPET, którzy opowiadali o tym, dlaczego tak ważna jest segregacja butelek po napojach  i wodzie, przypominali, że jesteśmy częścią środowiska naturalnego i musimy o nie dbać. Zajęcia te wprowadziły dzieci w tematykę konkursu plastycznego, który jest finałowym etapem projektu. Przedmiotem konkursu  jest praca zespołowa przedstawiająca  bohaterów akcji filmów- Miecię i imPETa, którzy zachęcają do prawidłowej segregacji odpadów. Do konkursu można zgłosić jedną pracę, z jednej grupy przedszkolnej. Dlatego dnia 07.12.2020r. dzieci z grupy „Biedronki” wzięły udział  w konkursie i wykonały wspólnie plakat przedstawiający kulę ziemską w kosmosie, po której wędruje ImPET i śmieciarka Miecia. Plakat został wykonany na czarnym tle imitującym kosmos, a kula ziemska z kolorowych zakrętek po butelkach. Bohaterowie - ImPET  i śmieciarka Miecia przemierzają wzdłuż i w szerz naszą planetę i przekonują się, że ludzie zaśmiecają środowisko. Dlatego musimy prawidłowo segregować odpady, ponieważ nasza planeta niedługo utonie w plastiku.

  • "Coraz lepiej klasyfikuję" - realizacja projektu "20 minut matematyki", grupa "Krasnale"

    W ramach realizowanego projektu "20 minut matematyki" dzieci realizowały program wychowania przedszkolnego w bloku "Klasyfikacja". Zpośród zgromadzonych przedmiotów  wybierały te, które do siebie pasują - stworzyły kolekcje "Klocków", "Kwiatów", "Owoców", "Piłek", "Samochodów". Uczyły się segregować figury wg: koloru, kształtu, grubości, i wielkości. Pracując w zespołach segregowały klocki w kształcie figur geometrycznych wg podanej cechy. Samodzielnie pracowały w zespołach - wspólnie ustalały przyjęte kryterium klasyfikacji (np. wg kształtu, wg koloru) i realizowały podjęte zadanie.

  • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w przedszkolu

    04.12.2020r.    

                     3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. Celem Dnia jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób, u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane dysfunkcjami organizmu, a także zwiększenie świadomości o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych. W naszym przedszkolu pamiętamy o tym, że wszystkie dzieci mają takie same prawo do: edukacji, zabawy, udziału  w życiu przedszkola i bezpieczeństwa. Nauczyciele podczas pracy dydaktyczno - wychowawczo - opiekuńczej, uczą tolerancji i upowszechniają ideę otwartości i szacunku wobec innych.  Dzień Osób Niepełnosprawnych jest obchodzony w naszym przedszkolu szczególnie uroczyście. Poprzez różne metody, dzieci zostały wprowadzone w tematykę niepełnosprawności. Przedszkolaki oglądały ilustracje, zdjęcia, filmy edukacyjne i prezentacje multimedialne, których celem było kształtowanie empatii oraz zrozumienia dla osób: mniej sprawnych ruchowo, mających problemy ze słuchem, wzrokiem, trudności  w uczeniu się i zrozumieniu niektórych treści. Dowiedziały się, z jakimi barierami na co dzień spotykają się osoby niepełnosprawne i jak można im pomagać w różnych sytuacjach. Uczestniczyły  w zabawach dydaktycznych, dzięki którym przypomniały sobie jak ważne są zmysły w codziennym funkcjonowaniu. Uczyły się piosenek o akceptacji i tolerancji. Słuchały bajek ukazujących wzorce postępowania wobec osób niepełnosprawnych. Podczas zabaw ruchowych  uczyły się dostrzegać i uwzględniać potrzeby innych. Wiedza, którą dzieci zdobyły i utrwaliły w tym dniu, może w przyszłości zaowocować. Pamiętajmy: Jesteśmy jak płatki śniegu, każdy z nas jest inny, każdy na swój sposób  piękny -  nigdy gorszy.

