20.10.2020r.
20 października obchodzimy Dzień Seniora. Z tej okazji dzieci z grupy „Gwiazdeczki” i „Biedronki” wykonały laurki dla osób starszych z Domu Pomocy Społecznej w Kętrzynie. Ten dzień to okazja do przypomnienia wszystkim, a w szczególności małym dzieciom , jak ważną część społeczeństwa stanowią osoby starsze. I choć może nie mają już tak dużej siły fizycznej, ich mądrość spowodowana doświadczeniem życiowym jest nieoceniona. Przedszkolaki rozmawiały o tym, jak ważna jest pomoc dla osób starszych, szacunek wobec nich oraz pamięć o ich potrzebach. W tym trudnym dla seniorów czasie, kiedy dzieci nie mogły się spotkać z nimi osobiście, wykonały laurki w kształcie serc, które zostaną przekazane do Domu Pomocy Społecznej w Kętrzynie.
20 października 2020 r. po raz piąty w Polsce odchodzimy Dzień Krajobrazu- święto ustanowione w celu promowania zagadnień związanych z ochroną i planowaniem krajobrazu. W tym roku głównym tematem obchodów jest drzewo w krajobrazie. Dzieci z grupy "Smerfy" w związku z obchodami tego święta obejrzały wspólnie z grupą "Krasnale" film edukacyjny pt." Krajobrazy Polski", dzieki któremu poznały krajobraz nizinny, wyżynny, nadmorski i górki. Podczas zajęć miały okazję podziwiać krajobraz w malarstwie i utrwalić zdobyte wiadomości. Chętnie brały udział w zabawie muzyczno- ruchowej pt. "Oto Morze Bałtyckie jest" M. Tomaszewskiej. Najwięcej jednak radości sprawiło dziecim tworzenie kreatywnych obrazów z wykorzystaniem naturalnych materiałów takich jak: liście, kamienie, gałęzie, patyki, muszelki, kora oraz kolorowa bibuła. W grupach zadaniowych stworzyły przepiękne, "żywe" krajobrazy przedstawiajace las, góry i morze. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Dnia 20.2020
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska już po raz piąty ogłosiła 20 października Dniem Krajobrazu. W tym roku głównym tematem obchodów jest drzewo w krajobrazie. Z tej okazji przedszkolaki rozmawiały o znaczeniu drzew w życiu człowieka. Dowiedziały się, jakie korzyści mamy z drzew i dlaczego należy o nie dbać, jak również omawiały wpływ żywiołów na procesy wzrostu roślin w tym drzew. „Gwiazdeczki” wybrały się na spacer w koło jeziorka Kętrzyńskiego, aby dokonać obserwacji drzew i roślin. Dostrzegały zmiany, jakie zachodzą w krajobrazie pod wpływem jesienni. Dzieci wspólnie bawiły się do melodii piosenki pt. „Drzewo” zespołu Małe TGD. Z uwagą słuchały opowiadania obrazkowego pt. „historia kropli wody” oraz tworzyły prace plastyczną metodą kolażu „ Polska w Krajobrazie” ,starając się odtworzyć na mapie poszczególne regiony Polski ; góry, morzę, swoją miejscowość.
19.10.2020r obchodziliśmy Dzień Poczty Polskiej. Z tej okazji przedszkolaki z grupy „Smerfy” uczestniczyły w zajęciach podczas których poznały zawód listonosza i jego obowiązki. Dzieci, dowiedziały się na podstawie bajki "Przygody Panny Kreseczki", jak długą drogę musi przebyć list lub paczka, by w końcu trafić do skrzynki pocztowej. Na podstawie bajki każde dziecko ułożyło historyjkę obrazkową pt. "Droga listu". Przedszkolaki poznały zawartość torby pana listonosza, odlądały różne pocztówki, koperty, znaczki pocztowe. Wesoło bawiły się przy piosence pt. "Listonosz" oraz klasyfikowały listy do odpowiednich skrzynek pocztowych. Podsumowaniem zajęć było wykonanie znaczka według własnego pomysłu z wykorzystaniem kolorowych figur geometrycznych.
Dnia 19.10.20 r
19.10.2019 obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Poczty Polskiej oraz Dzień Listonosza. Poznaliśmy zawód listonosza i jego obowiązki. Dzieci miały możliwość zaprojektowania swojego znaczka pocztowego, oraz zadresowowania koperty. Gwiazdeczki podczas spaceru szukały charakterystycznego znaczka Poczty Polskiej widniejące na skrzynkach na listy.
