Dnia 7.10.2020
W ramach realizacji zadań Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Eko-ludek” dzieci z grupy „Gwiazdeczki” przygotowały kącik ekologiczny w swojej Sali, obserwowały podczas spacerów po osiedlu, jak prawidłowo segregować odpady . Rozwijały zainteresowania ekosystemem podczas zajęć o tematyce leśnej; jak dbać prawidłowo zachować podczas spacerów lesie. Poznały regiony Polski w tym Album dotyczący Parków Krajobrazowych i ich ochrony. Dowiedziały się ciekawostek dotyczących Warmii i Mazur, wypowiadały się na temat ekologii. Na koniec wspólnie zaśpiewały piosenkę zespołu PZU Niestraszaki „Jeden pstryk” wspólnie omówiły jego treść.
Dnia 05.10.2020 r
Dzieci z grupy „Biedronki” oraz „Gwiazdeczki” rozpoczęły realizacje modułu październikowego II Edycji Projektu Czytelniczego pt. „Magiczna Moc Bajek” , którego celem było zapoznanie dzieci z Bajkami z dawnych, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych u dzieci oraz rozwijanie umiejętności swobodnej wypowiedzi na temat bajek.
Dzieci z grupy „Biedronki” zapoznały się bajkami z dawnych lat w formie multimedialnej m.in. „ Miś Uszatek” , „ Koziołek Matołek”, „Bolek i Lolek” . Dzieci miały okazje poznać formę oraz porównać jakoś obrazu do współczesnych wersji bajek. „Biedronki” zapoznały się z piosenkami z bajek, rozpoznawały niektóre bajki po melodii utworu.
Dzieci z grupy „Gwiazdeczki” zapoznały się z bajkami w formie słuchowisk m.in. „Bajki- Samograjki” , „ Miś Uszatek” , „Przygody Bolka, Lolka i Toli”. Rozwijały swoją wyobraźnie, starały się wypowiadać na tle grupy na temat słuchanych utworów.
Obie grupy „Biedronki” i „ Gwiazdeczki” wykonały prace plastyczną „Budę dla Reksia” oraz kolorowały Koziołka Matołka według podanej instrukcji. Grupy zapoznały się również z hymnem Projektu „Magiczna Moc Bajek” .
Dnia 05.10.2020r dzieci z grupy "Gwiazdeczki" rozpoczęły realizację Innowacji Pedagogicznej "Klucz do kodowania" opracowanej przez Elżbietę.P. Innowacja jest odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci, wymogi edukacyjne zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego, opublikowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2020/2021 oraz zalecenia Rady Unii Europejskiej z 2018 roku określające 8 kompetencji kluczowych. Głównym celem wprowadzanej innowacji jest rozwijanie 8 kompetencji kluczowych w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie, w ruchu, poprzez doświadczanie i eksperymentowanie. Wszystkie zaproponowane dzieciom aktywności, niezależnie od tematu i kompetencji kluczowej wzbogacone zostaną o elementy kodowania, programowania, robotyki, zagadek logicznych czy też problemów do rozwiązania, w których niezbędna będzie umiejętność tworzenia algorytmów. Podczas pierwszych zajęć zapoznano dzieci z matą do kodowania oraz rozegrano zakodowaną grę edukacyjną.
Światowy Dzień Uśmiechu to święto, którego pomysłodawcą był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi , tzw. "smiley face" , stworzonej w 1963r. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy chcemy widzieć u innych ludzi - bezinteresowny uśmiech i i radość życia. Dzieci z grupy "Smerfy" 05.10.2020r pokazły radość i wspaniałe uśmiechy swoim kolegom, koleżankom i paniom podczas wspólnych wesołych zabaw. Cele główne zajęć to: ● rozwijanie umiejętności wypowiadania się dzieci poprzez muzykę; ● wspieranie rozwoju umiejętności społecznych dzieci oraz kształtowanie cech wiążących się z optymistycznym podejściem do życia. Podsumowaniem wesołych zabaw były zdjęcia w wybranej przez dzieci fotobudce.
W piątek 02.10.2020r dzieci z grupy "Smerfy" ponownie gościły Panią bibliotekarkę z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kętrzynie. Tym razem Pani Bożenka przeczytała dziecim bajkę pt. "Gdzie mieszka szczęście?". Smerfy próbowały odpowiedzieć na bardzo trudne pytanie- gdzie, ich zdaniem mieszka szczęście?. Dla jednych szczęście to mama, tata, ulubiona zabawka, dla innych czas spędzony z koleżanką na placu zabaw lub wspólny wyjazd z rodziną na wakacje . Szczęście to również zabawy w przedszkolu czy jazda na rowerze. Na zakończenie spotkania dzieci wspólnie z Panią Bożenką bawiły się w tradycyjną zabawę kołową pt. "Stoi różyczka", którą z pewnością zna każdy rodzic.