     

  • "Mikołajki" w przedszkolu.

    04.12.2020r.  

                           Jak co roku, w grudniu, nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. 04.12.2020r. dzieci z każdej grupy uczestniczyły w zajęciach dydaktyczno - wychowawczych, których tematem była tradycja obchodzenia „Mikołajek”. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach dydaktycznych , ruchowych i muzycznych. Mikołaj obdarował dzieci drobnymi, słodkimi upominkami. Dzieci w dowód wdzięczności śpiewały Mikołajowi piosenki  i deklamowały wierszyki. Miały okazję, aby porozmawiać z Mikołajem i przekazać mu listy. Ten radosny dzień, pełen wrażeń, zostanie długo w pamięci dzieci.

  • Grupa "Gwiazdeczki"- Kalendarz adwentowy

    Dnia 02.12.2020 r

    Święta to czas wzajemnej miłości, życzliwości , ciepła rodzinnego.  Jest to również czas pełen oczekiwań,  a jak powszechnie wiadomo dzieci są królami w cierpliwości. Nasza grupa rozpoczęła więc odliczanie z kalendarzem adwentowym. Codziennie jedno z dzieci obcina jedną wstążkę z dniem, który zbliża nas do świąt. W kolorowych kartonikach jest przygotowane specjalne zadanie do wykonania w domu wspólnie z najbliższymi. Dzieci codzienni wyczekują dnia, aby wylosować jakieś ciekawe zadanie stworzone specjalnie dla nich od Świętego Mikołaja.

  • Grupa "Biedronki"- realizacja Ogólnopolskiej Akcji, pt. "Zdrowo i sportowo".

               Dzieci z grupy „Biedronki uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w ramach realizacji Ogólnopolskiej Akcji - „Zdrowo i sportowo”, której organizatorem jest Tennis Management sp. z o.o. w Warszawie. Głównym celem przedsięwzięcia jest aktywizacja ruchowa dzieci  i uświadomienie im , że ćwiczenia są ważne i potrzebne dla zdrowia. Na zajęciach dzieci ćwiczyły w parach. Przekonały się, że tego typu ćwiczenia przynoszą wiele radości i budują relacje z innymi członkami grupy. Podczas gimnastyki z szarfami: kształtowały orientację przestrzenną i świadomość własnego ciała, rozwijały koordynację wzrokowo- ruchową, wzmacniały mięśnie grzbietu i brzucha, rozwijały poczucie bezpieczeństwa, pewność siebie i zaufanie do partnera.

  • Kalendarz adwentowy- "Smerfy"

    1 grudnia dzieci  z grupy "Smerfy" otrzymały niecodzienną przesyłkę, był to list od Świętego Mikołaja. Każde dziecko zostało obdarowane specjalnym, świątecznym Kalendarzem Adwentowym. Kalendarz  służy do odliczania pierwszych 24 dni grudnia do Bożego Narodzenia. Jest to  jedna z tradycji adwentowych, szczególnie lubiana przez dzieci. Mikołaj przekazał przedszkolakom specjalne zdania do wykonania w przedszkolu i w domu. Nad wykonaniem zadań będą czuwać rodzice i każdego dnia skreślać w kalendarzu kolejną datę począwszy od 1 grudnia. Życzymy wszystkim Smerfom wykonania Mikołajowych zadań i otrzymania wymarzonych prezentów.

  • Zabawa andrzejkowa w grupie " Biedronki".

    30.11.20

    Andrzejki to święto przypadające na koniec listopada. Związane jest przede wszystkim z hucznymi zabawami oraz przepowiadaniem przyszłości. Współcześnie Andrzejki to niezobowiązująca zabawa dla wszystkich. Dzieci z grupy „Biedronki” ten dzień świętowały wesoło. Były andrzejkowe wróżby, przepowiednie oraz  zabawy taneczne przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Po zabawie udaliśmy się na słodki poczęstunek.

