W miesiącu grudniu wszystkie grupy przedszkolne odwiedziła pani Ewa przeprowadzając zajęcia dodatkowe – dogoterapię. W tym miesiącu towarzyszył jej piesek Milka lub kot Celina. Dzieci chętnie brały udział w proponowanych zabawach, słuchały opowieści Pani Ewy o zwyczajach zwierząt, dzieliły się swoja wiedzą i doświadczeniami. Każde spotkanie kończyło się nagrodą dla wszystkich uczestników – kolorowanką i pieczątką .
Tradycją naszego przedszkola jest podejmowanie współpracy ze środowiskiem lokalnym min. też ze Szkołą Podstawową. Pierwsza wizyta w szkole to duże przeżycie dla większości dzieci. Dnia 18.12.2019r Smerfy odwiedziły swoich niewiele starszych kolegów i koleżanki w Szkole Podstawowej nr1 im. Feliksa Nowowiejskiego. Na zaproszenie Pani Bożenki, wychowawczyni klasy Ic mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda szkoła, klasa, podręczniki oraz lekcja edukacji plastycznej. W nawiązaniu do tematu nadchodzących świąt Bożego Narodzenia dzieci wspólnie wykonały pracę z kolorowych pasków papieru pt "Świąteczna choinka". Zadanie stało się również okazją do wymiany doświadczeń i wiadomości dotyczących tradycji świątecznych, śpiewania kolęd, ale również wspomień o przedszkolu naszych byłych wychowanków. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze, pełnej zrozumienia i współpracy. Z pewnością za kilka tygodni ponownie odwiedzimy Panią Bożenkę i klasę Ic uczestnicząc w kolejnej lekcji.
Dnia 16.12.2019 dzieci z grupy „Gwiazdeczki” zapoznały się z prezentacją multimedialna przedstawiająca występy baletowe w tym najsłynniejszy balet pt. „Jezioro Łabędzie” .Każda dziewczynka marzy o tym, aby zostać baletnicą. Wielką radość sprawiło nam oglądanie tańczących baletmistrzów. Próba odwzorowania ich ruchów okazała się jednak nie lada wyczynem.
Gwiazdeczki wspólnie kolorowały, malowały farbami oraz przyklejały piórka do sukienek baletnic, tak aby najwierniej odtworzyć scenę z „Jeziora łabędziego” .
W cudownej świątecznej atmosferze gdzie Mikołaj rozdaje prezenty, pamięta o każdym dziecku. Dzieci z grupy „Gwiazdeczki” w ramach zadań projektu wspólnie stworzyły pocztówkowe życzenia dla dzieci z innego państwa; serdeczność, miłość i ciepło chwil spędzonych z rodzinom to bardzo ważne fundamenty udanych świąt. Gwiazdeczki tworzyły laurki, które wraz z kartką spakowaliśmy do worka Mikołaja!
16 grudnia 2019 r. do przedszkolaków z grupy „Krasnale” zawitał niezwykły gość – pani Irena Dz. z Nadleśnictwa, od ochrony roślin i zwierząt. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z drzewem iglastym, popularnie nazywanym „choinką”, poznanie różnych gatunków drzew iglastych, ich owoców, właściwości, ciekawostek na ich temat oraz sposobów wykorzystania przez człowieka oraz zapoznanie charakterem pracy leśnika oraz uświadomienie dzieciom jak w okresie zimy możemy opiekować się zwierzętami mieszkającymi w lesie. Spotkanie z panią leśnik miało również na celu zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami ochrony przyrody, właściwego zachowania się w lesie oraz poznanie zwierząt żyjących w środowisku leśnym. Ponadto pani chciała uświadomić dzieciom jakie niebezpieczeństwa mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka oraz jak im przeciwdziałać. Przypomniała przedszkolakom jak należy prawidłowo zachować się podczas kontaktu ze zwierzętami leśnymi i zaznaczyła, że człowiek przebywający w lesie jest gościem i musi szanować zwyczaje gospodarzy – zwierząt i ptaków.