W dniach 28.09.-04.10.2020r dzieci z grupy "Smerfy" zrealizowały 5 z 10 aktywności w ramach Ogólnopolskiego Programu "Cała Polska Programuje". Wyzwanie - konkurs ,,Cała Polska Programuje” to inicjatywa skierowana do szeroko rozumianej edukacji. Projekt pokazuje, że nauka programowania nie musi być ani trudna, ani nieciekawa, ani przeprowadzana wyłącznie w pracowni komputerowej. Podstaw programowania można uczyć odpowiedzialnie, wplatając go do codziennych aktywności dydaktycznych, niezależnie od realizowanych aktualnie treści, ani posiadanego w placówce wyposażenia. Wybrane aktywności nie są skomplikowane, nie wymagają też dużo czasu na ich wykonanie. Uczestnicy wyzwania wybierają te aktywności, które są odpowiednie do wieku i możliwości dzieci, z którymi pracują. Głównym celem wyzwania jest świadome, merytoryczne i metodyczne wprowadzanie elementów programowania i robotyki do zajęć dydaktycznych na różnych etapach edukacji (edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna). Zrealizowane aktywności to : Zaprogramuj zdrowie; Muzyczny kod; Marzę, myślę, konstruuję; Rysuję, maluję, koduję; Kubeczki od A do Z. Podczas zajęć dzieci kształtowały miękkie kompetencje: rozwijały logiczne algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, kreatywność; umiejętność pracy w zespołach. Kolejne aktywności przed Smerfami.
Szanowni Rodzice,
Serdecznie zapraszamy do włączenie się do projektu „Pod biało- czerwoną”, realizowanego pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Inicjatywa zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu roku masztów i flag każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Przedsięwzięcie ma na celu połączenie Polaków pod flaga państwową, a także godne uczczenie pamięci o bohaterach Bitwy Warszawskiej w 1920- w szczególności wśród młodego pokolenia.
Aby spełnić założenia projektu, wystarczy zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia online. Zachęcamy do oddawania głosu pod linkiem. Każdy mieszkaniec gminy może oddać jeden głos poparcia na swoją gminę.
Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji!
Dnia 30.09.2020r. w grupie „Smerfy” i „Krasnale” odbyło się spotkanie z oficerem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie asp. Eweliną Piaścik. Celem spotkania było utrwalenie zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w różnych sytuacjach.
Pani policjantka przypomniała podstawowe zasady dotyczące przechodzenia przez jezdnię. Wytłumaczyła jak należy zachowywać się w kontaktach z obcymi ludźmi, podczas ataku psa, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły pani policjantce dyplom z podziękowaniem od wszystkich dzieci.
Dnia 21.09.2020r w grupie "Smerfy" odbyły się zajęcia w ramach Projektu Edukacyjnego "Uczymy Dzieci Programować" pt. "Przez park, las i ogród idzie Pani Jesień". Głównmy celem zajęć jes poszerzenie wiadomości na temat jesieni, rozwijanie kompetencji miękkich oraz myślenia przyczynowo- skutkowego. Podczas zabaw dzieci szukały rozwiązań stawianych problemów porządkując krążki z różnorodnymi ilustracjami. Szczególną uwagę poświęcono symbolom związanym z latem i jesienią, utrwalając posiadaną już widzę na temat zmian w przyrodzie związanej z porami roku. Przedszkolaki próbowały swoich sił w kodowaniu z użyciem kolorowych kubeczków i kolorowaniem według ustalonego kodu.
„Wszyscy swoje święto mają: tańczą, skaczą i śpiewają” – pod takim hasłem 20 września 2020r. świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Od samego rana nasze przedszkolaki w swoich grupach uczestniczyły we wspólnych zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej, woreczków gimnastycznych, tańcach, śpiewach, konkursach i grach zespołowych. Nie zabrakło uśmiechu, radości oraz słodkiego poczęstunku. Było bardzo wesoło i kolorowo. Dla wielu dzieci był to pierwszy Dzień Przedszkolaka, który z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.
Dnia 18.09.2020r. nasze przedszkolaki wzięły udział już w 27 edycji Ogólnopolskiej Akcji „Sprzątanie Świata” Polska 2020 pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję” Nasze przedszkolaki wyposażone w worki i rękawice wysprzątały teren wokół przedszkola . Dzieci bardzo zaangażowały się w tę akcję i dokładnie wykonały swoje zadanie. Wszystkie zapełnione worki włożyły do kosza. Od dziś będą pamiętały, że należy dbać i szanować naszą przyrodę. Głównym celem tej akcji było ukazanie dzieciom skutków zaśmiecania „świata”, wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska, recyklingu. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.
