Nawigacja

  

  • "Za oknami szaro, za oknami zimno" z "Uczymy dzieci programować" w grupie "Smerfy"

     Dnia 06.10.2020r w grupie "Smerfy" odbyły się kolejne już zajęcia w ramach realizacji Programu Edukacyjnego "Uczymy dzieci programować" pt."Za oknami szaro, za oknami zimno". Głównym celem zajęć było rozwijanie myślenia przyczynowo skutkowego oraz  tworzenie kategorii, klasyfikowanie materiału obrazkowego. Tym razem  dzieci łączyły symbol z ruchem lub dźwiękiem, dodatkowo układały na macie do kodowania obrazki zgodnie z podanymi warunkami. Każde dziecko doskonaliło zdobyte umiejętności wykonując indywidualną kartą pracy łącząc kolor i wielkość kropel deszczu. 

  • Grupa "Biedronki"- realizacja Ogólnopolskiej Akcji, pt. "Zdrowo i sportowo".

     

          Dzieci z grupy „Biedronki uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w ramach realizacji Ogólnopolskiej Akcji - „Zdrowo i sportowo”. Organizatorem akcji jest Tennis Management sp. z o.o. w Warszawie. Jest to akcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych. Głównym celem przedsięwzięcia jest aktywizacja ruchowa dzieci  i uświadomienie im , że uprawianie sportu  jest ważne i potrzebne dla zdrowia, pokazanie,  że przynosi wiele radości, poprawia samopoczucie i buduje relacje z innymi członkami grupy. Tematem przewodnim zajęcia były „Legendy polskie”- temat zgodny z realizowanym tematem kompleksowym: „Polska nasza Ojczyzna”. Na wstępie w ramach rozgrzewki, przeprowadzono ćwiczenia ogólnorozwojowe metodą pokazu. Przy dźwiękach rytmicznej muzyki z wykorzystaniem szarf, dzieci  naśladowały ruchy nauczyciela. Podnosiły ogólną sprawność i wydolność organizmu, kształtowały orientację przestrzenną, rozwijały koordynację wzrokowo- ruchową, ćwiczyły poprawną postawę ciała, wzmacniały siłę mięśni postawnych, wykonując skłony, wzmacniały też siłę nóg, rąk i stóp, skacząc obunóż, na jednej nodze i podnosząc szarfę stopami. Następnie wykorzystując laski i szarfy brały udział w zawodach, ucząc się w ten sposób współpracy w grupie. Na zakończenie uczestniczyły w zabawach: „Smok Wawelski”, „Bazyliszek” i „Złota kaczka” w oparciu o otrzymany scenariusz zajęć. Utrwaliły w ten sposób treść niektórych polskich legend. Zajęcia zakończyły zabawą taneczną "Ślimak".

     

  • Realizacja Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pt. #20 minut dla matematyki” w grupie " Biedronki"

    Dnia 06.11.2020r.  dzieci z grupy „Biedronki" uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w ramach realizacji  Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego, pt. „20 minut dla matematyki”- edukacja matematyczna w domu i w przedszkolu. Organizatorem projektu jest Zuzanna Jastrzębska -Krajewska - matematyk. Akcja ta polega na wydobyciu  naturalnego potencjału dziecka, świadomego wykorzystywania codziennych sytuacji w matematyczny sposób, ponieważ dzieci uczą się najwięcej przez doświadczenia. Dlatego głównym celem projektu jest stwarzanie i wykorzystanie codziennych sytuacji do utrwalania wiadomości i umiejętności matematycznych. Przedszkolaki z grupy „Biedronki” do zabaw matematycznych wykorzystały naturalne okazy typu: fasola, pestki dyni, kasztany i liczenie na palcach. Tworzyły  zbiory  okazów,  określały liczebność stosując pojęcia mniej, więcej  i tyle samo na „ oko”  i poprzez ustawianie w pary. Przeliczały liczmany do 10, gdzie ostatni liczebnik jest wynikiem liczenia. Rozwijały myślenie matematyczne,  poznały  cyfrę  5  jako liczebnik główny  i porządkowy,   zapoznały się  z wyglądem cyfry 5 i jej sposobem pisania. Rysowały kształt cyfry w powietrzu, układały na dywanikach wykorzystując naturalne okazy,    Na zakończenie przedszkolaki wypełniały karty pracy z nowo poznaną  liczbą .

  • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w grupie " Biedronki".

    5 listopada przypadały obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek . W tym dniu dzieci z grupy „ Biedronki” z niecierpliwością oczekiwały momentu , kiedy włożą bajkowe stroje. A gdy już to nastąpiło  wówczas  rozpoczęła się wielka zabawa. Były tańce, konkursy, wspólne śpiewanie. Urozmaiceniem  tego wszystkiego była zabawa w teatrzyk z użyciem kukiełek . Dzieci własnymi słowami  przedstawiały  fragmenty wybranych przez siebie bajek.  Ponieważ nasza grupa uczestniczy  w  II Edycji Międzynarodowego Projektu  Czytelniczego  pt: „ Magiczna Moc Bajek”   była to dobra okazja po to, aby  działania w ramach projektu połączyć  z tym dniem. Dzieci wypowiadały się na temat treści  znanych  bajek  i próbowały  z nich czerpać nauki.  Uczyły się odróżniać dobro od zła, poznały właściwe postawy i zachowania bohaterów. Bajki czytane dzieciom, rozwijają nie tylko zainteresowania czytelnicze, ale pomagają dzieciom radzić sobie z przykrymi emocjami.

  • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w grupie "Smerfy"

    Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek przypada na 5 listopada. O tym, że jest to święto dla każdego - i dużego i małego, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Bajek jest całe mnóstwo, a święto obchodzą nie tylko postaci telewizyjne, ale i te żyjące w wyobraźni, opisane w książkach. Z pewnością każdy z nas ma swojego ulubionego bohatera z dzieciństwa, warto pielęgnować te wspomnienia :) Warto także celebrować ten dzień z najmłodszymi tak, aby i oni mogli pokazać nam swoich ulubieńców. 5 listopada na "Smerfy" czekała nie tylko doskonała zabawa, ale i wymiana doświadczeń i dzień kreatywności. Tego dnia rozpoczęliśmy zabawę "Lotem czarodziejskim dywanem do krainy baśni" . Podczas zabawy dydaktycznej "Co to za bajka?" dzieci szukały kartoników z rekwizytami i dopasowywały do znanych i lubianych bajek. Pomagały Kopciuszkowi oddzielać fasolę białą od czerwonej rozwijając sprawność manualną. Podawały podczas muzyki z rąk do rąk "zatrute jabłko" królewny Śnieżki wykazując sie umiejętnością szybkiej reakcji na przerwę w utworze. Wspólne zbudowały baśniowy zamek współpracując zgodnie z rówiesniakmi i rozwijając pomysłowość i kreatywność. Obejrzały z uwagą znaną i lubianą bajkę pt "Czerwony Kapturek".  Na zakończenie baśniowej przygody wykonały pracę plastyczną "Klisza bajkowych wspomnień". Dzień ten dostarczył dzieciom niesamowitych wrażeń, a ich uśmiechnięte buzie są tego najlepszym dowodem.

  • Grupa „Gwiazdeczki” – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

    Dnia 5.11.2020 r

    Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek dzieci z grupy „Gwiazdeczki” , w tym dniu przypominały bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

    Dzieci chętnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach, odgadywały zagadki dotyczące bajek oraz próbowały odgadnąć, piosenkę z ulubionej bajki po kilku pierwszych taktach.

    Zapoznały się z opowiadaniem dotyczącym zagubionych bohaterów z bajek. Pomagały odszukać kompanów swoich bohaterów. Królewiczowi odnaleźć kopciuszka, królewnie Śnieżce jej siedmiu krasnoludków, wilkowi kapturka oraz Małej syrence jej pirata. Odszukiwały bohaterów z bajek po konturach oraz malowały swojego ulubionego bohatera z bajki.