Mali przyrodnicy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat życia zwierząt leśnych, a przede wszystkim o „choince”. Informacje dotyczące lasu oraz jego ochrony na pewno pozostaną w pamięci wszystkich przedszkolaków. Spotkanie to było niewątpliwie doskonałą okazją do kształtowania proekologicznych postaw u dzieci oraz zapoznania ich z zasadami dbania o środowisko naturalne oraz kształtowania prawidłowych postaw wobec przyrody. Głównym celem zajęć było nie tylko poszerzenie wiadomości o lesie i jego mieszkańcach, ale i uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającej nas przyrody oraz wzbudzanie jeszcze większego poczucia odpowiedzialności za nią.Na koniec spotkania dzieci otrzymały od pani leśnik pieczątki. Ogromnymi brawami, uśmiechem i dyplomem podziękowały za tak ciekawe spotkanie.
Tuż przed świętami Bożego Narodzenie dzieci z grupy "Smerfy" miały zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętrzynie w Miejskej Bibliotece Publicznej "Loża". Pani Dorota.G, nauczycielka klasy Ia razem ze swoimi uczniami przygotowała przedstawienie jasełkowe pt. "Wół i osioł" w którym zaprosiła dzieci do wspólnego śpiewania polskich kolęd i poznania historii narodzenia Jezusa. Dzieci z uwagą oglądały występy troszeczkę starszych od siebie kolegów i koleżanek i chętnie uczestniczyły we wspólnym kolędowaniu. Występy małych aktorów mogły również podziwiać dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 3 oraz proboszcz Bazyliki Mniejszej św. Jerzego ks. kan. mgr Stanisław M. Spotkanie wprowadziło wszystkich w szczególny czas oczekiwania na najpiękniejsze polskie święta Bożego Narodzenia. Szczególne podziękowania składamy Pani Bożence, bibliotekarce z Miejskiej Biblioteki Publicznej "Loża" na co dzień współpracujacej z kętrzyńskimi przedszkolami i szkołami.
Dnia 13.12.19. w naszym przedszkolu gościli muzycy z Warmińsko - Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego z Olsztyna. Podczas koncertu zatytułowanego ,,Muzyczne Święta" dzieci wysłuchały historii o chłopcu Adasiu i jego rodzinie przygotowującej wspólnie Święta Bożego Narodzenia. Opowieści o tradycyjnych przygotowaniach do świąt w polskich domach przeplatane były pięknymi świątecznymi utworami muzycznymi. Wszyscy poczuliśmy atmosferę i magię Świąt Bożego Narodzenia.
Dzieci z wszystkich grup przedszkolnych wzięły udział w konkursie bożonarodzeniowym „Najładniejszy stroik świąteczny” organizowanym przez Kętrzyńskie Centrum Kultury.Praca zbiorowa (zgodna z regulaminem konkursu), którą dzieci wykonywały wspólnie z wielką radością i zaangażowaniem wprowadziła dzieci w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Podsumowanie konkursu odbędzie się 19 grudnia (czwartek) o godz. 17.00 w Galerii/ (II piętro) Kętrzyńskiego Centrum Kultury. Życzymy powodzenia!
Miejskie Przedszkole Integracyjne "Malinka" , grupa "Smerfy" i "Biedronki" w grudniu realizowały Ogólnopolską Akcję Edukacyjną Centrum Rozwoju Edukacyjnego "Dzieci Uczą Rodziców" - lekcja 2 "Pomocne serce". Celem akcji jest zachęcenie dzieci do rozmowy z rodzicami na tematy, które były przedmiotem zajęć. Relacja z przeprowadzonych zajęć została przekazana w formie elektronicznej organizatorom akcji. Miło nam poinformować, że nasza placówka otrzymała podziękowania za realizację zadania oraz najserdeczniejsze pozdrowienia dla wszystkich dzieci i nauczycieli uczestniczących w akcji przekazane przez Pana Dawida Wiejata, koordynatora ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców".