  • Listopadowy Przegląd Fotograficzny "Krajobraz w obiektywie"

    W związku z udziałem w Projekcie "Technikoludek- czyli przedszkolak w świecie technologii" dzieci i rodzice podczas zdalnego nauczania zostali zaproszeni do udziału w Przeglądzie fotograficznym pt. "Krajobraz w obiektywie". Celem przeglądu było kształtowanie i rozwijanie wśród dzieci zainteresowania fotografią oraz zjawiskami przyrodniczymi. Zadanie polegało na wykonaniu z pomocą rodziców 1 zdjęcia ukazującego listopadową przyrodę. Fotografie mogły przedstawiać: las, ogród, ulice, pole lub inne jesiennne detale. Serdecznie dziekujemy dzieciom i rodzicom za przesłanie pięknych zdjęć i wzięcie udziały w naszych działaniach. Wszystkie dzieci, które wzieły udział w przeglądzie otrzymają pamiątkowy dyplom oraz niespodziankę:). Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.

  • "Kolorowe parasole"- w grupie "Smerfy" z "Uczymy dzieci programować"

     Dnia 30.11.2020r dzieci z grupy "Smerfy" realizowały zajęcia z elementami kodowania w ramach Programu Edukacyjnego z "Uczymy dzieci programować"- "Kolorowe parasole". Podczas proponowanych aktywności dzieci szukały rozwiązań stawianych przed nim problemów, reagowały na umowne symbole graficzne, segregowały obrazki według podanych cech oraz chętnie pracowały w zespołach i indywidualnie. 

  • Grupa „Gwiazdeczki” – Dzień Pluszowego Misia

    25.11.2020 r.

    Pluszowy Miś to najlepszy przyjaciel, każde dziecko o tym wie. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z historią Pluszowego Misia oraz rozwijaniem kreatywności przez tworzenie prac plastycznych, jak również poczucia rytmu w zabawach ruchowych . W tym dniu dzieci poznały historię Dnia Pluszowego Misia . W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał uwolnić misia, a anegdota ta ukazała się w formie komiksu w amerykańskiej prasie. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Pewien producent zabawek zainspirowany obejrzaną historią postanowił stworzyć nową zabawkę dla dzieci, małego, pluszowego niedźwiadka. Na cześć prezydenta nazwał go Teddy Bear. Dziś nikomu nie trzeba przedstawiać pluszowego misia, bo znają go dorośli i dzieci na całym świecie. Słodki niedźwiadek stał się nieodłącznym towarzyszem zabaw, przytulanką, powiernikiem tajemnic i najlepszym przyjacielem. Dzieci w pomocą włóczki tworzyły misia.

  • ,,Światowy Dzień Pluszowego Misia"'- gr.,,Smerfy"

     Dnia 25.11.2020r obchodziliśmy ,,Światowy Dzień Pluszowego Misia". Tego dnia przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Bawiły się przy piosenkach:,,Jadą, jadą misie", ,,Pluszowy miś", ,,Głowa, ramiona". Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, zagadki, śpiewanie piosenek oraz misiowe tańce. Świętowanie urodzin misia nie odbyłoby się bez tortu, a więc misio dostał tort. Dzieci zaśpiewały mu ,,Sto, lat". Na koniec można było spróbować przysmaku misia czyli miodku. Degustacja barszo smakowała dzieciom:).  

     Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

  • Grupa "Biedronki"- "Dzień Życzliwości i Pozdrowień".

     24.11.2020r.                 