  • Grupa „Gwiazdeczki” – realizacja Międzynarodowego projektu czytelniczego pt. „Magiczna Moc Bajek”- Moduł „Przyjaźń i Miłość ”

    Dnia 04.11.2020 r

    Dzieci z grupy „Gwiazdeczki” podjęły się realizacji listopadowego zadania Międzynarodowego projektu edukacyjnego pt. „Magiczna Moc Bajek” , którego celem było zapoznanie dzieci z terminem „Przyjaźń” oraz „Miłość”, zachęcenie do wypowiadania się na tle grupy w formie „Burzy mózgów” . Gwiazdeczki chętnie wypowiadały się na temat roli przyjaźni. Zapoznały się z bajką pt. „Paw, co ogon miał  z przyjaźni” Pana Poety. Tworzyły wspólnie prace plastyczną „pawie pióra” , każde piórko symbolizowało czym jest dla nas przyjaźń.

  • Grupa "Biedronki"- realizacja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego, pt. "Działaj z imPETem".

    03.11.2020r.

            Dnia 03.11.2020r. dzieci z grupy „Biedronki” uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego, pt. „Działaj z imPETem”. Organizatorem projektu jest Rekopol - Organizacja Odzysku Opakowań SA. Kampania społeczno- ekologiczna „Działaj z imPETem!” ma na celu edukację Polaków w zakresie prawidłowej segregacji odpadów,  ze szczególnym uwzględnieniem butelek PET oraz ich recyklingu. Przedszkolaki poznały głównych bohaterów filmików edukacyjnych na temat recyklingu- śmieciarkę Miecię i butelkę imPET, którzy opowiadali o tym, dlaczego tak ważna jest segregacja butelek po napojach i wodzie, tłumaczyli dzieciom na czym polega proces ich recyklingu, przypominali, że jesteśmy częścią środowiska naturalnego i musimy o nie dbać. Nasza troska o otaczającą nas naturę, rozpoczyna się już w naszych domach podczas segregacji odpadów, które następnie otrzymują nowe życie i trafiają do nas z powrotem - nie zaśmiecają środowiska. Bohaterowie tłumaczyli dzieciom co zrobić z butelką PET  przed wyrzuceniem jej do kosza ,prosili by przedszkolaki zapamiętały cztery kroki: odkręć, opróżnij, zgnieć, i segreguj do żółtego pojemnika. Dzieci razem ze śmieciarką Miecią „pojechały”  na krótką wycieczkę do sortowni, gdzie poznały proces wtórnej segregacji, dowiedziały się co powstaje z butelek PET w zakładzie przetwarzania. Następnie utrwalały zdobyte wiadomości  wypełniając karty pracy. Zajęcia te wprowadziły dzieci w tematykę konkursu plastycznego. Przedmiotem konkursu będzie praca zespołowa przedstawiająca  bohaterów akcji filmów- Miecię i imPETa.

  • "W poszukiwaniu wartości z Uczymy dzieci programować"- "Smerfy"

     "W poszukiwanie wartości" to cykl zajęć przygotowany przez Panią A. Świć w ramach realizacji Projektu Edukacyjnego "Uczymy dzieci programować". Wprowadzanie w świat wartości, zwrócenie uwagi na to, że warto być tolerancyjnym, szanować inne osoby oraz budowanie pozytywnego obrazu siebie to główne cele realizowanych zajęć. Dnia 30.10.2020r dzieci z grupy "Smerfy" próbowały określić, które zachowania są tolerancyjne wobec innych, szukały odpowiedzi na trudne pytania - Co oznacza słowo tolerancja i szacunek?.  Nazywały również części swojego ciała, wskazywały charakterystyczne cechy swojego wyglądu oraz różnice w wygladzie ludzi: np: kolor skóry, wysokość, kolor oczu, włosów, ulubione zabawy , potrawy itp. "Smerfy" rozwijały i doskonaliły umiejętność przeliczania w zakresie czterech, rysowały postać człowieka  zgodnie z kodem na podstawie rzutu kostką.  Na zakończenie zajęć chętnie pracowały zespołowo tworząc "Drzewko toleracji". 