Doskonaliliśmy umiejętność przeliczania podczas gry planszowej o nazwie „Poczta”, w której dzieci wcielały się w rolę listonoszów roznoszących lisy z miejsca na miejsce.
Dnia 16 października 2020 roku dzieci z grupy „ Biedronki” i „ Smerfy” wzięły udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt: „ Odbicie duszy, zwierciadło serca- baśniowy portret w ramie zamknięty”. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej z okazji obchodzonego 5 listopada Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Celami konkursu jest: popularyzacja literatury dziecięcej, propagowanie idei czytania wśród dzieci i młodzieży, doskonalenie w posługiwaniu się różnymi technikami plastycznymi, rozwijani wyobraźni i zdolności plastycznych oraz zachęcanie dzieci do aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu. Życzymy naszym uczestnikom powodzenia.
18 października przypada Dzień Poczty Polskiej. W grupie „ Biedronki” ten dzień obchodziliśmy 16 października 2020 roku. Aby przybliżyć dzieciom to święto udaliśmy się na wycieczkę na najbliższą pocztę. Jednakże ze względu na panującą pandemię ograniczyliśmy się tylko do obejrzenia poczty z zewnątrz. Przedszkolaki zapoznały się z wyglądem budynku, skrzynkami pocztowymi oraz poznały najważniejszy symbol urzędów pocztowych czyli trąbkę. Miały możliwość zaobserwować ludzi wchodzących na pocztę niosących listy i paczki do wysłania. Po powrocie do przedszkola dzieci obejrzały film edukacyjny przedstawiający pocztę od środka. Poznały osoby pracujące na poczcie i jakie sprawy można na niej załatwić. Na zakończenie wspólnie wykonały gazetkę tematyczną związaną z pocztą.
16.10.2020 r
Dzieci z grupy „Gwiazdeczki” obchodziły Światowy Dzień Chleba. Poznały skąd mamy chleb, pieczywo dopasowywały rodzaje chleba min. Bułki, tosty, bagietki, precle, chałki itp. Wypowiadały się na temat smaku chleba oraz jego rodzajów. Celem było zapoznane dzieci z produkcją chleba, zachęcanie do swobodnych wypowiedzi na temat chleba. „Gwiazdeczki” zabawiły się w piekarza tworząc własne wypieki z masy solnej.
16 listopada dzieci z grupy „Krasnale” obchodziły Dzień Chleba.
Tego dnia przedszkolaki:
- poznały produkty potrzebne do wypieku chleba;
- obejrzały film edukacyjny „Od ziarenka do bochenka”;
- układały najpierw wspólnie, potem samodzielnie historyjkę „Etapy powstawania chleba”;
- degustowały różne gatunki chleba;
- uczestniczyły w zabawach ruchowych ze śpiewem „Mało nas do pieczenia chleba”, „Rolnik na dolinie”;
- brały udział w pieczeniu bułeczek z pszennej pełnoziarnistej mąki.
16.102020r.
Dnia 16.10.2020r dzieci z grupy „Biedronki uczestniczyły w kolejnych zajęciach zorganizowanych w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego, pt. „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”. Tym razem „Biedronki” zdobywały wiadomości na temat ekologicznych owoców, poniewaz jesień to pora roku, w której dojrzewają. Celem zajęć, zgodnym z założeniem programu, było propagowanie zdrowego stylu życia i kształtowanie umiejętności wyboru zdrowych produktów ekologicznych poprzez zachęcanie dzieci do spożywania owoców, które są zdrowe, zawierają wiele witamin i minerałów, a ze względu na swój słodki smak mogą zastąpić słodycze. Przedszkolaki już wiedzą jak ważne miejsce w piramidzie zdrowego odżywiania zajmują owoce. Utrwaliły te wiadomości na pierwszych zajęciach zrealizowanych w ramach projektu. Korzystając z plansz i książeczek, pt. „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”, dowiedziały się w jakich miesiącach dojrzewają nasze krajowe owoce, poznały nazwy owoców rosnących na krzewach, usłyszały wiele wiadomości na temat przygotowywania: kompotów, soków, konfitur i mrożonek z wybranych, najlepszej jakości owoców- dzięki temu cieszymy się ich smakiem zimą. Na zakończenie wykonały przestrzenną pracę plastyczno- techniczną- „Ekologiczne owoce na talerzyku”. W czasie kolorowania w obrębie kontur, wycinania wzdłuż linii, zginania papieru według instrukcji, sklejania drobnych elementów, takich jak listki i ogonki oraz ozdabiania talerzyków według własnego pomysłu, kształtowały wiele umiejętności. Rozwijały sprawność manualną, percepcję wzrokową, koordynację wzrokowo- ruchową i kreatywność. Natomiast dzieląc nazwy owoców na sylaby i głoski kształtowały i doskonaliły słuch fonemowy. Papierowe gruszki i jabłka na talerzyku, dzieci wykorzystały podczas zabawy w kąciku kuchennym- częstowały się nawzajem i zachęcały do jedzenia zdrowych owoców.