               23.11.2020r. dzieci z grupy „Biedronki” obchodziły Światowy Dzień Życzliwości  i Pozdrowień. Była to doskonała okazja do zastanowienia się, czym jest życzliwość i dlaczego warto używać magicznych słów, takich jak: proszę, dziękuję czy przepraszam. Dzieci odpowiadały na pytania nauczyciela: czym jest życzliwość?, dlaczego warto być miłym?, jak okazywać serdeczność na co dzień? Wysłuchały bajkę, pt. „Nikt mnie nie lubi”, z książeczki, pt. „Bajkoterapia - czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać”. Przedszkolaki omówiły treść bajki i wyciągnęły wnioski. Przekonały się, że lubimy kogoś nie za to, co posiada, ale za to, jaki jest, i jak się zachowuje wobec innych. Następnie każdy narysował i wyciął czerwone serce  dla swojego ulubionego kolegi w grupie, niektórzy narysowali kilka. Potem dzieci wręczały sobie serca i życzyły samych miłych chwil w przedszkolu podczas wspólnej zabawy. Na zakończenie trzymając serduszka, pozowały do wspólnego zdjęcia.

     

     

  • Grupa "Gwiazdeczki"-Dzień Życzliwości

    Dnia 23.11.2020 r

    21 listopada w Polsce i na świecie obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Gwiazdeczki opowiedziały sobie, co to jest życzliwość oraz dlaczego warto być życzliwym dla innych. Wspólnie wysłuchaliśmy bajki terapeutycznej pt. „Emilka i Trampkowa Księżniczka” Agnieszki Tyszki. 

    Dzieci wypowiadały się na temat życzliwości na podstawie bajki, przypomniały sobie jak istotną w naszym życiu odgrywają magiczne słowa oraz bycie miłym dla innych dzieci w grupie.

    Wspólnie budowaliśmy „Dom życzliwości”, którego cegły stanowiły podstawy życzliwości w opinii dzieci. Rozmawialiśmy na temat cech człowieka świadczących o tym, że jest on życzliwy. Wiedzieliśmy, że to miłych i pomocnych, dobrych dla innych ludzi. I te wartości dzieci obiecały przestrzegać w grupie na co dzień.

  • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w grupie "Smerfy"

    Dnia 23 listopada dzieci z grupy "Smerfy" obchodziły Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Idea święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych a oryginalnie brzmi: HELLO WORD DAY co symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie Hello do przynajmniej 10 osób dziennie. Obecnie ten dzień obchodzony jest w 180 państwach, w Polsce od 2006 roku. Jego celem jest przede wszystkim uwrażliwienie na wzajemną życzliwość, wzbudzanie pozytywnych emocji. I tak właśnie było w naszej wspaniałej grupie "Smerfy". Do Krainy Życzliwości podążyliśmy pociągiem wjeżdżając przez tajemnicze "serduszkowe drzwi". Zapraszał nas tajemniczy wierszyk:

    Ruszamy w drogę, wsiadamy!

    Drzwi zaraz zamykamy.

    A tam, gdzie pociąg przystanie,

    czeka kolejne zadanie.

    Przejażdzając pociągiem do poszczególnych stacji czekały na dzieci różnorodne zadania:

    - I. Miłe gesty na powitanie- Mieszkańcy Krainy Życzliwości ,kiedy się witają na ulicy, pozdrawiają się miłymi gestami, dzieci witały się przez przybicie piątki, przez podanie dłoni, machanie ręką;

    - II. Dla każdego coś miłego - bardzo popularne w Krainie Życzliwości jest mówienie sobie nawzajem miłych rzeczy, każde dziecko mogło powiedzieć coś miłego koledze lub koleżance;

    III. W Krainie Życzliwości Zgaduj zgadula gości- dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące czarodziejskich słów: proszę, dziękuję, przepraszam;

    IV. W Krainie życzliwości sprawiamy innym wiele radości- Mieszkańcy Krainy Życzliwości chętnie wręczają sobie prezenty, dzieci otrzymały niespodzianki w postaci znaczków Życzliwości;

    - V. W Krainie Życzliwości wszyscy lubią śpiewać-  My też bawiliśmy się przy piosence „Mam serduszko takie piękne , spójrz jakie czerwone…..”