  • Realizacja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego, pt. "Działaj z imPETem"- wszystkie grupy przedszkolne.

    30.10.2020r.

        Wszystkie grupy przedszkolne z naszej placówki przystąpiły do realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego, pt. „Działaj z imPETem”. Kampania „Działaj z imPETem” zainicjowana została w 2018r. przez producentów wprowadzających na Polski rynek  wody i napoje w butelkach PET : Coca-Cola HBC Polska Sp. z o.o., Pepsi-Cola General Bottlers Poland Sp. z o.o., Żywiec Zdrój S.A. oraz Nestle Polska S.A. Organizatorem projektu jest Rekopol - Organizacja Odzysku Opakowań SA. Program objęty jest honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu oraz Kuratorium Oświaty w Gdańsku, a patronami medialnymi zostały: Polsat Jim Jam oraz Bliżej Przedszkola. Kampania społeczno- ekologiczna „Działaj z imPETem!” ma na celu edukację Polaków w zakresie prawidłowej segregacji odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem butelek PET oraz ich recyklingu. W ramach programu nasze przedszkolaki będą uczestniczyły w zajęciach prowadzonych w oparciu o otrzymany pakiet materiałów edukacyjnych: scenariusze zajęć, które będą wprowadzeniem dzieci w świat recyklingu butelek PET, pomysły na tematyczne zabawy ruchowe oraz karty pracy do kserowania, które pomogą utrwalić zdobytą wiedzę. Dzieci będą oglądały filmiki edukacyjne o „Podróżach Mieci i imPETa”, które wprowadzą je w tematykę konkursu plastycznego. Przedmiotem konkursu będzie praca zespołowa przedstawiająca  bohaterów akcji filmów- Miecię i imPETa, którzy zachęcają do prawidłowej segregacji odpadów. Zdjęcia prac z każdej grupy  będą wysyłane od 1 grudnia na stronę www.dzialajzimpetem.pl. Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni poprzez głosowanie internautów ,które będzie trwało od 2 lutego  do 5 marca 2021 r. Zdjęcia prac z każdej grupy  przedstawimy  na stronie internetowej przedszkola. Informujemy rodziców o udziale w konkursie i zachęcamy do obejrzenia ze swoimi pociechami, filmików edukacyjnych, pt. „ Podróże Mieci i imPETa”, które  przyczynią się do zwiększenia ich świadomości ekologicznej:

    https://www.youtube.com/watch?v=TsG95TQ9qMw&t=5s&ab_channel=Dzia%C5%82ajzimPETem%21

    - „Cześć to ja imPET!”.  

    https://www.youtube.com/watch?v=NwY87ETd1Fo&ab_channel=Dzia%C5%82ajzimPETem%21

    - „Działaj z impetem”

    https://www.youtube.com/watch?v=6bTUCfFEBPo&t=14s&ab_channel=Dzia%C5%82ajzimPETem%21

    - „Wycieczka do sortowni z nową koleżanką śmieciarką Miecią”.

    https://www.youtube.com/watch?v=zX8iFZbgnwc&t=28s&ab_channel=Dzia%C5%82ajzimPETem%21

    - „Co słychać w zakładzie przetwarzania?”.

    https://www.youtube.com/watch?v=h4NWmE-QoCo&ab_channel=Dzia%C5%82ajzimPETem%21

    - „Czym jest płatek PET?”.

    https://www.youtube.com/watch?v=WhONec0h-yk&ab_channel=Dzia%C5%82ajzimPETem%21

    - „Co to takiego regranulat?”.

    https://www.youtube.com/watch?v=AbYO55ZUWCo&ab_channel=Dzia%C5%82ajzimPETem%21

    - „Z czego powstaje włókno poliestrowe?”.