Wiek przedszkolny jest doskonałym okresem do rozbudzania zainteresowań czytelniczych. W dniu 18.09.2020r w naszej grupie gościliśmy panią Bożenkę z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kętrzynie, która przybliżyła przedszkolakom swój zawód. Ta pierwsza wizyta zapoczątkowała realizację cyklicznych spotkań, które będą odbywały się co dwa tygodnie, mających na celu przybliżenie dzieciom piękna słowa literackiego, rozbudzenia zainteresowania książkami oraz pobudzania wyobraźni dzieci. Pani Bożenka przeczytała dzieciom bajkę o śwince Peppe pt. "Dzień w przedszkolu" oraz przygotowała muzyczną niespodziankę... przedszkolaki bawiły się wesoło przy piosence pt. "Jestem sobie przedszkolaczek". Kolejne spotkanie z bajką już za dwa tygodnie.
Dnia 15.09.2020r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia ubrania dzieci wypełnione były kolorowymi kropkami. Dzieci na zajęciach poznały genezę tego święta. Uważnie słuchały opowiadania oraz ogładały film jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, TALENT. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, są w koronie króla, a nawet zdobią kapelusz muchomora. Przedszkolaki wykonały również prace plastyczne z kropką w roli głównej. Bawiliśmy się również przy piosence o kropce.
Tego dnia było kolorowo i radośnie.
Dnia 16.09.2020 dzieci z grupy „Gwiazdeczki” podjęły matematyczne wyzwanie w ramach realizacji Projektu Edukacyjnego „20 minut dla matematyki” , którego celem jest rozbudzanie zainteresowania matematyką wśród dzieci, propagowanie zabaw i gier matematycznych, odkrywania matematyki w codziennym życiu. Dzieci bawiły się układając jesienne rytmy matematyczne. Utrwalały prace w małym zespole , dopasowywały elementy do siebie oraz bawiły się rytmami matematycznymi, przeliczały i opisywały elementy charakterystyczne dla koszyka jesiennego.
Dnia 10.09.2020 r dzieci z grupy „Gwiazdeczki” rozpoczęły realizacje zadań Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego pt. „Emocje” Głównym założeniem projektu jest pokazanie dzieciom, że ludzie nie tylko różnią się od siebie wyglądem, zachowaniem, kolorem skóry, wyznaniem, etc., bo nie wszystkie różnice widać gołym okiem np. choroby serca, autyzm, cukrzycę.
Dlatego aby budować od najmłodszych lat przyjazny stosunek do inności, uczestniczymy w tym przedsięwzięciu.
W tym miesiącu realizacje projektu rozpoczęliśmy od rozmowy o emocjach. Dzieci uczyły się wyrażać swoje uczucia i nazywać je. Nasze nastroje oznaczaliśmy odpowiednim kolorem. Zapoznaliśmy dzieci z bajkami terapeutycznymi, które w łagodny i przystępny sposób, pomagają uporać się z przykrymi emocjami, jakie mogą towarzyszyć przedszkolakom. Dzieci poznały opowiadania: "O odważnej pszczole" M. Abraszewskiej, oraz "Nie chcę mieć rodzeństwa" D. Golisz. Mimo, ż tematyką projektu nie jest łatwa „Gwiazdeczki” świetnie sobie poradziły z wyrażaniem emocji.
Dnia 09.09.20 roku dzieci uczestniczyły w zajęciach matematycznych w ramach projektu ‘ 20 minut dla matematyki”. Celem było utrwalenie nazw figur geometrycznych i ich kształtów, rozwijanie twórczej wyobraźni, utrwalenie umiejętności klasyfikowania figur według kształtu, wielkości, koloru, umiejętność przeliczania w zakresie 10. Dzieci współdziałały w zespołach tworząc układanki figurowe, segregowały klocki według kształtu, koloru, wielkości . Przeliczały na kropkach , liczmanach, patyczkach w zakresie 10. Bawiły się przy muzyce. Na zakończenie wykonały prace plastyczne z kolorowej wycinanki tworząc różne pojazdy.
Dnia 08.09.2020 dzieci z grupy „Krasnale” podjęły matematyczne wyzwanie w ramach realizacji Projektu Edukacyjnego „20 minut dla matematyki” , którego celem jest rozbudzanie zainteresowania matematyką wśród dzieci, propagowanie zabaw i gier matematycznych, odkrywania matematyki w codziennym życiu. Uczenie czynnościowe, czyli poprzez działanie - dziecko nie uczy się matematyki wypełniając zadania w kartach pracy, tylko poprzez manipulację przedmiotami, doświadczanie, próby, popełnianie błędów, w czasie i przestrzeni.