16 października obchodzimy Światowy Dzień Chleba, który został ustanowiony w 1979 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w 35. rocznicę utworzenia tej organizacji. Chleb gości na naszych stołach każdego dnia, więc naszym celem było zapoznanie dzieci z jego historia, procesami wypieku i rodzajami. W piątek (16.10.2020) dzieci poznały składniki, które wykorzystuje się do produkcji chleba, obejrzały film edukacyjny pt. "Od ziarenka do bochenka", liczyły chlebki, rogaliki i bułki. Poznały różne gatunki chleba min.- żytni, mieszany, pszenny, degustowały świeży, pachnący i kruchy chleb. Przedszkolaki uczestniczyły również w zabawach muzyczno- ruchowych "Mało, nas do pieczenia chleba", "Rolnik na dolinie". "Zasialli górale owies". Kulminacją zajęć było wykonanie swojego małego chlebka. Dzieci samodzielnie ugniatały, formowały i ozdabiały ciasto makiem i rodzynkami. Ile mieliśmy przy tym zabawy i radości pokazują zdjęcia w naszej galerii. Było pyszne...
Dnia 15.10.2020 r
Dzień Mycia rąk to idealna okazja do zbudowania dobrych nawyków higienicznych już od najmłodszych lat. Powszechnie panującą pandemia sprawia, że dbałość o higienę naszych rąk stała się jeszcze większym priorytetem. Częste mycie na stałe wpisało się w napięty harmonogram dnia.
Celem tegorocznych obchodów było zwrócenie uwagi na wciąż istniejący problem chorób, spowodowanych właśnie brakiem higieny rąk u dzieci oraz podkreślenie konieczności mycia rąk w wielu sytuacjach w ciągu dnia. Tego dnia dzieci układały historyjkę obrazkową pt. „Ukryte bakterie” , omawiały miejsca gdzie można spotkać bakterie, obejrzały zdjęcie bakterii pod mikroskopem, zapoznały się z etapami poprawnego i starannego mycia rąk. Na zakończenie gwiazdeczki wesoło tańczyły przy piosence pt. „Moda na czyste ręce”.
15.102020r.
Dnia 15.10.2020r dzieci z grupy „Biedronki uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego, pt. „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”, którego organizatorem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Głównym założeniem programu i celem przeprowadzonych zajęć było zrozumienie czym są produkty ekologiczne. Były to kolejne zajęcia, na których przedszkolaki zajmowały się tematem ekologicznej żywności. Na poprzednich, w celu utrwalenia posiadanej już wiedzy, dzieci analizowały zawartość piramidy żywienia. Tym razem oglądały film animowany, pt. „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”- poznały szczegóły powstawania żywości ekologicznej. Po projekcji, uczestniczyły w rozmowie kierowanej pytaniami nauczyciela na temat treści filmu. Następnie korzystały z książeczek, pt. „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”, które organizatorzy projektu zapewnili dla każdego dziecka. Wyszukiwały ilustracje, których treść była omawiana na obejrzanym filmie. Oglądały obrazki i zdjęcia dotyczące omawianej tematyki w książeczkach i na filmie:
- dowiedziały się w jaki sposób powstaje ekologiczna mąka, jakie produkty żywnościowe otrzymujemy z mąki i jakie składniki są potrzebne do upieczenia chleba;
- dowiedziały się, że 16 października obchodzimy Światowy Dzień Chleba, który jest podstawowym elementem posiłków wszystkich ludzi na świecie;
- usłyszały jak powstaje ekologiczny nabiał, poznały „drogę mleka” do mleczarni, wymieniały produkty wytwarzane z mleka;
- zobaczyły na filmie, skąd pochodzą ekologiczne jaja, dowiedziały się, że jaja są bogatym źródłem witamin, białka i składników mineralnych potrzebnych dla naszego zdrowia;
- poznały taki sposób hodowli zwierząt gospodarskich, aby otrzymać z nich ekologiczne mięso i wędliny;
- zapamiętały, że ekologiczne ryby hodowane w stawach, są cennym składnikiem naszej diety;
- usłyszały kilka ciekawostek na temat uprawy ekologicznych warzyw;
- oglądały na ilustracjach rośliny o właściwościach leczniczych i smakowych z naszych pól i łąk, czyli zioła;
- poszerzyły swoje wiadomości na temat grzybów rosnących w lasach;
- przypomniały sobie w jaki sposób pszczoły produkują miód;
Poznając ( poprzez film i ilustracje w książeczce) cały rozkład dnia rolnika, dzieci przekonały się, ile trudu musi on włożyć w to, aby żywność produkowana w jego gospodarstwie otrzymała znaczek EKO- „produkt ekologiczny”.
EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. W dniach 12-15.10.2020r dzieci z grupy "Smerfy" przyłączyły się do Europejskiego święta programowania. W programie "Uczymy dzieci programować" A. Świeć świętować już zaczęliśmy biorąc udział w wyzwaniu "Cała Polska Programuje", jednak wyzwanie trwa nadal i możemy w dalszym ciągu wprowadzać dzieci w świat elementów programowania i robotyki podczas codziennych zajęć dydaktycznych. Tym razem dzieci poznały wirtualną matę, którą wykorzystaliśmy do zabawy "Wędrujący Miś", śledząc drogę misia i wykonyjąc aktywności ruchowe przypisane kolorowym polom. Podczas zajęć uczyliśmy się pracy z puzzlami AR układając trasy dla Ozobota programując różne komendy np. turbo, skręć w prawo, w lewo, jedż wolno itp. "Smerfy" po raz pierwszy próbowały swoich sił pracując z aplikacją Lightbot, w których robot próbuje dotrzeć na wszystkie granatowe pola. Na każdym z tych pól musi zaświecić żarówkę. Robot porusza się „do przodu”, może też obracać się w prawo lub w lewo. Symbol sprężynki umożliwia mu wykonanie podskoku i zeskoku. Praca z aplikacją Lighbot to wspaniała zabawa a jednocześnie ciekawa i wciągająca nauka.
Dnia 13.10.2020r w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Mały Miś w świecie wielkiej literatury"- Mały Miś w świecie emocji" dzieci z grupy "Smerfy" rozmawiały na temat emocji. Mały Miś- Antoś, po raz pierwszy odwiedził nasze przedszkole, zapoznał się z dziećmi i wprowadził nasze przedszkolaki poprzez opowiadanie w świat emocji. Głównym celem modułu "Mały Miś w świecie emocji" jest kształtowanie u dzieci umiejętności rozpoznawania, nazywania i rozróżniania emocji oraz rozwijanie zdolności radzenia sobie z nimi. Podczas spotkania z Misiem Antosiem dzieci uczestniczyły w zabawach pomagających w rozpoznawaniu i pokazywaniu emocji. Prezentowane zdjęcia ilustrujące emocje wykorzystano do zabawy- Krąg emocji, w której przedszkolaki pokazywały "miny" zgodnie z wylosowaną ilustracją. Na zakończenie zajęć wspólnie ułożyliśmy domino obrazkowe "Emocje".
Miejskie Przedszkole Integracyjne "Malinka" w dniach 16 marca 2020 – 30 czerwca 2020 r. wzięło udział w Międzyszkolnym Festiwalu Nauki i Sztuki organizowanym przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Warmińsko – Mazurski oraz Szkołę Podstawową nr 13 im. KEN w Olsztynie. Celem przedsięwzięcia było stworzenie możliwości prezentacji kreatywności nauczycieli i uczniów, wypromowanie nieszablonowych form pracy i sposobów realizacji podstawy programowej, ukazanie kompetencji kluczowych w sytuacji pozaszkolnej. Festiwal był znakomitą okazją do pokazania efektów wspólnej pracy nauczycieli, dzieci i rodziców na zajęciach on-line. Powstał dzięki chęci współpracy wielu osób, stowarzyszeń, szkół, organizacji miejskich i gminnych, związanych z nauką i sztuką. To przede wszystkim efekt pracy ludzi, którzy myślą kreatywnie, nieszablonowo i wiedzą, że edukacja jest wielowymiarowa, a sukces dziecka zależy od motywacji, autorytetu mistrza i ciekawości świata.