     

     

  • Realizacja programu profilaktyki ,,Czyściochowe przedszkole"- grupa ,,Smerfy"

       W ramach programu ,,Czyściochowe przedszkole" w dniach 27.10 -30.10.2020r w grupie ,,Smerfy" odbyły się zajęcia związane z czystością i higieną. Dzieci mogły zapoznać się z prawidłową techniką mycia rąk, zasadami dbania o czystość oraz z wiedzą na temat konsekwencji zdrowotnych związanych z brudnymi rękami. Głównym celem zajęć było poznanie podstawowych nawyków higienicznych oraz rozwijanie koncentracji i mowy u dzieci podczas zabaw dydaktycznych.  Ponadto w trakcie zajęć dzieci mogły zobaczyć ciekawe eksperymenty z mydłem i wodą:,, Mydło lubi kiedy woda jest gorąca", ,,Mydło przegania tłuszcz i brud". Dzieci poprzez eksperymenty mogły dowiedzieć się i zrozumieć, że mydło zwalcza brud, tłuszcz, bakterie i wirusy. Realizację naszego tematu zakończyliśmy pracą plastyczną pt.,,Wirusiaki i bakterjaki"- dzieci malowały farbami wymyślone bakterie i wirusy. 

  • Grupa "Biedronki"- udział w akcji MEN "Szkoła pamięta".

           29.10.2020r.

        Dnia 29.10. 2020r. dzieci z grupy „Biedronki” uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w ramach akcji MEN „Szkoła pamięta”. Jest to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy MEN, podczas której przedszkolaki i uczniowie odwiedzali miejsca pamięci narodowej. W tym roku ze względu na pandemię działania mają charakter wirtualny. Organizatorzy akcji zachęcają  do upamiętnienia ważnych rocznic, postaci i wydarzeń historycznych. Chcą zwrócić większą uwagę na historię małych ojczyzn oraz pamięć o lokalnych bohaterach. Zaproponowali szereg działań dla przedszkoli i szkół z całego kraju. Przedszkolaki z grupy „Biedronki” zrealizowały jedno z zadań, które polegało na przygotowaniu prac plastycznych, nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych. Przed rozpoczęciem pracy rozmawiały na temat zbliżających się zaduszek, które w Polsce obchodzone są pierwszego listopada.W tym szczególnym dniu wspominamy wszystkich zmarłych. Święto te, kojarzy nam się z grobami udekorowanymi jesiennymi kwiatami, zniczami i chłodną pogodą. To czas zadumy, spokoju i nostalgii. Tak wygląda polska tradycja świąt zadusznych. Przedszkolaki dowiedziały się też, że to samo święto w innych krajach, obchodzone jest zupełnie inaczej- oglądały zdjęcia na tablicy multimedialnej. Są takie miejsca na świecie, które w dzień zaduszny rozbrzmiewają muzyką, urządzane są z tej okazji huczne zabawy i przyrządzane tradycyjne potrawy. Jak widać dzień zaduszny ma wiele twarzy - może być szary i zamyślony lub kolorowy i roześmiany, np.znane dzieciom halloween. „Biedronki” wykonały prace plastyczne, na  których pokazały naszą polską tradycję: na ciemnych kartkach przyklejały wycięte, kolorowe znicze, malowały płomienie, przyklejały jesienne liście, wyklejały kolorową plasteliną i kawałkami bibuły kontury zniczy, rysowały rozświetlone nocą płomykami zniczy- cmentarze. Podczas pracy rozwijały sprawność manualną, precyzję, cierpliwość i kreatywność.  

     

  • "Technikoludek czyli przedszkolak w świecie technologii- grupa "Smerfy"

     Dnia 29.10.2020r dzieci z grupy "Smerfy" zrealizowały kolejne zadania w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Technikoludek czyli przedszkolak w świecie technologii". W ramach zajęć przeprowadzono gry w zakresie kodowania na dywanie, których głównym celem było rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego. Dzieci układały obrazki na podstawie dwóch cech, rozmawiały na temat zwracania uwagi na odpowiedni dobór ubioru do pory roku oraz rozwijały umiejętność pracy zespołowej. Mnóstwo zabawy i emocji przyniosły naszym przedszkolakom zabawy z wykorzystaniem aplikacji na telefon Quiver. Aplikacja Quiver – 3D Coloring App (obrazek w 3D) pozwala nie tylko na rozwijanie umiejętności manualnych dzieci, ale także sprawia, że kolorowanie i “ożywianie” obrazków staje się zabawne oraz magiczne. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony dzieci i przeniosły przedszkolaków w świat wirtualnej rzeczywistości.