    - VI. Złożenie przyrzeczenia- dzieci złożyły przyrzeczenie związane z życzliwym zachowaniem się nie tylko

        w dniu święta

    ·    Będziemy zawsze używać magicznych słów: proszę, przepraszam, dziękuję.

    ·    Będziemy się uśmiechać.

    ·    Będziemy mili i życzliwi dla innych.

    ·    Będziemy pomagać sobie nawzajem.

    Na zakończenie podróży wszystkie "Smerfy? przygotowały swoim bliskim laurkę z okazji Dnia Życzliwości. Kto ją dostanie?, to wiedzą tylko dzieci.

    Pamiętajmy, przesłanie Dnia Życzliwości jest bardzo proste –bądźmy życzliwi codziennie a nie tylko od święta. Pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi,wraca do nas z nawiązką:)

  • Grupa "Biedronki"- podsumowanie realizacji bloku tematycznego, pt. "W jesiennym nastroju".

    20.11.2020. 

          W dniach od 16.11.2020r.- 20.11.2020r. w grupie ,,Biedronki” odbywały się zajęcia prowadzone zdalnie. Realizowano blok tematyczny, pt. „W jesiennym nastroju”. Nauczycielki wysyłały Rodzicom  na pocztę grupy, różne formy działań. Dzieci wykonywały zaproponowane aktywności związane z jesienną aurą:

    1.Zajęcia z mowy i myślenia.

    "Symbole narodowe"- film edukacyjny. Utrwalenie wiadomości i umiejętności związanych z Polską i symbolami narodowymi.

    -wypowiadanie się poprawnymi zdaniami na temat filmu, wysłuchanie legendy o powstaniu Polski i symboli narodowych, śpiewanie fragmentu lub całego hymnu;

    Rozpoznawanie i nazywanie pór roku. Wprowadzenie litery „d”, na podstawie wyrazu „dom”. Metoda „Dobrego startu”.

    -wymienianie nazw pór roku w kolejności, rozpoznawanie i nazywanie litery „d”: małej i wielkiej, drukowanej i pisanej, pisanie litery po śladach i samodzielnie, wypowiadanie się całymi zdaniami, dzielenie wyrazów na sylaby, ćwiczenie umiejętności globalnego czytania; kształtowanie koordynacji wzrokowo- ruchowej podczas zabawy ruchowej;

    „Wędrówka kropelki wody” - słuchanie opowiadania St. Karaszewskiego. Zapoznanie z obiegiem wody w przyrodzie w oparciu o ilustracje i film, pt. „ Obieg wody w przyrodzie”.

    -rozumienie znaczenie przysłów o kroplach wody, wyjaśnianie (ogólnie), na czym polega zjawisko krążenia wody w przyrodzie,  rozwijanie sprawności ruchowej, zwinności i szybkości podczas zabawy ruchowej;

    2.Zajęcia z edukacji matematycznej.

    Zabawy matematyczne- „Liczymy flagi”. Zapoznanie z zapisem cyfrowym liczby 6.Wprowadzenie dodawania jako przybywania, wprowadzenie znaku równości.

    -używanie liczebników głównych i porządkowych, rozpoznawanie  i wskazywanie liczby 6, nazywanie i pisanie liczby 6, rozumienie sensu dodawania,  rozumienie co oznacza znak „=”, zapisywanie działania dodawania z użyciem znaków: +, =; ćwiczenie koordynacji ruchowej i świadomości własnego ciała podczas zabawy ruchowej;

    „Poznaję trójkąt?”- zapoznanie z figurą geometryczną- trójkątem, poznawanie cech trójkąta,  liczenie w zakresie 6 i więcej. Elementy  metody E. Gruszczyk - Kolczyńskiej.