Dnia 09.10.2020r o godzinie 12.00 w Warmińsko- Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczysta gala i podsumowanie Międzyszkolnego Festiwalu Nauki i Sztuki. Certyfikaty przedszkolom i szkołom z naszego województwa , które aktywnie uczestniczyły w działaniach konkursowych wręczył Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, Krzysztof Marek Nowicki, który sprawował patronat honorowy nad Festiwalem. Gala była okazją, aby podziękować przedszkolom, szkołom i nauczycielom, którzy dołączyli do budowania więzi i relacji w środowisku szkolnym i przedszkolnym oraz podejmowali wspólne działania w czasie izolacji.
Zdobycie Certyfikatu Przedszkola Zd@(o)lnego to efekt pracy wszystkich nauczycieli, dzieci i rodziców. Dzięki wspólnym działaniom zgłosiliśmy do konkursu wiele inicjatyw, które realizowaliśmy podczas zdalnego nauczania: Przedmiotowy escaperoom lub przedmiotowa internetowa gra planszowa, Konkurs fotograficzny "Serce na dłoni", Kulinarne tradycje Polski lub regionu, Start up - pomysł na innowacyjną inicjatywę szkolną w czasie pandemii, W klasowej galerii sztuki, Muzyka klasyczna - nie taka poważna, Ciekawa lekcja przyrody. Nasza placówka otrzymała również dyplom i zajęła III miejsce w konkursie Start up za zorganizowanie akcji ogólnoprzedszkolnej "Dzień niezapominajki".
Serdecznie dziękujemy rodzicom i dzieciom za podjęcie trudu i wyzwania, jakim była dla nas wszystkich praca z dzieckiem podczas nauki zdalnej. Jesteśmy przekonani, że nic nie jest w stanie zastąpić kontaktu z dziećmi i relacji jaką tworzymy w przedszkolu. Wierzymy głęboko, że przedszkole to nie tylko budynek, ale dzieci,rodzice i nauczyciele z pasją i zaangażowaniem wykonujący swoją pracę.
Szanowni Rodzice,
Zwracamy się do Was z ogromną prośbą o pomoc i wsparcie w akcji na rzecz chorego na SMA 19 miesięcznego Aleksandra Lewandowskiego. Prosimy abyście włączyli się w działania mające na celu uzbieranie ogromnej sumy pieniędzy- 9,5 mln zł. Niezbędnej na leczenie małego Oleczka. Każda pomoc ma znaczenie, nawet tak drobny gest, jak przyniesienie do Miejskiego Przedszkola Integracyjnego „Malinka” plastikowych nakrętek oraz umieszczenie ich w specjalnym pojemniku w holu przedszkola . Jest to symboliczny gest, a może pomóc w walce z chorobą małemu Olusiowi i jego rodzicom. Zachęcamy również do udziału w Akcji na facebooku #Oluś pokona SMA oraz można dokonywać wpłat na stronie link poniżej. Wszelkie zapytania można kierować pod adres: oleczeksma@gmail.com .
Dziękujemy za Wasze wsparcie.
12.10.2020r.