  • Grupa "Biedronki"- realizacja Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego, pt. "Skąd się biorą produkty ekologiczne?"

      28.10.2020r.         

            Dnia 28.10.2020r. dzieci z grupy „Biedronki po raz ostatni uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego, pt. „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”, którego organizatorem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przez cały miesiąc przedszkolaki rozmawiały o dobrej żywności, o tym, w  jaki sposób ją rozpoznawać i jak się zdrowo odżywiać. Poznały pracę rolnika, rozmawiały na temat regularnego spożywania posiłków, zapamiętały, że nasze zdrowie zależy od tego co jemy. Na dzisiejszych zajęciach przekonały się, że samodzielne przygotowywanie zdrowego posiłku, sprawia, że mamy większy apetyt i wszystko nam lepiej smakuje. Głównym celem  zajęć było wzbogacenie wiedzy na temat zasad żywienia i nazywanie produktów potrzebnych do przygotowania kanapki dla przedszkolaka. Do rozmowy na ten temat wykorzystano kolorowe obrazki. Dzieci robiły kanapki z produktów przygotowanych na półmiskach, wymieniały co jest potrzebne do zrobienia kanapki, jakie zdrowe produkty powinny się na niej znaleźć, uzasadniały swój wybór. Następnie oglądały schemat piramidy zdrowego żywienia i wskazywały poziomy, na których znajdowały się produkty potrzebne do przygotowania zdrowej kanapki. Tego dnia wszystko zniknęło z półmisków, a to dowód na to, że samodzielnie przygotowany zdrowy posiłek znacznie lepiej smakuje.

  • Dzień Makaronu w grupie "Smerfy"

     25 pażdziernika obchodzimy Światowy Dzień Makaronu ustanowiony w 1995 roku z inicjatywy 40 producentów, by pokazać, że jest to produkt spożywany na całym świecie. W poniedziałek 26.IX. w grupie "Smerfy" makaron królował  w naszych  zabawach. Można by powiedzieć- od rana trwało u nas makaronowe szaleństwo. Aktywne działania dzieci skupiły się na ciekawych zabawach z użyciem różnego rodzaju makaronu:

    -dzieci poznały różne kształty i nazwy makaronu: penne, świderki, kolanka itp;

    - układały dowolne makaronowe kompozycje według własnego pomysłu;

    - ćwiczyły motorykę małą nawlekając na sznurek makaron penne;

    - bawiły się w łowienie makaronowych rybek;

     - obejrzały film edukacyjny "Jak zrobić domowy makaron";

    - wyklejały makaronem obrazki i kolorowały farbami.

    Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z naszych zabaw.

  • Grupa "Biedronki"- realizacja Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego, pt. "Skąd się biorą produkty ekologiczne?"

    23.10.2020r.

                              Dnia 23.10.2020r.  dzieci z grupy „Biedronki po raz kolejny uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego, pt. „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”, którego organizatorem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Głównym celem przeprowadzonych zajęć było kształtowanie u dzieci właściwych nawyków żywieniowych, opartych zwłaszcza na spożywaniu warzyw i owoców oraz wdrażanie do dbania o sprawność fizyczną. Tym razem dzieci uczestniczyły w zabawach dydaktycznych, podczas których poszerzały wiedzę, nabywały nowe umiejętności i doskonaliły swoje kompetencje. Podczas gry w Memory, pt. „Owoce i warzywa”, przedszkolaki rozwijały pamięć, koncentrację uwagi, doskonaliły spostrzegawczość, wzbogacały wiedzę i doświadczenie o nawykach żywieniowych i zdrowym stylu życia. W czasie układania hasła - „Zdrowie” z  pierwszych głosek nazw obrazków dotyczących zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania, dzieci poszerzały zasób słownictwa w zakresie zdrowia i żywienia, rozwijały słuch fonemowy, kształtowały umiejętność analizy głoskowej wyrazu, utrwalały umiejętność globalnego czytania. W trakcie zabawy dydaktycznej, pt. „Niedokończone zdania”, wzbogacały wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Podczas zajęć słuchały piosenek o zdrowym odżywianiu, witaminach i uprawianiu sportu. Dzieci będą też systematycznie oglądały filmy edukacyjne, pt. „Przygody Oli i Stasia”, na temat zasad odżywiania, które przeprowadzą je  przez przygodę zdrowego stylu życia. Twórcami serii filmów są eksperci z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, którzy podpowiadają, jak należy kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe, po które produkty spożywcze warto sięgać, jak również wskażą, która aktywność fizyczna jest odpowiednia dla dzieci. Zachęcamy rodziców do obejrzenia tych filmików wspólnie z pociechami oraz filmu dla dzieci, pt."Skąd się biorą produkty ekologiczne?" i lekcji pokazowej pod tym samym tytułem, nagranej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wszystkie informacje na ten temat zamieścimy również na poczcie grupy „Biedronki”. Oto linki do: lekcji pokazowej i filmu dla dzieci, pt. "Skąd sie biorą produkty ekologiczne?" i serii "Przygód Oli i Stasia".