    -rozpoznawanie trójkąta i poznanie jego cech, doskonalenie liczenia liczebnikami głównymi i porządkowymi do 10,  przeliczanie do 6 na konkretach,  kreślenie trójkąta w powietrzu i po śladzie, układanie szlaczków z trójkątów, doskonalenie percepcji wzrokowej;

    „Dostrzegam rytmy, określam położenie przedmiotów w przestrzeni, poznaję dni tygodnia”- zabawa matematyczna. Elementy metody E. Gruszczyk -  Kolczyńskiej.

    -dostrzeganie rytmu, określanie położenia przedmiotów w przestrzeni; utrwalanie dni tygodnia i wymienianie ich według kolejności, liczenie na palcach i zbiorach zastępczych, rozwijanie spostrzegawczości, pamięci i logicznego myślenia oraz percepcji słuchowej.

    3.Zajęcia muzyczno- ruchowe.

    Utrwalanie poznanej piosenki, pt. „ To jest mój kraj”. Słowa- D. Kluska, muzyka- P. Opatowicz.

    -inscenizowanie ruchem ciała treści piosenki, rozumienie słów piosenki;

    „PanListopad”-nauka piosenki. Rozwijanie umiejętności wokalnych i muzycznych.                        

    -improwizowanie ruchem muzyki, poznanie nowej piosenki, określanie tempa i rytmu piosenki, wydobywanie dźwięków za pomocą palców - wykorzystanie kartki lub gazety, ćwiczenie oddychania z różnym natężeniem; zapamiętanie słów piosenki;

    Zabawy muzyczno - ruchowe inspirowane porą roku - „Jesień”, z wykorzystaniem elementów koncepcji C. Orffa.

    -wystukiwanie rytmu, reagowanie ruchem na zmiany rytmu, reagowanie w określony sposób na przerwę w muzyce, śpiewanie poznanej piosenki;
     

    4.Zajęcia plastyczno- techniczne.

    „ Polska - nasza Ojczyzna- praca plastyczna.     

    -wdrażanie się do samodzielnego wykonywania takich czynności jak: przygotowywanie stanowiska pracy, potrzebnych materiałów, sprzątanie po zakończonej pracy, oszczędzanie materiałów plastycznych, kształtowanie sprawności manualnej i percepcji wzrokowej podczas  rysowania, kształtowanie wrażliwości estetycznej podczas wykonywania pracy;

    Praca plastyczna, pt. „ Widok z okna na deszczowy świat”.

    -kształtowanie wrażliwości estetycznej podczas doboru kolorów, w czasie malowania farbami,   kształtowanie percepcji wzrokowej podczas wykonywania czynności takich jak: malowanie, wycinanie, przyklejanie, doskonalenie umiejętności wycinania nożyczkami;

    Praca plastyczna, pt. „Z wielkiej chmury, wielki deszcz”.                             

    -rozwijanie sprawności manualnej podczas wycinania, przecinania, przyklejania, rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej i precyzji ruchów podczas przeciągania nitki przez rurki, rozwijanie wyobraźni i kreatywności podczas wykorzystywania nietypowych materiałów;

    5.Ćwiczenia gimnastyczne.

    „Zabawy z dzieckiem w domu”- ćwiczenia ogólnorozwojowe.

    -kształtowanie więzi podczas wspólnych ćwiczeń, wpajanie nawyku picia wody podczas aktywności ruchowej, zrozumienie, że ruch ciała wpływa na możliwości uczenia się i pamięć, wdrażanie do poprawnego wykonywania ćwiczeń i słuchania poleceń, rozwijanie sprawności ruchowej, zwinności,uwagi, skupienia  i wytrzymałości;

    ,,Bawmy się wesoło”- zestaw zabaw i ćwiczeń ruchowych opartych o „Metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne”.     