Dnia 12.10.2020r dzieci z grupy „Biedronki brały udział w zajęciach zorganizowanych z okazji „Dnia bezpiecznego komputera”. Celem akcji jest informowanie o zagrożeniach płynących z sieci oraz promowanie bezpieczeństwa informatycznego. Grupą wymagającą szczególnej ochrony są dzieci. Rodzice i nauczyciele chroniąc młode pokolenie przed zagrożeniami, powinni pamiętać o informowaniu dziecka, o niebezpiecznych i szkodliwych konsekwencjach niewłaściwego używania komputera i Internetu. Przedszkolaki z grupy „Biedronki” poznały zasady bezpiecznego użytkowania komputera i starały się zapamiętać, że: zawsze należy pytać o pozwolenie rodziców na korzystanie z komputera, grać tylko wtedy, gdy rodzice są w domu, grać tylko tyle, na ile pozwolą dorośli, wyłączać komputer gdy czas wyznaczony mija, wymyślać dla siebie inne zabawy, przed zaśnięciem wyłączać komputer i posłuchać, np. bajki. Zasady korzystania z komputera dzieci poznały poprzez: rozmowę kierowaną pytaniami na dany temat, oglądanie bajki o małym robocie, pt. „Necio”, wysłuchanie opowiadania, pt.„W komputerowym świecie” autorstwa Agnieszki Pasternak - o chłopcu, który nadmiernie korzystał z komputera i o skutkach jego niewłaściwego postępowania, uczestniczenie w zabawie ruchowo- integracyjnej przy muzyce, pt. „Dobre i złe roboty w sieci” oraz wykonanie pracy plastyczno- technicznej, pt. „W świecie technologii”. Dzieci rysowały, kolorowały, wycinały i ozdabiały: roboty, laptopy i komputery. Wspólnie z nauczycielką urządziły wystawę prac w sali.
12.10.2020r.
Dnia 12.10.2020r dzieci z grupy „Biedronki uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego, pt. „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”. Organizatorem projektu jest Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Kętrzynie. To nowy, ogólnopolski program edukacyjny skierowany do dzieci uczęszczających do przedszkoli w wieku 5-6 lat, opracowany wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Okres przedszkolny jest niezmiernie ważnym etapem kształtowania się postaw determinujących aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Dlatego też istotne jest edukowanie dzieci w zakresie prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat. Utrwalone wówczas przyzwyczajenia zdrowotne i nawyki decydują o późniejszym stylu życia. Konsumenci ekologicznej żywności nie tylko dbają o dietę i aktywność fizyczną, cechuje ich też mniejsze prawdopodobieństwo nadwagi i otyłości. Ten program profilaktyczny skierowany jest także do rodziców, gdyż dzięki temu jego skuteczność może być większa. Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Główne założenia programu to: zrozumienie czym są produkty ekologiczne, kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych, propagowanie zdrowego stylu życia oraz zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych. Organizatorzy projektu zapewnili dla każdego dziecka książeczkę, pt. „Skąd się biorą produkty ekologiczne?’, z której dzieci korzystały podczas zajęć. Przedszkolaki dowiedziały się ogólnie: skąd się biorą produkty ekologiczne, dlaczego warto je wybierać, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia oraz jak przestrzegać zasad higieny. Dowiedziały się jak wygląda znaczek EKO- "produkt ekologiczny". Wyklejały piramidę żywienia i analizowały jej zawartość. Utrwalały umiejętność globalnego czytania podczas przyklejania podpisów przy odpowiednich obrazkach przedstawiających produkty żywnościowe, uczestniczyły w zabawie ruchowej „Jaki lubisz sport?”, a na zakończenie wysłuchały opowiadania, pt. „O tym jak smok nauczył się jeść”.
Dnia 12.X.2020r dzieci z grupy "Smerfy" obchodziły Dzień Bezpiecznego Komputera. To inicjatywa, która ma na celu informowanie o zagrożeniach płynących z sieci oraz promować bezpieczeństwo informatyczne. Dzień Bezpiecznego Komputera zapoczątkowano 12 października 2004 roku. Jego honorowym patronem jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji w całym kraju odbywają się liczne akcje informacyjne i edukacyjne. Obecnie komputer stał się narzędziem codziennego użytku. Wykorzystujemy go do pracy, rozrywki i nauki. Zapewne nikt nie wyobraża sobie już życia bez komputera. W dniu dzisiejszym w naszej grupie nauczycielki przeprowadziły na swoich zajęcich zabawy dotyczące bezpiecznego korzystania z komputera i sieci internetowej. Dzieci wypowiadały się na temat, co to jest komputer i internet, tworzyły z włóczki nietypową sieć internetową, obejrzały bajkę o robocie Neciu i jego przyjacielu Jasiu, grały w gry edukacyjne z wykorzystaniem tablicy interaktywnej oraz rozmawiały o zasadach korzystania z komputera. Na zakończenie zajęć dzieci kolorowały laptopa, a następnie drogą głosowania wybrały dwa najładniejsze rysunki. Zwyciężyła Dorotka i Gabryś zdobywajjąc największą liczbę głosów.