    https://www.youtube.com/watch?v=je3E0z1oke0&t=330s&ab_channel=G%C5%82%C3%B3wnyInspektoratSanitarny

    lekcja pokazowa MRiRW, pt. "Skąd się biorą produkty ekologiczne?"

    https://www.youtube.com/watch?v=7_2NNcSqu5w&t=4s&ab_channel=MinisterstwoRolnictwaiRozwojuWsi

    film dla dzieci MRiRW, pt. "Skąd sie biorą produkty ekologiczne?"

    https://www.youtube.com/watch?v=ltr6xhuHvO4&t=41s&ab_channel=NarodoweCentrumEdukacjiŻywieniowej

    „Zbilansowana dieta dziecka”

    https://www.youtube.com/watch?v=ZzYZFbO0CAY&t=26s&ab_channel=NarodoweCentrumEdukacji%C5%BBywieniowej

     „Warzywa i owoce”

    https://www.youtube.com/watch?v=ylOowB2ZJuw&t=13s&ab_channel=NarodoweCentrumEdukacji%C5%BBywieniowej

    „Ryby”

    https://www.youtube.com/watch?v=Veacl9JyrQ&t=34s&ab_channel=NarodoweCentrumEdukacji%C5%BBywieniowej  

    „Produkty mleczne”

    https://www.youtube.com/watch?v=HSN9mM6lyzU&t=19s&ab_channel=NarodoweCentrumEdukacji%C5%BBywieniowej

    „Produkty Zbożowe”

    https://www.youtube.com/watch?v=lP6N9yRnWI8&t=19s&ab_channel=NarodoweCentrumEdukacji%C5%BBywieniowej

    „Sól, cukier, przyprawy”

    https://www.youtube.com/watch?v=jgJOS26G1wY&t=73s&ab_channel=NarodoweCentrumEdukacji%C5%BBywieniowej

    „Aktywność fizyczna”

    https://www.youtube.com/watch?v=6IFZKkybDOY&t=38s&ab_channel=NarodoweCentrumEdukacji%C5%BBywieniowej

    „Woda i napoje”

  • „Drzewo w krajobrazie” – grupa „Krasnale”

    20 października obchodziliśmy Dzień Krajobrazu, którego tematem przewodnim było „Drzewo w krajobrazie”. Dzieci z grupy „Krasnale” wspólnie z dziećmi z grupy „Smerfy” obejrzały film edukacyjny „Krajobrazy Polski”. Poznały krajobraz nizinny, wyżynny, nadmorski i górski. Zauważyły, że prawie we wszystkich krajobrazach występowały drzewa. Wykonały prace plastyczne na temat „Brzozy”, które obserwowały w ogrodzie przedszkolnym.

  • Obserwacja ślimaka w grupie "Biedronki".

       20.10.2020r.                            