    -rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej, aktywne uczestniczenie  w proponowanych ćwiczeniach gimnastycznych, uświadomienie rodzicom obopólnych korzyści płynących ze wspólnej zabawy, przybliżenie metody ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne, jako sposobu stymulowania rozwoju dziecka w przedszkolu i w domu, wyczuwanie własnego ciała i ciała partnera;

    Dodatkowe działania:

    - Akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej -  „Do hymnu”.

    - Realizacja Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Technikoludek”.

    - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.                   

    Wykorzystano:

    Link do zabawy muzyczno - ruchowej z Rodzicem:

    https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE&ab_channel=PIOSENKIDLADZIECIBZYKtv

    Link do filmu, pt. „Polak mały”:

    https://www.youtube.com/watch?v=FJ83BRqFPBA

    Link do utworu,  pt. „Szybko, wolno”:

    https://www.youtube.com/watch?v=afceLnZTLP4&ab_channel=JoannaJab%C5%82o%C5%84ska%26MateuszDerelkowski-Topic 

    Link do piosenki, pt. „ Duży i mały skok”:

    https://www.youtube.com/watch?v=InxomdEHL8M.

    Link do utworu, pt. Cztery pory roku - Jesień"-  Antonio Vivaldiego:

    https://www.youtube.com/watch?v=MR9XZQG7F-4)

    Link do piosenki, pt. „ Pan Listopad”:

     https://www.youtube.com/watch?v=X-Gxn26QWUI,  

    Link do bajki, pt. „Tydzień liczy 7 dni”:  

    https://www.youtube.com/watch?v=KJiXPp1jSgQ

    Link do filmu, pt. „ Obieg wody w przyrodzie”.

    https://www.youtube.com/watch?v=EXfEySFqfyQ

    Za współpracę i podjęte działania edukacyjne serdecznie dziękujemy.
    Nauczycielki z grupy ,,Biedronki”.

     

  • ,,Zwierzęta szykują się do zimy" - podsumowanie tematu kompleksowego w gr. ,,Smerfy"

    W dniach 16.11.2020r – 20.11.2020r w grupie ,,Smerfy” odbywały się zajęcia prowadzone zdalnie, realizowano blok tematyczny ,, Zwierzęta szykujące się do zimy”.

    Nauczycielki grupy zaproponowały rodzicom różne formy działań do realizacji z dziećmi:

    - oglądanie bajki edukacyjnej pt. ,,Przyrodnisie” odc. 3- ,,Czy wiesz, że jeż...?” oraz filmu edukacyjnego pt. ,,Sposoby zwierząt na przetrwanie zimy”mających na celu kształtowanie umiejętności rozróżniania zwierząt szykujących się do zimy, zagadki o tematyczne;

    - słuchanie opowiadania pt.,, Zimowe śpiochy” ilustrowane obrazkami -rozwijanie umiejętności uważnego słuchania oraz odpowiadania na pytania dotyczące utworu;

    - zabawy matematyczne –  kształtowanie umiejętności liczenia, logicznego myślenia i pokonywania trudności;

    - propozycje zabaw muzycznych do piosenki ,,Wiewióreczka mała”, zabawa muzyczno-ruchowa ,,Idzie jeż”- pobudzenie muzycznej wrażliwości oraz poruszania się w rytm muzyki;

    - wykonanie pracy plastycznej pt.,, Kolczasty jeżyk”- rozwijanie sprawności manualnych;

    - wykonanie rysunków konturowych leśnych zwierząt: niedźwiedzia, wiewiórki i jeża;

    - zagadki słuchowe ,,Co to za odgłosy?”- rozwijanie słuchu i uwagi dziecka;

    -zestaw ćwiczeń gimnastycznych pt.,, Wyprawa do lasu” oraz zabawy gimnastyczne przy wykorzystaniu narzędzia multimedialnego ,,Gimnastyczne koło fortuny”;

    -oraz wiele zabaw ruchowych: ,,Misie i pszczoły”, ,,Zwierzątka”, ,,Skaczące wiewiórki”