W dniach 09-13.12.2019r dzieci z grupy "Smerfy" realizowały kolejne zadania w ramach KONKURSU „Czekając na święta…uczymy dzieci programować 2019”. Warto przypomnieć, że celem konkursu jest: ● zainteresowanie programowaniem szerokiej grupy odbiorców w różnym wieku i o różnych umiejętnościach z zakresu programowania, ● poszerzenie umiejętności programistycznych, wprowadzenie elementów kodowania i robotyki do codziennych zajęć dydaktycznych w przedszkolach i szkołach, zainspirowanie nauczycieli do wykorzystania robotów w nauce programowania, ● wspólne oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia. W ostatnim tygodniu dzieci wykonały nastepujące zadania: Świąteczne porządki...tworzymy kategorie, grupujemy obiekty, • Memory w świątecznym klimacie - ćwiczymy pamięć i spostrzegawczość, • Renifer Rudolf - tworzymy wzór na podstawie słownej instrukcji, • Renifer, choinka, bombka, renifer...układamy rytmy, • Pętle, czyli powtórzenia - tworzymy łańcuch choinkowy.Zapraszamy na fotorelację.
Dnia 12.12.2019r dzieci grupy ,,Gwiazdeczki , ,,Biedronki” oraz ,,Smerfy”udały się do kina ,,Gwiazda” na spektakl teatralny ,,Shrek – baśń o tolerancji” w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego ALERT z Wrocławia. Dzieci śledziły losy wielkiego, zielonego, niezbyt pięknego, ale zabawnego ogra Shreka, który musiał uwolnić księżniczkę uwięzioną w zamku pilnowaną przez strasznego smoka. W przedstawieniu występowały postacie z różnych bajek – zła Wiedźma, rodzina ogrów, Czerwony Kapturek, Wilk, Osioł oraz szpetna królewna. Wszyscy przeżywali wiele niebezpiecznych przygód. Podczas przedstawienia było dużo elementów humorystycznych. Na przedszkolakach wielkie wrażenie wywarła scenografia, nowoczesna technika teatralna, efekty specjalne oraz piękne kostiumy. Z wielkim zainteresowaniem oglądali to, co się działo na scenie. Aktorzy poprzez spektakl pragnęli przekazać dzieciom przesłanie o tym, że w życiu ważne jest poczucie własnej wartości i polubienie siebie samego. Jeśli nie będziemy lubili siebie, nie uda nam się polubić drugiego człowieka i otaczającego nas świata. A na świecie żyją różne osoby, każda z nich może być inna, należy więc poznawać, nie oceniać pochopnie i być otwartym na potrzeby innych. W przyjaźni tkwi siła, a akceptacja jest kluczem do szczęścia.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprosiło przedszkola, szkoły i placówki oświatowe do włączenia się w akcję „Razem na Święta”. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań, które będą najlepszym sygnałem, że osoby samotne, potrzebujące, że nie są same, że zawsze jest ktoś , kto o nich pamięta.
10 grudnia 2019 roku z ogromną przyjemnością grupa „Krasnale” i „Gwiazdeczki” wzięły udział w akcji „Razem na święta”. Przedszkolaki wraz z Paniami wykonały kartki świąteczne z życzeniami i udały się do lokalnego szpitala. Przywitano nas w administracji szpitala przez Dyrektora z wielkim entuzjazmem i radością oraz obiecano, iż prezenty dla chorych w postaci kartek świątecznych będą przekazane chorym.
Dziękujemy wszystkim pracownikom za tak przemiłe przywitanie, a w szczególności dla Pana Dyrektora za świąteczny klimat.
W taki oto sposób Będziemy razem na Święta!