                W sali grupy „Biedronki”, pojawił się „nieznajomy gość”. Mama Wojtka przyniosła olbrzymiego ślimaka afrykańskiego. Dzieci usłyszały dużo ciekawostek na temat swojego "gościa". Dowiedziały się, że to jeden z największych ślimaków występujących na lądzie, jego muszla wielkością jest zbliżona do ludzkiej pięści, jest zupełnie niegroźny dla człowieka, nie ma zębów tylko tarkę rogową i jedną nogę. Przedszkolaki przygotowały akwarium dla ślimaka, pani napełniła je ziemią, dzieci poukładały w nim muszle, kamienie oraz mlecz do jedzenia. Dowiedziały się też, że lubi on jeść ogórki i sałatę.  Po krótkiej kąpieli w misce z wodą, pani ułożyła ślimaka w akwarium. Nasz „gość” poczuł się od razu pewniej, wysunął się z muszli, wystawił wielkie czułki i zaczął badać otoczenie. Dzięki temu przedszkolaki mogły podziwiać jego silne ciało podczas wspinaczki po szybie akwarium. Rozmawiały też na ciekawy temat: „Po co ślimakowi muszla?. Powtarzały rymowankę, pt „Ślimak, ślimak wystaw rogi…”. Dzieci ucieszyły się, że będą mogły codziennie obserwować zachowanie ślimaka i obiecały, że będą o niego dbały.

     

     

     

  • Dzień krajobrazu w grupie "Biedronki".

    20.10.2020r.

                   20 października 2020 r. po raz piąty w Polsce obchodzono „Dzień Krajobrazu”. W tym roku głównym tematem obchodów było „Drzewo w krajobrazie”. Dzieci z grupy „Biedronki” wybrały się na nad kętrzyńskie jeziorko w celu podziwiania krajobrazu. „Spacer krajobrazowy” to dobry sposób na obserwacje, ukazanie, jak drzewa przyczyniają się do wzbogacania krajobrazu i poznanie ich znaczenia dla przyrody. Dzieci podziwiały drzewa, uczyły się rozpoznawania różnych gatunków, zauważyły, że rosną w grupach lub  pojedynczo, niektóre są bardzo duże, inne małe, oglądały różne kształty spadających z drzew liści i nazywały ich kolory. Najbardziej podobała im się stara wierzba nad jeziorkiem i jej sięgające aż do ziemi gałęzie. Dzieci otoczyły drzewo i zaśpiewały jesienną piosenkę. Chętnie pozowały do zdjęć pod potężną wierzbą. Po powrocie do sali oglądały na zdjęciach i planszach różne gatunki drzew, o różnych porach roku. Zobaczyły też drzewa namalowane przez znanych malarzy. Oglądały film, pt. "Mój krajobraz. Współtworzę i chronię" i dowiedziały się, że krajobraz to przestrzeń w drodze do przedszkola, w mieście i poza miastem. Usłyszały, że to my ludzie odpowiadamy za to, jak będzie wyglądać otaczająca nas przestrzeń czyli krajobraz wokół nas. Następnie każdy namalował farbami krajobraz, w którym drzewa odgrywały najważniejszą rolę.

     

  • Dzień Poczty Polskiej – grupa „Krasnale”

     Dnia 19.10. 2020r w grupie „Krasnale” obchodziliśmy Dzień Poczty Polskiej.

    Tego dnia przedszkolaki: poznały drogę listu od nadawcy do adresata; porządkowały zdobytą wiedzę podczas pracy z historyjką obrazkową; segregowały „listy” wg przyjętego kryterium; odgrywały scenkę z „paczką” (ciężką, lekką, gorącą, o brzydkim zapachu); zaprojektowały swój znaczek pocztowy; bawiły się w zabawę inscenizowaną z rekwizytami przy piosence „Listonosz”; w czasie spaceru odszukały budynek poczty w najbliższej okolicy i zrobiły pamiątkowe  zdjęcie.                                                                                                                                                                                                           

strona:

Wydarzenia

Kontakt

  • Miejskie Przedszkole Integracyjne Malinka w Kętrzynie
    Obrońców Westerplatte 16,
    11-400 Kętrzyn
  • (+89) 751 24 66

Galeria