    Propozycje dodatkowe:

    Realizacja Projektu Edukacyjnego ,,Uczymy dzieci programować”(karty do wyboru zgodnie z możliwościami dziecka):

    -,,Leśne rytmy”

    -,,Leśne kubeczki”

    -,,Las...kropki”

    - Realizacja Projektu Edukacyjnego ,,Technikoludek”- ,,Listopadowy przegląd fotograficzny”- krajobraz w obiektywie;

    - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – propozycje książeczek , kolorowanek i prezentacji multimedialnej;

    Karty pracy dla dzieci:

    - ,,Kto śpi w zimie, a kto nie”- wycinanie obrazków zwierzątek i dopasowywanie ich do tych, które śpią podczas zimy i tych, które nie śpią;

    Poprzez wspólnie z rodzicami podjęte działania dzieci rozwijały umiejętności matematyczne, muzyczne, plastyczne, językowe. Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom za zdjęcia, które umieszczone są w linku poniżej. 

  • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

    Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wyjątkowy dzień w roku, podczas którego oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa.

    Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka.

    Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.

    Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci - UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt.

    O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka nie jest wymierzone przeciwko rodzicom. Zarówno rodzice, opiekunowie jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, że prawa dziecka nie kolidują z prawami dorosłych, lecz się uzupełniają. Zapisy zawarte w Konwencji o prawach dziecka są podstawą działalności UNICEF, który podejmuje starania, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.

     W związku z sytuacją epidemiczną w kraju i realizacją programu nauczania w trybie zdalnym, proponujemy pomysły, które sprawdzą się w tej nowej formule nauczania.  W tym szczególnym dniu Drodzy Rodzice i Dzieci pamiętajcie o kolorze niebieskim!. Co roku UNICEF Polska zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego we wszystkich działaniach podejmowanych 20. listopada w Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. W sytuacji, kiedy dla zdrowia swojego i innych musimy zachować bezpieczny dystans, bądź pozostać w izolacji, postarajcie się, aby 20. listopada w Waszych domach zagościł kolor niebieski. Niebieski rysunek przyklejony na szybie okna to doskonały pomysł pokazania solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie. Zapraszamy wszystkie dzieci do stworzenia prac plastycznych, obrazujących wizję lepszego świata dla dzieci "Lepszy świat dla dzieci" i przesłania na grupowe poczty email. Zachęcamy również do skorzystania z materiałów udostępnionych przez UNICEF Polska w poniższych linkach. 

  • "Krajobraz w obiektywie"- listopadowy przegląd fotograficzny

     Zapraszamy dzieci i rodziców do udziały w listopadowym przeglądzie fotograficznym "Krajobraz w obiektywie" w ramach realizacji Projektu Edukacyjnego "Technikoludek- czyli dziecko w świecie technologii". Regulamin przeglądu zostanie wysłany na emaila wszystkich grup przedszkolnych. Można również pobrać link i wydrukować obraz. Życzymy wspaniałych fotografii

  • "Szkoła do Hymnu"- podsumowanie akcji MEN

      Miejskie Przedszkole Integracyjne "Malinka" wzięło udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. "Szkoła do hymnu". W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii oraz zawieszenia zajęć w naszej placówce, proponowaliśmy, aby dzieci i rodzice, dnia 11 listopada, zaśpiewali wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego” w swoich domach. Z pewnością w wielu domach dzieci i ich rodzice włączyli się we wspólne świętowanie tej szczególnie ważnej dla Polaków rocznicy. W poniższych linkach prezentujemy materiały otrzymane od rodziców oraz dyplom przesłany naszej placówce za udział w tegororcznej akcji.

strona:

Wydarzenia

Kontakt

  • Miejskie Przedszkole Integracyjne Malinka w Kętrzynie
    Obrońców Westerplatte 16,
    11-400 Kętrzyn
  • (+89) 751 24 66

Galeria