Dnia 11.12.2019r. grupa „Krasnale” i „Biedronki” spotkały się w przedszkolu z członkami Stowarzysznia Kulturalnego „Konik Mazurski”.Celem spotkania było poznanie nowych technik plastycznych oraz ozdób choinkowych z dawnych czasów. Panie zorganizowały dzieciom warsztaty plastyczno- techniczne, pt. „Mazurskie Święta Bożego Narodzenia”. Opowiadały o ozdobach choinkowych z czasów dzieciństwa ich dziadków. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały w jaki sposób robiono ozdoby i jakich materiałów używano do ich wykonania. Oglądały ozdoby wykonane przez Panie ze Stowarzyszenia Kulturalnego „Konik Mazurski”. Następnie pod ich kierunkiem wykonały piękne łabędzie do zawieszenia na choinkę. Wykorzystały do tego wcześniej przygotowane łupiny po orzechach włoskich i kolorowe piórka. Na zakończenie zajęć, w podziękowaniu, dzieci w grupach zaśpiewały zaproszonym gościom świąteczną piosenkę, a następnie wykonano pamiątkowe zdjęcia.
Dnia 09 grudnia 2019 naszą grupę odwiedzili bardzo interesujący goście – Tata i Mama Michała.
Celem było aby dzieci skupiały się na zapoznaniu ze starymi narzędziami używanymi przez stolarzy z dawnych lat, rozmowie o gatunkach drewna oraz innych tematach wprowadzających dzieci w świat stolarstwa.
Dobrze wszystkim dzieciom znani rodzice ich kolegi z grupy, przyszli, aby opowiedzieć przedszkolakom o trudnym i bardzo ciekawym zawodzie „stolarza”. Nasi goście pokazali nam rekwizyty jak i przeprowadzili krótką, interesującą pogadankę związane z zawodem. Również każde dziecko mogło dotknąć, obejrzeć, każde z zaprezentowanych narzędzi. Przedszkolaki dostały drewniane bombki. Każdy z "Krasnali" samodzielnie ozdobił swoją bombkę kolorowymi farbami i brokatem.
Spotkanie było pracowite, a zarazem bardzo miłe, tym bardziej, że na koniec mama Michała rozdała wszystkim dzieciom przepyszne lizaki, a Tata zaprezentował drewniane domino, które przedszkolaki otrzymały w prezencie. Dzieci były bardzo szczęśliwe z wizyty naszych gości, za co bardzo DZIĘKUJEMY.
Nasze przedszkole wzięło udział w kolejnej akcji charytatywnej ,,Podaj łapę. Zbiórka dla schroniska w Pudwągach” , którego organizatorami byli : Telewizja KTK ora Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,Pionier”. Jak zwykle mogliśmy liczyć na naszych cudownych rodziców i ich pociechy, którzy zakupili karmy dla psów i kotów. Zebraną żywność przekazano w dniu 09.06.2019 w sali grupy ,,Biedronki” dla pracowników telewizji KTK. Los zwierząt nie jest nam obojętny, a przedszkolaki z ,,Malinki" gotowe są służyć pomocą innym, szczególnie, gdy są to pokrzywdzone przez los zwierzęta. Za wszystkie dary i okazane serce dla zwierząt serdecznie dziękujemy uczestnikom akcji ,,Podaj łapę”.
P.S. Przypominamy o trwajacej w naszym przedszkolu akcji ,,Góra grosza".
W dniach 02-06.12.2019r dzieci z grupy "Smerfy" realizowały zajęcia w ramach Kalendarza adwentowego z Uczymy dzieci programować( Ogólnopolski Program Edukacyjny). Zajęcia wprowadzają w świat kodowania również z wykorzystywaniem narzędzi TiK, rozwijają logiczne, algorytmiczne myślenie oraz integrują grupę podczas wykonywania określonych zadań . Podczas ostatniego tygodnia realizowaliśmy następujące tematy: Przybądź Święty Mikołaju - zakodowana lista prezentów, • Wędrujący Mikołaj - kształtujemy orientację przestrzenną, • Barbórka - dyktando graficzne, • Zimowo, świątecznie, kolorowo - sudoku na różne sposoby, • Mikołajki - zbieramy prezenty. Zapraszamy do obejrzenia relacji z przeprowadzonych zajęć.