Dzieci bawiły się w „Krainie figur”, rozpoczęły zabawę od kształtu koła. Utrwalały kształty, figury, kolory, przeliczały, układały rytmy, rozróżniały wielkości w zabawie: „Rozpoznaj figurę”, „Koło parzy”, „Co ze mnie ułożysz”, „Geometryczne Królestwa” , „Kto mnie policzy?”.
Pracowały w zespołach, w parach, pojedynczo. Na sam koniec przedszkolaki sprawdzały swoje szczęście w grze „Bingo FIGUROWE”.
Dnia 08.09.2020 dzieci z grupy „Gwiazdeczki” obchodziły „Dzień Marzyciela”. Dzieci wraz z nauczycielką rozmawiały o tym, co to są marzenia, kto to jest marzyciel, o czym marzą dzieci. „Gwiazdeczki” wspólnie tworzyły prace plastyczna- balony, na których umieszczone zostały nasze marzenia. Dzieci poznały wiersz „Dyzio Marzyciel” oraz bajkę multimedialną pt. „ Skrzydlate marzenia- pomysłowy Dobromir”. Był czas na wspólne tańce i zabawy przy piosenkach o marzeniach.
W dniach 01-15.07.2020r dzieci 5-6 letnie realizowały Projekt Edukacyjny „Wakacyjne zadania bez nudy”, którego organizatorem było EduSense spółka z.o.o, Kodowanie na dywanie Anna Świć, Fundacja rozwoju edukacji cyfrowej. Ogólnopolski projekt edukacyjny ,,Wakacyjne zadania bez nudy” to inicjatywa skierowana zarówno do placówek oświatowych (przedszkola, świetlice, półkolonie...) jak i rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Głównym celem projektu jest świadome, merytoryczne i metodyczne wprowadzanie elementów programowania, jako formy ciekawego i wartościowego spędzania czasu wolnego. Nauka podstaw programowania nie musi być ani trudna, ani nieciekawa, ani przeprowadzana wyłącznie w pracowni komputerowej. Wręcz przeciwnie, jest świetnym lekarstwem na nudę, ciekawą alternatywą spędzania wolnego czasu, zarówno w pomieszczeniu, jak i na dworze. Zaproponowane zadania były dla dzieci wartościową lekcją i świetną zabawą.
Miejskie Przedszkole Integracyjne "Malinka" wzięło udział w Międzyszkolnym Festiwal Nauki i Sztuki. Organizatorami Festiwalu był Obwód Warmińsko - Mazurski ZHR we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 13 im. KEN w Olsztynie, natomiast Warmińsko - Mazurski Kurator Oświaty przyjął Patronat honorowy nad festiwalem. Celem podejmowanych działań było stworzenie możliwości prezentacji kreatywności nauczycieli i uczniów, wypromowanie nieszablonowych form pracy i sposobów realizacji podstawy programowej, ukazanie kompetencji kluczowych w sytuacji pozaszkolnej, a jakże ze szkołą związanej. Udział wybranych minimum trzech konkursach dawało szansę zdobycia tytułu “Zda(o)lnego Przedszkola”. Nasza placówka dokonała zgłoszenia do konkursów: Przedmiotowy escaperoom lub przedmiotowa internetowa gra planszowa ; Konkurs fotograficzny Serce na zdjęciu ; Kulinarne tradycje Polski lub regionu ; Start up - pomysł na innowacyjną inicjatywę szkolną w czasie pandemii; Międzyszkolny konkurs recytatorski “Mistrzowie Słowa” ; Muzyka klasyczna - nie taka poważna ; Ciekawa lekcja przyrody. Przedszkole spełniło zasady Festiwalu i tym samym otrzymało Certyfikat ,,Przedszkola Zda(o)lnego”.Uroczystość rozdania certyfikatów odbędzie się w nowym roku szkolnym 2020/2021 w Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Za udział w konkursie “MUZYKA KLASYCZNA – NIE TAKA POWAŻNA” Jury postanowiło przyznać następujące miejsca: W kategorii przedszkole oraz klasy 1-3 :
Wyróżnienia:
Miejskie Przedszkole Integracyjne ,,Malinka” w Kętrzynie (ucz. Weronika W)
Miejskie Przedszkole Integracyjne ,,Malinka” w Kętrzynie (ucz. Maciej C). Serdecznie gratulujemy.