Dnia 6 grudnia dzieci z grup Biedronki i Smerfy realizowały zajęcia w ramach akcji edukacyjnej Centrum Rozwoju Lokalnego "Dzieci uczą rodziców". Celem akcji jest zachęcenie dzieci do rozmowy z rodzicami na tematy, które były przedmiotem zajęć. Grudzień to miesiąc wyjątkowy. To Mikołajki i Boże Narodzenie. To czas rodzinnych spotkań i niezwykłej atmosfery. To czas pomagania i dzielenia się z innymi. Wspólnie z Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie Centrum Rozwoju Lokalnego zaprosiło dzieci do udziału w lekcji "Pomocne serce" - lekcji o pomaganiu w tak radosnym okresie roku. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się co oznacza magiczne słowo "pomagać" ?; jak można pomagać innym?( pomoc rodzicom, pomoc koleżankom i kolegom, pomocna dłoń); dlaczego należy pomagać innym?; jak ważne jest dzielenie się z potrzebującymi?; czym jest magia świąt Bożego Narodzenia?. Zajęcia zakończyły się zadaniem do wykonania " Teraz małe zadanie do wykonania, sympatyczny „Miś Uszatek” jest do pokolorowania. Pokoloruj obrazek. Pokolorowaną ilustrację zabierz do domu, pokaż rodzicom i powiedz: „Pomaganie to ważna sprawa. Misia Uszatka znam, więc od dziś we wszystkim Wam pomagam”.Termin każdej lekcji ustalany jest przez organizatora. Kolejna lekcja już w styczniu.
Jak co roku, 6 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. W każdej grupie odbyły się zajęcia dydaktyczne związane z tradycją obchodzenia Mikołajek, zabawy dydaktyczne, ruchowe i muzyczne. Mikołaj obdarował dzieci drobnymi upominkami. Dzieci miały okazję porozmawiać chwilkę z Mikołajem, podziękować mu za prezenty otrzymane do buta, przekazać listy. Mikołaj chętnie słuchał piosenek, wierszy w wykonaniu dzieci o sobie. Ten radosny dzień pełen wrażeń zostanie długo w pamięci dzieci.....
3 grudnia, to Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji, warto porozmawiać z dziećmi na temat osób, które coraz częściej spotykamy na naszej drodze. Niepełnosprawność, nie jest już tematem tabu. Można, a nawet trzeba o niej mówić, by uświadomić młodym pokoleniom, jak ważna jest akceptacja, zrozumienie i niesienie pomocy tym, z którymi los nie obszedł się łaskawie. Dzieci z grupy „Biedronki” i „Gwiazdeczki” spotkały się w tym dniu, by porozmawiać na ten ważny temat. Oglądały filmy poruszające problemy osób niepełnosprawnych: „Integracja- osoby z niepełnosprawnością intelektualną”, „Integracja- osoby z niepełnosprawnością wzrokową”, „Załoga naprzód- bajka o niepełnosprawności”, „Duże sprawy w małych głowach”. Uczestniczyły w integracyjnych zabawach ruchowych przy muzyce. Śpiewały piosenkę, pt: „Razem jest weselej”. Na zakończenie wykonały grupową pracę plastyczną: „Łańcuch przyjaznych rąk”. Celem spotkania było: uwrażliwienie dzieci na problemy osób niepełnosprawnych, ukazanie ich, jako w pełni wartościowych ludzi oraz budowanie atmosfery tolerancji i zrozumienia.
3 grudnia po raz dwudziesty siódmy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. Celem Dnia jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób, u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane dysfunkcjami organizmu, a także zwiększenie świadomości opinii publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych. Dnia 3.12.2019r z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych Warsztat Terapii Zajęciowej przy Mazurskim Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Kętrzynie zorganizował w kinie "Gwiazda" uroczyste obchody tego jakże ważnego i szczególnego dnia. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych powiatu i miasta oraz podopieczni wszystkich instytucji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy integracyjnej "Smerfy" prezentując piosenkę pt. "Razem jest weselej", wiersz Elizy Rozdoba "Zostań moim przyjacielem" oraz układ taneczny z rekwizytami do utworu "Nenufary" z filmu "Noce i dnie".